Minua tässä mietityttää että kun pariskunta eroavat, minulla on sellainen tunne että jotkut perheitten erot voivat johtua sittenkin lapsista. Otetaan esimerkiksi näin; alkoholistiset pariskunta riitelevät koko ajan ja tyttölapsi istuu lattialla telkkarin äärellä peloissaan kuunnellessaan aikuisten riitelyä ja mies jättää tyttärensä ja tämän äitipuolensa olemaan kahdestaan eikä miehestä ole kuulunut enää ollenkaan. Äitipuoli puhuu vihaisesti tytärpuolelleen syyttäen siitä, että tyttö saapui kuvioihin. Eikä kukaan aikuisista halunnut lapsia. Tytön ajatus on näin; "Äitipuoli on oikeassa. Se on minun syyni."
Entäs jos todellisesti erot liittyvät lapsista joissain perheissä? Perheen tyypit voivat olla esim. päihteiden käyttöä, teiniraskaudet, ei ole tarpeeksi kypsä vanhemmiksi jne.
Nimimerkki Tekeekö ihmisestä paremman
Entäs jos ero onkin todellisesti lapsen vika?
Anonyymi-ap
1
314
Vastaukset
- Anonyymi
Noissakaan tilanteissa ero ei johdu lapsesta. Ero voi johtua aikuisten vääristä valinnoista, mutta ei lapsesta itsestään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551226
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.941216Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171060- 18925
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45813Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne113791Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64742- 14730
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72613