Naiset viihtyvät suurissa taloissa
Mitä ylellisyyksiä haluat kotiisi?
Anonyymi-ap
28260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Suuret piha alueet
Jos on valonheittimiä, niin ehkä
Paljon lomamatkoja kaukomaihin
Hienoja autoja paljon rahaa kyllä minä naiset tunnen.
Ai oikein hyvinkin tunnet?
Herkkuja suklaata
En ole miettinyt
En tarvitse ylellisyyksiä. Astianpesukone on oltava, koska käsin tiskaaminen todella tylsää työtä ja tietysti pyykinpesukone. Mutta lasketaanko nuo ylellisyydeksi.
Tämäkin on kyllä hieman väärin, mutta menköön
Ilmanen töpseli Sähkö ja printti kone jolla painaa paperista riihikuivaa mani ghäässiä
Onko isokin oravan nahka tms odotettavissa?
Miehen, mitää muuta en välttämätöntä halua.
Pitäiskö kääntyä esim Taiwanin tuotannon puoleen, niin en tiiä sitäkään, gubbe
Ketkä naiset? Oikeastaan kaikki tuntemani naiset viihtyvät paremmin pienemmässä asunnossa, mutta joidenkin miehet ovat halunneet niitä lukaaleja.
Mitä yleellisyyksiin tulee, niin ensiksi pitää märittä yleellisyys. Esimerkiksi itselleni aiemmin ketjussa mainittu tiskikone on ihan peruskamaa, ei yleellisyys. Tulee asunnon mukana. Itselläni ollut kaikissa vuokra-asunnoissakin tiskikone vakiona.
Ai, no hyvä ettei laitakauhua sentään tms
Kerran kävi tuuri siis mullakin
Nähtiin kadulla ja loikkasi
Moikkasiko?
Aikamoista menoa
Voihan se niinkin olla?
Oli lähes 79 vuotta
Jaa
Tuossa jo pohdittiinkin, että mikä määritetään ylellisyydeksi, mutta jäin myös miettimään millainen talo on iso.
Minun mielestäni asun suht pienessä paritalon puolikkaassa, 2 mh, tupakeittiö, vessa ja kylpyhuone+sauna. Sitten kuitenkin, jos miettii neliöitä, niin onhan tässä yli 90 neliötä. Onko tämä siis iso, kun kuitenkin tämän kaltaiset asunnot ovat täällä yleensä isompia ja tätä mielestäni sopivan kokoista joutui hakemaan pidempään? Piha tässä sitten taas on suhteessa vähän isompi kuin tällä alueella yleensä. Siis tontti on suht saman kokoinen, mutta kun talo on keskivertoa pienempi, niin pihaa on vähän enemmän. Onko se luksusta, että pihaa on vähän isompi, kun talo on vähän pienempi? Oli luksusta tai ei, niin ainakin tämä yhtälö on mun mieleeni.
Mitäs muuta ... sauna on kai suomalaisessa asunnossa pitkälti peruskauraa, vaikka maailman mittakaavassa se onkin ultraluksusta. Laadukas ja hyvä sänky on luksusta, vaikka onkin ostettu alennuksesta. Samoin sohva, iso mukava ja laadukas, eli luksusta. Valtava määrä viherkasveja on varmaan luksusta. Vaatekaapeissa hyvät ja säähän sopivat vaatteet - eikö sekin melko luksusta ole? Onko tiskikone luksusta? Mullakin se on kyllä aina tullut asunnon mukana. Pyykinpesukoneessa ja kuivausrummussa sama juttu, tulleet talon mukana. Kuivausrumpua en varmaankaan tule uusimaan, sitten joskus kun hajoaa. Jääkaappi, peruskauraa vai luksusta? Entä mitenkä on pakastimen laita, onko se luksusta? Takka-leivinuuni, onko luksusta? Käytän sitä pitkälti lämmittämiseen ja onhan se tosi mukava. Nyt kun mietin, niin lämpimät huoneet talvella, onhan se nyt melko luksusta. Lämmitetyt lattiat, varsinkin kylpyhuoneessa, Suomessa kyllä tavallista, mutta kyllä kai se silti melko luksusta on? Iso telkkari, pelikonsoli, pari tietokonetta, onhan nuo kaikki luksusta? Pehmeät ja mukavat matot, omaa silmää miellyttävät verhot, lämmin torkkupeitto sohvalla, sängyissä kunnon peitot ja tyynyt. Mikroaaltouuni ja vedenkeitiin, ne nyt ainakin on luksusta ja sähköhella ja -uuni varmaan maailman mittakaavassa myös. Kun oikein miettii, niin kertyyhän tätä luksusta vaikka kuinka ja paljon 😁. Kesällä myös mukava istumapaikka pihalla, jossa voi lukea ja vaikka torkahtaa lämpöön ja ötököiden pörinään kukissa, on melkoista luksusta. Sekin on luksusta, että on varaa istuttaa pihaansa kaikenlaisia pörriäis- ja perhoskasveja ötököiden iloksi, ja tietenkin myös omaksi iloksi, eikä tarvitse pohtia miten kasvattaa ruokansa tällä maaläntillä.
Yksi luksus, joka ei kyllä ole kodissani, vaan sen pihalla, on auto. Julkisillakin pääsisi täällä hyvin, mutta tykkään, että oma auto on monesti vain niin mukava ja kätevä olemassa. En mä sitä kauheasti käytä, mutta hitto kun se onkin niin mukava olemassa. Auto, joka on suht uusi ja hyvässä kunnossa, turvallinen ja luotettava.
Kodinhoitohuoneen tai tarpeeksi ison kylppärin, kunnon keittiön ja ilmalämpöpumpun. Piha olisi kiva. Onko nää sitten ylellisyyksiä, niin ei välttämättä muille.
Bulvaanin, eiku divaanin
Viittiiks ne siivota sitä itse vai onko selvänä oletuksena siivooja kaupan päälle?
Pieni punainen tupa ja perunamaa. Kaivosta vettä pihasaunaan. Kotieläimiä. 🐓🐔🪿🐐🐏🐈🐕