Itse aiheutetut sairaudet EI veronmaksajien varoilla hoidettava

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20141049
"Kansanedustaja: ”Jos syö epäterveellisesti ja tupakoi, miksi sairauksia tulisi hoitaa veronmaksajien kustantamana?”
Tupakointi tai liika viinan juonti ei voi rajoittaa julkiseen terveydenhoitoon pääsemistä, vastaavat monet kansanedustajat Ylen kyselyssä. Kourallinen on kuitenkin toista mieltä.

Tässä ollaan kyllä oikeassa, koska alkoholin, tupakoinnin, syömisen ja liikunnan osalta ihmisellä on oman valinnna vaikutus asiaan.
Ei kukaan pakota aloittamaan tupakointia, ryyppäämistä tai syömään epäterveellisesti ja jatkaa rasvan, sokerin ja pikaruoan syömistä, kun huomaa painon lisääntyvän, muttei kuitenkaan tee muutosta ruokavalioon, vaan jatkaa pikaruokalassa käyntiä ja rasvaisten pikaruokien syöntiä.

Entäpä sitten sellainen tilanne, että ei ole varaa ostaa ruokaa ja tulee aliravitsemuksesta aiheutuvia sairauksia.
Niitä ei voi rinnastaa ylensymisen aiheuttamiin sairauksiin, koska jos ei ole rahaa ruokaan, eikä yhteiskuntakaan auta, niin se ei ole silloin itse aiheutettu sairaus.

7

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisellä voi olla psyykkisiä syitä , ja paino on osin siitä johtuva ongelma. Vaikea yhteiskunnan on puuttua.

      • Anonyymi

        On monia muita sairauksia jotka nostavat painoa, joten ei kenenkään pidä puuttua toisten painoon mitenkään. Minulla oli ennen naapuri joka oli hyväisesti ylipainoinen hän söi ihan normaalisti , mutta paino oli sama aina, kertoi että oli ollut jo pienenä ylipainoinen . Mutta oli notkea kehostaan ihan kun muutkin ihmiset ja älykäs kaiken lisäksi . Joten kaikki ei suinkaan johdu ruuasta , vaan aineenvaidunnalliset sairaudet joko laihduttaa tai lihottaa riippuen mikä sairauden laatu on kyseessä .
        Sitten se ns roskaruoka, jokainen melkein ostelee aina silloin sun tällöin pika ruokaa vaikka tietää ettei aiinä ole mitään ravintoa. Joten kukin tavallaan


    • Anonyymi

      Kunhan kukin vaan hoitelee oman itsensä puuttumatta muiden ruokailutapoihin . Kaikilla on omat lastinsa ja niin on ollut aina. Kukaan ei ole täydellinen

      • Anonyymi

        Juu, ei myöskään joulun jälkeen, jos on jouluna ahminut jouluherkkuja ja tullut muutama ylimääräinen kilo, niin hoilottaa muille, että nyt kaikki liikkumaan, kuntoilemaan ja sulattamaan kinkkurasvoja, kun on joulupöydässä mässäilty.
        Erityisesti se, että mediassa kampanjoidaan syyllistävästi, että nyt kun meille kaikille on tullut niitä kinkkurasvoja jouluna, niin eiköhän aloiteta kuntokuuri joulun jälkeen ja kaikki lähtee kinkunrasvojen sulatus lenkeille.

        Eivät kaikki edes mässäile jouluna, en itse ole kinkkua syönyt vuosiin, eikä ole ollut vuosiin pöydässä jouluruokia, vaan arkiruokaa olen joulunakin syönyt.


    • Anonyymi

      Ja myös nämä jossain muualla maissa "kauneusleikkauksissa" käyneet, joiden tuhot korjataan verovaroin täällä kotomaassa. Kun esim. silikonit poksahtaa tai huulet halkeaa täytteestä. (Heidäthän on vaan pakko hoitaa, jos on hengenvaarallinen tila esim, silikoni poksahtanut)

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista, kun puhutaan itse aiheutetuista sairauksista, niin juttu kääntyy yleensä ylipainoon, lihavuuteen.
      On paljon muitakin sairauksia, joiden puhkeamiseen voi elintavat vaikuttaa.
      Maksa- ja haimasairaudet, suolistosairaudet, sydän- ja verisuonisairaudet, ym.
      Jos mennään liian pitkälle, niin jopa liikunta voi aiheuttaa sairauksia, tuki- ja liikuntaelinsairaudet voivat syntyä jonkin liikkumisen/urheilun seurauksena, jne.

      Mitä jos eroteltaisiin, että olet juonut viinaa ja maksa sanoi poks, ei hoideta. Jos taas toiselle sanotaan, olet urheillut liikaa, selkä meni ( tai raajat ), ja hoidetaan.
      Tai että on tehnyt liikaa töitä, tulee burnout, psyyke petti, kuka aiheutti ? Oi voi, ihan itse tuli tehtyä liikaa töitä, eli itse aiheutettua.
      Ne ovat kuitenkin itse aiheutettuja, kuka sen päättää, kenet hoidetaan, ketä ei ?
      Edelleenkin voisi sanoa, että jokaista pitäisi hoitaa samanarvoisesti, johtuu sairaus sitten alkoholista, urheilusta, työnteosta, tai mistä tahansa.

    • Anonyymi

      Niin kauan, kuin kaupoissa on vapaasti ostettavissa alkoholia, tupakkaa, sipsejä, eineksiä, karkkeja, ei Purran pöhelön lausunnoilla ole mitään totuuspohjaa. Vähätuloinen ihminen haluaa nauttia, mistä voi.
      Jotain saadakseen on tingittävä muusta.
      Kukapa vanheneva ihminen haluaa kitua 100 vuotiaaksi muistisairaana haahuillen kotonansa, vankina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8103
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6349
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2390
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      38
      2386
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      2173
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2166
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe