Perusverenkuva ollut kunnossa yleensä. Samoin munuaisarvot ja munuaisten suodatin nopeus. Kuitenkin aina välillä iskee jopa viikon mittaisia aikoja jolloin tuntuu, että juon ihan tavallisesti pari litraa per päivä enkä liiku enempää. Kaikki nesteet vain tuntuu jäävän jonnekin kroppaan. Jos juon enenmmän alkaa kyllä pissattamaan enemmän, mutta ei sillee normaalisti ku tulee pissaa enemmän.
Siis virtsaneritys vähenee. Myös pissahätä on jotenkin vaisumpi. Kuitenkin tilanne menee aina ohi ja jossain kohtaa alkaa pissattaa enemmän. Veriarvoista ei ole löytynyt häikkää ja tämä on kausittaista. Mikä ihme voi olla syynä vai onko tämä normaali?
Siis normaalisti jos juon 2.5 litraa päivässä. Virtsaa tulee noin 2 litraa. 5 kertaa päivässä. Kerralla noin 4dl.
Mutta yhtäkkiä, kun tämä outo tila iskee päälle tuleekin pissaa vain hätäseen litra, vaikka juon 2. 5 litraa. Pissaa tulee kerralla enemmän mutta hätä on jotenkin vaisumpi. Saatan käydä vain 2 kertaa vessassa päivän aikana. Jos juon lisää alkaa kyllä tulemaan pissaa enemmän, mutta ei ns normitavalla vaan vähemmän. Onko tämä merkki jostain sairaudesta vai normaalia vaihtelua. Olen tietoisesti perusterve.
Mikä ihme minua vaivaa? Virtsaneritys vähenee aika-ajoin.
7
371
Vastaukset 7
- Anonyymi
Lääkärit ei kuitenkaan löydä vikaa minusta. Ikinä ei ole munuaisarvoista löytynyt mitään. Ainoastaan taipumus alhaiseen natriumiin, mutta usein sekin kunnossa. Eikö tuokin viittaa siihen, että nestettä jää liikaa kroppaan? Munuaiset myös ultrattu eikä mitään poikkeavaa.
Aloittaja- Anonyymi
Liika veden juominen on syypää alhaiseen natriumin , jos kittaa vettä vaikka ei ole edesjano niin tottaki natriumikin menee alhaiseksi . Mitä enemmän vettä kittaa sitä huonommin voi mineraalit ja vitamiinit kehossa mennä sekaisin liika vesikin on terveysriski sisäinen hukkuminen liimaan veteen juontiin.
- Anonyymi
Jos kerran munuaisissa ei ole vikaa eikä muiskaan elimissä ole havaittu niin mikä voisi olla syy välillä esiintyvään vähävirtsaisuuten. Olen lukenut myös, että sydänongelmat voi tehdä tällaista. Ei kyllä pumpustakaan ole vikaa löytynyt, muttei kovin syvästi tutkittu. Lähinnä kuuntelu ja ekg lepo. Ei mitään poikkeavaa. Entäs sitten vesihormonen eritys? Sitä ei tietääkseni ole otettu eli voisiko tämä olla jotain aivolisäkeperäistä?
Aloittaja- Anonyymi
Pää taita olla jo aika lähellä syynä. Tuskin vika on kuitenkaan aivolisäkkeessä vaan pikemminkin aivojen ajattelussa. Suosittelen hakeuttumaan psykiatrille.
- Anonyymi
Oikeastaan ihmisen ei pitäisi juoda muulloin kun silloin kun on jano , joten saadaan nestettä myös ruuasta kahvista tai teestä jne
Keho ilmoittaa koska on aika juoda . - Anonyymi
Tietenkin virtsaamistiheys ja virtsan määrä vaihtelee, koska olosuhteet ja kehon tilanne vaihtelee. Ei ole olemassa mitään täsmällistä vakiota näille. Esim. jos syöt suolaista ruokaa, se sitoo nestettä kehoon; vähemmän virtsaa/virtsaamistarvetta. Joskus hikoilet tavallista enemmän; se vähentää virtsan määrää ja tarvetta käydä vessassa. Joskus pissahätä ei tunnu, joskus tuntuu sitäkin herkemmin. Ongelmasi ei ole kehossa, vaan mielessäsi. Tarkkailet liikaa itseäsi ja teet virheellisiä johtopäätöksiä kehosi toiminnasta. Muista, että sairauksien pelko ja varsinaiset sairaudet on kaksi eri asiaa. Viimeistään sitten, jos oikeasti sairastuisit, huomaisit eron niiden välillä.
- Anonyymi
Myös suolaisempi ruoka sitoo enemmän nestettä kehoon eikä pissaa tule sama määrä kuin toisena päivänä jolloin ei ole syönyt suolaista. Ei tarvitse kun syödä muutama sillinpala, käristemakkara tai graavilohta vähän enemmän. Näin minulla. Yleensä syön tosi vähäsuolaista ruokaa kun en pidä suolaisesta. Tilapäisesti jossain seisovassa pöydässä ahmaisen vähän joka sorttia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201324Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331221- 641220
- 1081195
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109989
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94947Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 82832
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66781Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r122577- 52554
- 60544