Täällä on vielä Barrichello

Huusi mun työkaveri, kun oli tyhjennetty koulu ja kiireisenä olin jo pois lähdössä. Mä siihen vastasin, ai se formulakuski. Mutta väärinhän mä olin kuullu. Oli siis sanonut, pari kelloo.

Että ei tää elämä aina oo niin vakavaa, vaikka synkkiä aikoja eletään.

12

286

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Barrichellon barrikadit koulun akkunoihin ja uksiin. Zombie outbreak. Yhdistelin asioita toisesta aloituksesta mihin olin kommentoinut. Joskus muuttohommissa ja kiinteistöjen tyhjennyksissä ne kantajat saavat ottaa mukaansa tavaraa koteihinsa, kuten toimistotuoleja jne. Pöllin mä kerran yhen suojahaalarin. Näytti valkoiselta hazmat-puvulta 👌. Teippiäkin olen "lipastanut". Teippasin sillä myöhemmin hankkimiani joululahjoja kasaan.

      • On noissa yksityisissä kohteissa saanu ottaa, kerran purettiin kokonainen poliisiasema. Sieltä jäi kaikkee lukkoja ja lediturvavaloja. Kunnalla on paljon tarkempaa, viedään noihin varastoihin vaan, tuskin noista monikaan tulee enää käyttöön.


    • Anonyymi

      Lakkautettiinko koulu.. vai?

      - Sheena

      • Ei tätä sentäs lakkautettu. Oli vaan väistötiloissa. Remontin myötä tuli uudet kalusteet. Ja noissa väistötiloissa oli sitten käytetty tollasiin patterikelloja. Eli normi, mitä yleensä kotona näkee keittiön seinällä.


      • JeroP kirjoitti:

        Ei tätä sentäs lakkautettu. Oli vaan väistötiloissa. Remontin myötä tuli uudet kalusteet. Ja noissa väistötiloissa oli sitten käytetty tollasiin patterikelloja. Eli normi, mitä yleensä kotona näkee keittiön seinällä.

        Oppilaat on nykyään niin veteliä että ajannäyttäjiksi pitää hankkia Dalin kelloja.


      • scrg kirjoitti:

        Oppilaat on nykyään niin veteliä että ajannäyttäjiksi pitää hankkia Dalin kelloja.

        Joo niinhän se on.

        Ja kaikki ei osaa ees katsoa aikaa viisarikellosta.

        Ja yhdessä mun kuvaus kohteessa olikin kello kuin dalin teoksessa. Mutta se oli aikuiskoulutuskeskus.


      • Anonyymi
        scrg kirjoitti:

        Oppilaat on nykyään niin veteliä että ajannäyttäjiksi pitää hankkia Dalin kelloja.

        Valuu kuin nukkuvan käsi pulpetin yli. - cu-


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Ei tätä sentäs lakkautettu. Oli vaan väistötiloissa. Remontin myötä tuli uudet kalusteet. Ja noissa väistötiloissa oli sitten käytetty tollasiin patterikelloja. Eli normi, mitä yleensä kotona näkee keittiön seinällä.

        No hyvä, ettei kaikkia kouluja lakkauteta.. Toivottavasti remontti onnistui. Joskus käy niin ikävästi, että esimerkiksi koulun sisäilmaongelmat senkun pahenee rempan jälkeen.

        Meillä paloi kerran kerrostalon vastaremontuitu sauna.. Olivat remppahenkilöt jättäneet työkalut kiukaalle "jos vielä tarttee viimeistellä jotain". Kiuas meni automaattisesti päälle ilalla ja koko sauna paloi. Sitten alkoikin perustavanlainen ylimääräinen remppa.

        - Sheena


    • Kyllä määkin oon kuullu väärin ja joskus siitäkin on voinnu saada huumoria aikaiseksi.

      • Juu, nää on just parhaita, kun sen kiireen keskellä tulee tälläsiä hauskoja juttuja. Ja onneks on nyt huumorintajusia työkavereita. Auttaa jaksaan taas eteenpäin.


    • Anonyymi

      Eräs nuori mutta täysikäinen neito tuli ekstraamaan palvelualan yritykseen. Hän ei ymmärtänyt koska työaika alkaa kun se ilmoitettiin 18.00-muodossa. Niin että kuudelta..
      M

      • Mulla taas ongelma, kun noi britit ei käytä 24 tunnin kelloa, vaan aina pitää muistaa am ja pm.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe