Vaikka kuinka yrittäisi puolueettomasti arvioida kuka todella oikeasti lieneekään tekniseen taitoon yhdistetyllä musiikin puhtaalla emotionaalisella vaikuttavuudella "mitattuna" suomen merkittävin tai merkittävimmät säveltäjät, ja joita vaihtoehtoja ei liene loputtoman paljon, joutuu toteamaan kysymyksen lopulta vain mielipideasiaksi, jossa jokaisella on omat suosikkinsa ja kenenkään säveltäjän suuruutta ei voi todistaa vedenpitävästi muille, vaikka tästä musiikin kokijasta Schopenhauerin mukaan "ideoiden käsittämisen edellytyksenä tulisi jonkinlainen tiedostamisen puhdas subjekti", niin se on vain hänen tajuntansa sisäpuolella oleva tajunnantila, jota ei voida sellaisena ujuttaa kenenkään toisen tiedostavan subjektin älyyn puhtaana mielteenä, niin että tämä välittömästi oivaltaisi musiikin vaikuttavuuden, sillä kuten filosofi sanoo, "kukaan ei voi milloinkaan poistua omasta itseydestään samaistuakseen välittömästi muiden olioiden kanssa". Suuren haasteen muodostaa myös se, ettei kaikkien säveltäjien kaikkia teoksia juuri tunneta.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Onkohan tämä ollut täällä ennenkin?
"Minä pakahdun ja haltioidun kuunnellessani Melartinin, Tuukkasen, Saikkolan, Aaltosen, Fordellin, Karjalaisen, Pesosen ja Leiviskän sinfonioita."
Sen sijaan että pakahtuisin ja haltioituisin kuvitelmista siitä että miltä joku levylle pääsemätön sävellys voisi kuulostaa pakahdun ja haltioidun etsiessäni asioiden välille yhteyksiä joita monikaan ei olettanut niillä olevan.
Esimerkiksi eräästä Sibeliuksen muistikirjasta löytyy hahmotelma keskeneräiseksi jääneelle laululle joka sävellyksellisesti olisi ollut 101%:sta kontrapunktia, ja sen laulun nimeksi Sibelius oli kaavaillut "Everybody got something to hide except me and Melartin"
Asiassa on se arvoitus että tunsiko J.Lennon tuon Sibeliuksen laulun hahmotelman kun hän vuonna 1968 teki melkein saman nimisen laulun kyseisenä vuonna ilmestyneelle The Beatles eli Valkoinen tupla albumille?
Moni aprikoi myös että viittaako Sibelius tuossa laulun nimessä mainitulla nimellä Melartin suuresti arvostamaansa aikalaissäveltäjään vaiko kaukana tulevaisuudessa Popeda yhtyeessä soittaneeseen basistiin. Molemmat ovat mahdollisia koska Sibelius oli niin paljon edellä aikaansa hän ehkä oli jossain määrin perillä siitä mitä tulisi tapahtumaan Popeda nimiselle yhtyeelle 1/2-vuosisadan verran tulevaisuudessa.- Anonyymi
Sibelius oli menneen aikakauden jäänne duuri-ja molli-tonaalisuudessaan ja haki innoitusta jopa Palestrinan modaalisuudesta asti. Hänen staattisten ja viileän klassististen mosaiikkimaisten sinfonioiden tuotanto tyssäsi itsekritiikkiin säveltäjän tajutessa, ettvä hän oli ajalleen liian vanhanaikainen säveltäjä tyylillisesti, eivätkä uutta atonalistista modernismia edustaneet säveltäjät luoneet sinfonioita ja neoklassikot sävelsivät niitä tavalla, joka merkitsi klassisen sinfoniamuodon rekonstruktiota ja Sibelius jäi näiden suuntausten väliin. hänen musiikista usein puuttuu rytminen työntövoima ja rytmienergia, sekä draivi ja temaattisesti se on köyhää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sibelius oli menneen aikakauden jäänne duuri-ja molli-tonaalisuudessaan ja haki innoitusta jopa Palestrinan modaalisuudesta asti. Hänen staattisten ja viileän klassististen mosaiikkimaisten sinfonioiden tuotanto tyssäsi itsekritiikkiin säveltäjän tajutessa, ettvä hän oli ajalleen liian vanhanaikainen säveltäjä tyylillisesti, eivätkä uutta atonalistista modernismia edustaneet säveltäjät luoneet sinfonioita ja neoklassikot sävelsivät niitä tavalla, joka merkitsi klassisen sinfoniamuodon rekonstruktiota ja Sibelius jäi näiden suuntausten väliin. hänen musiikista usein puuttuu rytminen työntövoima ja rytmienergia, sekä draivi ja temaattisesti se on köyhää.
Kyllä minä olen pakahtunut vain musiikista, jonka olen ihan fysikaalisenakin ilmiönä kirjaimellisesti kuullut soivan soivassa arkistossa, internet archivessa, youtubessa, spotifyssa tms., ilman että olisi kuvittelut sen musiikin mielikuvitusta käyttäen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481042Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17979- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21737- 59631
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k204627- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90548
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html260481Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 37419
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 5378
- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 29348