Kansanedustajien joululoma loppui tänään.

Ja nyt on vasta helmikuu.
Kansalaiset pahoittelevat asiasta aiheutuvaa vaivaa heille mutta toivottavat jaksamista raskaassa kansanedustamistyössään.
18261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Antti Petteri Orpo oli ainakin vielä lomalla eduskunnassa,unohti äänestää puhmiesvaaleissa.

Äänestä
  • Orpo ei ollut ajan tasalla kun kännykässä oli mielenkiintoista katseltavaa.
    Kieltäkää nuo kännykät eduskunnassa. On rivoa katseltavaa kun ministerit aitioissaan räpläävät kännyköitään. Sama käytäntö kuin kouluissa oppitunneille. Eivät edes huomaa kuinka törkeältä tuo näyttää.

    Äänestä

  • Kokoomus Orpo oli pilvessä.

    Äänestä

Tuntuu varmaan kauhealta joutua taas raatamaan, istumaan taksin takapenkillä ja siitä istumaan saliin. Voimia.

Äänestä
  • Gauheen raskasta.

    Äänestä

  • Salissa istutaan vain silloin kun suora lähetys on käynnissä,jos silloinkaan,
    joka tapauksees paikalla olijat häipyy heti kun kamerat sammuu.

    Äänestä

"No ministerin palkkaus tosin nykyään on niukkoo...

Mitenkä he tulloo toimeen, kun mullain on näin tiukkoo...."

#### (C) Jaakko Teppo, Työttämän laulu

Äänestä

Ja pian alkaakin kesäloma

Äänestä

Kansanedustajat ryystävät kahvia ja syövät ilmaisia suolaisia ja makeita herkkuja eduskunnan valtio salissa valtiopäivien avajaisissa.

Äänestä

Ja monesta näkee että munkkia kuluu

Äänestä
  • Demareiden lihavuus estää työnteon.

    Äänestä

Kansanedustajaa painaa vastuu 😔
Hän on miniatlas 😔
Hartiat voi olla lytyssä 😔

Äänestä

Olisipa minulla töitä josta pitää lomaa :(

Hallitus alibudjetoi hyvinvointiauleet ja menetin työni ikääntyiden palvelutalossa ja muuta työtä en kovasta hakemisesta huolimatta saanut.

Äänestä

Ikärasismi ja palkkaerot vaikuttaa.Jos olet ns.konkari,saat ns."parempaa palkkaa" ikälisineen ja olet vain haittatekijä niinollen.

Äänestä

Ehkä aloittavat Moottorikäyttöisten sohvien tilaamisella . Ja kuninkaallisilla torkkupeittojen haalimisella . Kaarle kustaalta neuvoa kysyen .

Äänestä

"raskaassa kansanedustamistyössään" Viikon vitsi! Eihän se porukka tee muuta kuin istuu ja latelee hienoja sanoja ilmoille. Ompa siinä RASKAS TYÖ ! Oikein "kansanedustajia" muka, eihän ne edusta kun omaa lihavaa tilipussiaan.

Äänestä

Lomaltapaluurahojen kuittaamiseksi Jani Toivolakin joutui keskeyttämään vauva-burn-out-lomansa. Kansan edustaminen on vakava asia.

Äänestä

Laiskat syöttöporsaat!
Vain oman lompsan lihotus kiinnostaa heitä, ei mikään muu!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja nyt on vasta helmikuu.
Kansalaiset pahoittelevat asiasta aiheutuvaa vaivaa heille mutta toivottavat jaksamista raskaassa kansanedustamistyössään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu