purra runnoo.makeisveron alv korotus lisää työttömyyttä

korotus vaarantaa uudet insvestoinnit suomeen,esim fazer tekee uuden tehtaan ruotsiin,korotus syö myös kotimaisen elintarviketeollisuuden kilpailukyvyn
355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Samoin lisää ulkomaalaisten makeisten kauppaa.

Äänestä

Purra tuhoo suomen

Äänestä

Tämä on OrpoPurran ongelma, he näkevät alv:n noston tuloina lyhyellä aikavälillä, mutta eivät näe menetyksiä pidemmällä. Edellinenkään alv:n nosto ei tuonut niin paljon tulosta kuin oli laskettu, ansiosidonnaisen päivärahan leikkauksenkin piti tuoda jo 70 000 työpaikkaa, tulikin päinvastainen tulos. Nämä ovat muutamia esimerkkejä siitä, että OrpoPurran talouspolitiikka on ihan haavehöttöä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

korotus vaarantaa uudet insvestoinnit suomeen,esim fazer tekee uuden tehtaan ruotsiin,korotus syö myös kotimaisen elintarviketeollisuuden kilpailukyvyn

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu