Löytyy henkikasteita ja hengessä juopumista.
Henkeä osataan pumpata musiikin avulla niinkuin maailmallisissa tilaisuuksissa.
Sieltä ne menetelmät on otettu uskovienkin vaikuttamiseen.
Helluntailaisuudessa ja äärikarismaattisuudessa tällä hurmahengellä on suuri vaikutus.
Oletko sinä juopunut hengestä vai hävettääkö kertoa kokemuksistasi "selvinpäin" ?
Henkeä osataan pumpata musiikin avulla niinkuin maailmallisissa tilaisuuksissa.
Sieltä ne menetelmät on otettu uskovienkin vaikuttamiseen.
Helluntailaisuudessa ja äärikarismaattisuudessa tällä hurmahengellä on suuri vaikutus.
Oletko sinä juopunut hengestä vai hävettääkö kertoa kokemuksistasi "selvinpäin" ?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Seurakunnan nuoret kaipaavat meteliä, säpinää ja seksiä.
Hes 5:7: "Sentähden, näin sanoo Herra, Herra: Koska teidän metelinne on ollut pahempi kuin pakanain, jotka ympärillänne ovat, ja koska te ette ole vaeltaneet minun käskyjeni mukaan, ette ole noudattaneet minun oikeuksiani ettekä ole tehneet niiden pakanainkaan oikeuksien mukaan, jotka ympärillänne ovat,"
luulofariseus taas äänessä "otsa punaisena" esittäytyy ja ottaa raamatun peukalopaikan...
Voi, voi sinuakin. Valvo vain omaa tietäsi, älä luule olevasi jonkun opettaja. Saat siitä tuomiosi, korotettuna. Sinun seksisi on pakanallisuuden pääsihäpy- johon rieneeja siementää omaa siementä ja sinä sitä päkätät--- sinun seksisi on pakanallisen epäjumalanpalvelun summa.
Se on sinun hengellinen haureus- rienaajan punkassas.
tuskin sinusta on morsiameksi Yljälle, kun makaat yleisuskonnon peiton alla
Ez 5:7 (KJB) Therefore thus saith the Lord GOD; Because ye multiplied more than the nations that are round about you, and have not walked in my statutes, neither have kept my judgments, neither have done according to the judgments of the nations that are round about you;
Multiplied tarkoittaa lisääntymistä, ei meteliä. Judgements ei ole 'oikeuksia', vaan tuomioita. Kylläpä lainaat huonoa käännöstä.
Suomi24:n helluntaipalstan ainoa todellinen päämäärä ja tarkoitus on levittää helluntailaisista valheita ja kaikkea törkyä, mitä itsekukin vain omassa mielessään keksii, ja näin saattaa helluntailaiset halveksituiksi ja huonoon valoon.
Korjaus
Helluntsinuoret eivät kaipaa meteliä, säpinää ja seksiä.
Aloittaja- älä sinä ryyppää aina ja juovu panettelijan viinilasisi ääressä palstalla.
Sammallat jatkuvasti juovuksissasi, kuin ajallisen juopuneen tapa esimerkkinä puhuu.
Älä ryyppää enää yleisuskontojen maljasta ja siten örvellä palstalla.
Ölet pahin örveltäjä ja helluntailaisuuden kasvatti.
Pahinta on juopua syyttömien verestä.
Hulluntailaisuudessa on harvinaisen paljon henki-ilmiöitä.
Niin että päässäkin voi huipata.
Tosiaan on saattanut olla ilmassa tappamiskiimasta juopumista, mutta pakon sanelemana se menossa jo ohi.
Mutta minkä niille voi vaikka miten itkisi, niin sellaisia ihmiset vain ovat.