https://yle.fi/a/74-20141049
"Kansanedustaja: ”Jos syö epäterveellisesti ja tupakoi, miksi sairauksia tulisi hoitaa veronmaksajien kustantamana?”
Tupakointi tai liika viinan juonti ei voi rajoittaa julkiseen terveydenhoitoon pääsemistä, vastaavat monet kansanedustajat Ylen kyselyssä. Kourallinen on kuitenkin toista mieltä.
Tässä ollaan kyllä oikeassa, koska alkoholin, tupakoinnin, syömisen ja liikunnan osalta ihmisellä on oman valinnna vaikutus asiaan.
Ei kukaan pakota aloittamaan tupakointia, ryyppäämistä tai syömään epäterveellisesti ja jatkaa rasvan, sokerin ja pikaruoan syömistä, kun huomaa painon lisääntyvän, muttei kuitenkaan tee muutosta ruokavalioon, vaan jatkaa pikaruokalassa käyntiä ja rasvaisten pikaruokien syöntiä.
Entäpä sitten sellainen tilanne, että ei ole varaa ostaa ruokaa ja tulee aliravitsemuksesta aiheutuvia sairauksia.
Niitä ei voi rinnastaa ylensymisen aiheuttamiin sairauksiin, koska jos ei ole rahaa ruokaan, eikä yhteiskuntakaan auta, niin se ei ole silloin itse aiheutettu sairaus.
Itse aiheutetut sairaudet EI veronmaksajien varoilla hoidettava
7
235
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmisellä voi olla psyykkisiä syitä , ja paino on osin siitä johtuva ongelma. Vaikea yhteiskunnan on puuttua.
- Anonyymi
On monia muita sairauksia jotka nostavat painoa, joten ei kenenkään pidä puuttua toisten painoon mitenkään. Minulla oli ennen naapuri joka oli hyväisesti ylipainoinen hän söi ihan normaalisti , mutta paino oli sama aina, kertoi että oli ollut jo pienenä ylipainoinen . Mutta oli notkea kehostaan ihan kun muutkin ihmiset ja älykäs kaiken lisäksi . Joten kaikki ei suinkaan johdu ruuasta , vaan aineenvaidunnalliset sairaudet joko laihduttaa tai lihottaa riippuen mikä sairauden laatu on kyseessä .
Sitten se ns roskaruoka, jokainen melkein ostelee aina silloin sun tällöin pika ruokaa vaikka tietää ettei aiinä ole mitään ravintoa. Joten kukin tavallaan
- Anonyymi
Kunhan kukin vaan hoitelee oman itsensä puuttumatta muiden ruokailutapoihin . Kaikilla on omat lastinsa ja niin on ollut aina. Kukaan ei ole täydellinen
- Anonyymi
Juu, ei myöskään joulun jälkeen, jos on jouluna ahminut jouluherkkuja ja tullut muutama ylimääräinen kilo, niin hoilottaa muille, että nyt kaikki liikkumaan, kuntoilemaan ja sulattamaan kinkkurasvoja, kun on joulupöydässä mässäilty.
Erityisesti se, että mediassa kampanjoidaan syyllistävästi, että nyt kun meille kaikille on tullut niitä kinkkurasvoja jouluna, niin eiköhän aloiteta kuntokuuri joulun jälkeen ja kaikki lähtee kinkunrasvojen sulatus lenkeille.
Eivät kaikki edes mässäile jouluna, en itse ole kinkkua syönyt vuosiin, eikä ole ollut vuosiin pöydässä jouluruokia, vaan arkiruokaa olen joulunakin syönyt.
- Anonyymi
Ja myös nämä jossain muualla maissa "kauneusleikkauksissa" käyneet, joiden tuhot korjataan verovaroin täällä kotomaassa. Kun esim. silikonit poksahtaa tai huulet halkeaa täytteestä. (Heidäthän on vaan pakko hoitaa, jos on hengenvaarallinen tila esim, silikoni poksahtanut)
- Anonyymi
Mielenkiintoista, kun puhutaan itse aiheutetuista sairauksista, niin juttu kääntyy yleensä ylipainoon, lihavuuteen.
On paljon muitakin sairauksia, joiden puhkeamiseen voi elintavat vaikuttaa.
Maksa- ja haimasairaudet, suolistosairaudet, sydän- ja verisuonisairaudet, ym.
Jos mennään liian pitkälle, niin jopa liikunta voi aiheuttaa sairauksia, tuki- ja liikuntaelinsairaudet voivat syntyä jonkin liikkumisen/urheilun seurauksena, jne.
Mitä jos eroteltaisiin, että olet juonut viinaa ja maksa sanoi poks, ei hoideta. Jos taas toiselle sanotaan, olet urheillut liikaa, selkä meni ( tai raajat ), ja hoidetaan.
Tai että on tehnyt liikaa töitä, tulee burnout, psyyke petti, kuka aiheutti ? Oi voi, ihan itse tuli tehtyä liikaa töitä, eli itse aiheutettua.
Ne ovat kuitenkin itse aiheutettuja, kuka sen päättää, kenet hoidetaan, ketä ei ?
Edelleenkin voisi sanoa, että jokaista pitäisi hoitaa samanarvoisesti, johtuu sairaus sitten alkoholista, urheilusta, työnteosta, tai mistä tahansa. - Anonyymi
Niin kauan, kuin kaupoissa on vapaasti ostettavissa alkoholia, tupakkaa, sipsejä, eineksiä, karkkeja, ei Purran pöhelön lausunnoilla ole mitään totuuspohjaa. Vähätuloinen ihminen haluaa nauttia, mistä voi.
Jotain saadakseen on tingittävä muusta.
Kukapa vanheneva ihminen haluaa kitua 100 vuotiaaksi muistisairaana haahuillen kotonansa, vankina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222327
- 871423
- 1161228
- 751120
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18929- 52842
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249841MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil206820Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo17802- 34775