Nyt toverit kontitsee keskustan

Anonyymi-ap

Viimeksi äänestää rätkäytettiin, kuntavaalit:
Keskusta 2445 paikkaa
Kokoomus 1 552 paikkaa
SDP 1 451 paikkaa
Perussuomalaiset 1 351 paikkaa

Täällä toveri meinaa että vasemmistoliitto ja demarit menee keskustan edelle. Minä en kyllä tuota tällä syönnillä usko. Tietenkin vasemmistolainen hehkuttaa omiaan. Että kommunistit nostaisi taisi kannatustaan joita suurin osa vasemmistoliitossa. Heillä kuvan perusteella suuri Antifa kannatus.
Tähän kuntavaaliin ei käy lainkaan % vertaus, kun ei ole kokomaan kattava sillä tavalla. Kun isolla pienellä kunnalla täytyy olla kunnanvaltuusto, että isompi kunta hoitaisi pienen kunna kunnan asiat valtuustossaan. Molemmat on samalla tasolla oli iso tai pieni. 650000 asukkaan kaupunki tekee valtuustoissan juuri samoja asioita kuin 1500 asukkaan kuntakin, painotus on vain erilaista. Asiat on isossa suurempia. Sama kunnallislaki kummallakin. Ei Helsinki voi sanoa Siuntiolle että hoidamme teidänkin kunnallis asiat.
Tähän sopiikkin, ihan tieto kysymys johon annan vastauksenkin MIKÄ ON SUOMEN SUURIN KUNTA ja toinen sekä kolmas ? Melkeinkin tiedän ettei kukaan tiedä. Älkää surko en minäkään tiennyt kuin suurimman vain. -joka on 1-Nurmijärvi. , tuttu mm Matti Vanhasen asuinpaikkana. mm viittaavat seitsemään veljekseen ja Aleksis Kiven synnyinpaikkaan.
2-Toiseksi suurin kunta on Kirkkonummi. Kirkkonummen alue on historiallisesti ruotsinkielistä ja nykyisin kaksikielistä aluetta. Tunnetaan erityisesti Porkkalanniemestä. Porkkala jonka Neuvosliitto pakkolunasti itselleen vuokralle. esim. Antti Herlin, Koneen hallituksen puheenjohtaja, syntynyt ja asuu Kirkkonummella. Palstan everstiluutnantti evp asuu perintötillaan (sen teidän). mm Danny, iskelmälaulaja, asui Kirkkonummella.
Paljon muitakin viihteen ammattilaisia. Riikka Purra (s. 1977), kansanedustaja, ministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja, kuin mm Anders Adlercreutz (s. 1970), RKP puheenjohtaja, ministeri.
3-suurin kunta Tuusula on Suomen kolmanneksi suurin kunta reilun 40 000 asukkaansa myötä. Hyrylä kuntakeskus. Taitelijoistaan kuuluisa. mm Pekka Halonen (1865–1933), taidemaalari. Antti Kaikkonen (s.1974), kansanedustaja Keskustan puheenjohtaja. Paavo Väyrynen (s. 1946).
Pekka Toveri (s. 1961), kansanedustaja (kok.), kenraalimajuri (evp.) jne.

Suomessa on vuonna 2025 yhteensä 308 kuntaa, joista 108 käyttää itsestään kaupunki -nimitystä ja 200 kuntaa kunta -nimitystä. Vuoden 2025 alussa tapahtui yksi kuntaliitos kun Pertunmaan kunta yhdistyi Mäntyharjun kuntaan.


"aito-arska
2025-02-07 17:35:11
"Ylen alue- ja kuntavaalimittauksen mukaan SDP ja vasemmistoliitto kasvattavat kannatustaan, kun vaaleihin on runsaat kaksi kuukautta aikaa.
Jos kuntavaalit pidettäisiin nyt, SDP olisi suurin puolue 22 prosentin kannatuksella. Kokoomus ja keskusta seuraisivat perässä.
Jos aluevaalit pidettäisiin nyt, SDP olisi niin ikään suurin, tällä kertaa 22,9 prosentin kannatuksella. Kakkosena tulisi kokoomus ja kolmantena jälleen keskusta.
Perussuomalaiset olisi jäämässä molemmissa vaaleissa mitalikolmikon ulkopuolelle."

21

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Dannykin päässyt miehen ikään, mittarissa 80 v. Nuoret naiset yhä kiehnää kyljellään.
      Kell' onni on, se onnen kätkeköön, kell' aarre on, se aarteen peittäköön, ja olkoon onnellinen onnestaan.

      Mitä tarkoittaa kel onni on se onnen kätkeköön?
      Eino Leino kehottaa ihmistä kätkemään onnensa: ”Kell' onni on, se onnen kätkeköön”. Hän sanoo, ettei onni kärsi katseita ihmisten. Hän kehottaa onnen löytäneitä käymään korpeen ja hiljaa iloitsemaan onnestaan.

      • Anonyymi

        Kuoliko Eikka syfilikseen?


    • Anonyymi

      Keskusta 2445 paikkaa
      Kokoomus 1 552 paikkaa
      SDP 1 451 paikkaa
      Perussuomalaiset 1 351 paikkaa

      Selvät erot.

      • Anonyymi

        Keskusta 2445 paikkaa; omalla tuhatluvullaan.


    • Anonyymi

      Toverit hehkutta demareita ja vasureita että tulevat voittamaan kuntavaalin, täysin mahdottomuus nousta noin pohjalta.
      "aito-arska
      2025-02-07 17:35:11
      "Ylen alue- ja kuntavaalimittauksen mukaan SDP ja vasemmistoliitto kasvattavat kannatustaan, kun vaaleihin on runsaat kaksi kuukautta aikaa.
      Jos kuntavaalit pidettäisiin nyt, SDP olisi suurin puolue 22 prosentin kannatuksella."

      Viimeksi äänestää rätkäytettiin, kuntavaalit:
      Keskusta 2445 paikkaa
      Kokoomus 1 552 paikkaa
      SDP 1 451 paikkaa
      Perussuomalaiset 1 351 paikkaa

    • Anonyymi

      Päläpälä!!! Lopeta jo tuo typerä spammaaminen!!!!

    • Anonyymi

      Jos ei Kuntavaaleissa ole merkitystä prosenteilla, niin ei ole myöskään merkitystä sillä, mikä puolue saa eniten kunnanvaltuutettuja Suomessa. Ei niillä yli 2000 tehdä yhtään mitään paikoissa, joissa ei saada enemmistöä.

      Mutta Saarikko totesi edellisistä vaaleista huojentuneena, että meni paremmin kuin ennakoitiin. Eli EI SIIS todennut, että Keskusta voitti, kun sai yhteenlaskettuna eniten valtuutettuja.

    • Anonyymi

      Hyvinvointialueiden johdossa on enimmäkseen keskustalaisia jotka nostaa päälliköiden palkkoja siis omia ja vähät ne välittää potilaista. Keskusta pettää aina.

      • Anonyymi

        Ei demareita päästää sinne. Varhilakin irti sanoutui kun ei osannut.


    • Anonyymi

      Tovereille tärkeimpiä lakot hallitusta vastaan.

      • Anonyymi

        Tovereille tärkeimpiä lakot hallitusta vastaan.


    • Anonyymi

      Dannykin päässyt miehen ikään, mittarissa 80 v. Nuoret naiset yhä kiehnää kyljellään.
      Kell' onni on, se onnen kätkeköön, kell' aarre on, se aarteen peittäköön, ja olkoon onnellinen onnestaan.

      • Anonyymi

        80/23 v


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        80/23 v

        isoisoisoisäksi passaisi.


    • Anonyymi

      Juu.

    • Anonyymi

      Juupas.

    • Anonyymi
      UUSI

      +++Kontitsee+++

      Täh?

      • Anonyymi
        UUSI

        Olisit Pankkolängvitsi käynyt koulusi, osaisit sinäkin yleisen sanonnan.


      • Anonyymi
        UUSI

        Opi ja omaksu, jo kansakoulussa opetettiin.


    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      Kyllä puhumaan opittiin paljon ennen kansakouluun menoa...

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      88
      3234
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      321
      2822
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1556
    4. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1282
    5. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1252
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1041
    7. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1000
    8. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      997
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      970
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      924
    Aihe