Schubertin monipuolisuudesta

Anonyymi-ap

Franz Schubertia luultiin elinaikanaan vain laulusäveltäjäksi. Erlkönig oli varmaan yksi hänen suosituimmista teoksistaan. Lauluja syntyi useita satoja, mutta sittemmin jälkipolvet ovat ottaneet omakseen kaiken erilaisen taiteen, mitä Schubert teki. Hannu Lintu pitää Schubertin kahdeksatta sinfoniaa esikuvana romanttiselle sinfonialle. Moni pitää yhdeksättä sinfoniaa kaikkien aikojen parhaimpien sinfonioiden joukkoon kuuluvana.

Schubert jousikvartetot ovat Haydnin, Mozartin ja Beethovenin tasoa. Pianotriot ovat omaa luokkaansa. Kaksikätisessä pianomusiikissa Schubert oli mestari, pienissä pianokappaleissa esikuva romantikoille. Schubertin f-mollifantasia on kaikkien aikojen pianoteoksia sekin. Pianosonaateissa Schubert pääsee Beethovenin rinnalle.

Oopperoissa ja messuissa Schubertin kuoromusiikki on ensiluokkaista. Schubertin alkusoitot ovat täyttä musiikkia. Laulusarjat jättävät jälkeen kaikki rock-levyt ja kaikki Schumannin, Beethovenin ja muiden tekemät laulusarjat.

Schubert, kaikkien alojen mestari.

2

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä Schubert yritti saada oopperoitaan näyttämölle esitettäväksi ja Zwillingsbrüder ja Zauberharfe aika kehnolla menestyksellä esitettiinkin Wienissä, vaikka jotkut kriitikot myös pitivät Zauberharfen musiikkia ansiokkaana itse näytelmää lukuun ottamatta, vaikka Sävelten mestareita kirjan mukaan joidenkin kriitikoiden mielestä musiikkista puuttui todellista melodiaa ja soitinnus oli ylikuormitettua, mutta upeat kuoronumerot kaikessa melodisuudessaan ansaitsevat huomion, sillä keksinnältään niin ylitsepursuavaa näyttämömusiikkia edes schubert iyse ei usein säveltänyt. estrella oopperan esitys tyssäsi sitä harjoitelleen orkesterin teknisiin haasteisiin ym. syihin, joista mainittakoon erään tähtilaulajan riittämättömänä pitämä estrellan osa tai erään oopperatalon johtajan Weberin katkeruus Schubertin hänen Euryantheaan kohtaan kirjoittama pisteliäs kritiikki, jonka vuoksi hän kieltäytyi ottamasta Schubertin oopperaa ohjelmistoon kuuluisine sanoineen, jotka voi lukea Sävelten mestareita kirjasta. Myös Schubertin ns. Pieni C duuri sinfonia esitettiin hänen aikanaan, kun alun perin Musiikin ystävien tms. yhdistyksen konsertissa esitettäväksi aiottu Suuri C duuri sinfonia osoittautui liian haastavaksi teokseksi esittää.

      • Anonyymi

        Schubertilta tämän ystävät todella yrittävät saada lukuisia Schubertin lauluja julkaistuksi, mutta kustantajat pitivät säestystä joko liian haastavana tai säveltäjää liian tuntemattomana ja päättivät lopulta painattaa itse muutamia säveltäjänuorukaisen liedejä mukaan lukien Keijujen kuningas, joka on harvinaisen kypsä niin nuoren säveltäjän luomaksi. Schubertista kerrotaan, että kun eräs kustantaja oli toimistossaan hän näki oven avautuvan hieman ja raosta kurkistavan pienen miehen, josta kustantaja tokaisi asiakkaalleen heilauttaen Schubertille torjuvasti kättään: "Hän on muuan Schubert. Jos lasken hänet sisään, hän tulee joka päivä". schuberthan myös improvisoi klaveerilla satoja ländlereitä, deutscheja, valsseja, ym. muita pianotansseja schubertiadeissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      233
      5290
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      23
      3720
    3. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      18
      2214
    4. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      280
      2131
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      46
      1378
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1259
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      128
      1131
    8. Örebro kuolleet lisääntyy.

      Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.
      Maailman menoa
      116
      956
    9. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      34
      900
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      196
      804
    Aihe