Perusverenkuva ollut kunnossa yleensä. Samoin munuaisarvot ja munuaisten suodatin nopeus. Kuitenkin aina välillä iskee jopa viikon mittaisia aikoja jolloin tuntuu, että juon ihan tavallisesti pari litraa per päivä enkä liiku enempää. Kaikki nesteet vain tuntuu jäävän jonnekin kroppaan. Jos juon enenmmän alkaa kyllä pissattamaan enemmän, mutta ei sillee normaalisti ku tulee pissaa enemmän.
Siis virtsaneritys vähenee. Myös pissahätä on jotenkin vaisumpi. Kuitenkin tilanne menee aina ohi ja jossain kohtaa alkaa pissattaa enemmän. Veriarvoista ei ole löytynyt häikkää ja tämä on kausittaista. Mikä ihme voi olla syynä vai onko tämä normaali?
Siis normaalisti jos juon 2.5 litraa päivässä. Virtsaa tulee noin 2 litraa. 5 kertaa päivässä. Kerralla noin 4dl.
Mutta yhtäkkiä, kun tämä outo tila iskee päälle tuleekin pissaa vain hätäseen litra, vaikka juon 2. 5 litraa. Pissaa tulee kerralla enemmän mutta hätä on jotenkin vaisumpi. Saatan käydä vain 2 kertaa vessassa päivän aikana. Jos juon lisää alkaa kyllä tulemaan pissaa enemmän, mutta ei ns normitavalla vaan vähemmän. Onko tämä merkki jostain sairaudesta vai normaalia vaihtelua. Olen tietoisesti perusterve.
Mikä ihme minua vaivaa? Virtsaneritys vähenee aika-ajoin.
7
371
Vastaukset 7
- Anonyymi
Lääkärit ei kuitenkaan löydä vikaa minusta. Ikinä ei ole munuaisarvoista löytynyt mitään. Ainoastaan taipumus alhaiseen natriumiin, mutta usein sekin kunnossa. Eikö tuokin viittaa siihen, että nestettä jää liikaa kroppaan? Munuaiset myös ultrattu eikä mitään poikkeavaa.
Aloittaja- Anonyymi
Liika veden juominen on syypää alhaiseen natriumin , jos kittaa vettä vaikka ei ole edesjano niin tottaki natriumikin menee alhaiseksi . Mitä enemmän vettä kittaa sitä huonommin voi mineraalit ja vitamiinit kehossa mennä sekaisin liika vesikin on terveysriski sisäinen hukkuminen liimaan veteen juontiin.
- Anonyymi
Jos kerran munuaisissa ei ole vikaa eikä muiskaan elimissä ole havaittu niin mikä voisi olla syy välillä esiintyvään vähävirtsaisuuten. Olen lukenut myös, että sydänongelmat voi tehdä tällaista. Ei kyllä pumpustakaan ole vikaa löytynyt, muttei kovin syvästi tutkittu. Lähinnä kuuntelu ja ekg lepo. Ei mitään poikkeavaa. Entäs sitten vesihormonen eritys? Sitä ei tietääkseni ole otettu eli voisiko tämä olla jotain aivolisäkeperäistä?
Aloittaja- Anonyymi
Pää taita olla jo aika lähellä syynä. Tuskin vika on kuitenkaan aivolisäkkeessä vaan pikemminkin aivojen ajattelussa. Suosittelen hakeuttumaan psykiatrille.
- Anonyymi
Oikeastaan ihmisen ei pitäisi juoda muulloin kun silloin kun on jano , joten saadaan nestettä myös ruuasta kahvista tai teestä jne
Keho ilmoittaa koska on aika juoda . - Anonyymi
Tietenkin virtsaamistiheys ja virtsan määrä vaihtelee, koska olosuhteet ja kehon tilanne vaihtelee. Ei ole olemassa mitään täsmällistä vakiota näille. Esim. jos syöt suolaista ruokaa, se sitoo nestettä kehoon; vähemmän virtsaa/virtsaamistarvetta. Joskus hikoilet tavallista enemmän; se vähentää virtsan määrää ja tarvetta käydä vessassa. Joskus pissahätä ei tunnu, joskus tuntuu sitäkin herkemmin. Ongelmasi ei ole kehossa, vaan mielessäsi. Tarkkailet liikaa itseäsi ja teet virheellisiä johtopäätöksiä kehosi toiminnasta. Muista, että sairauksien pelko ja varsinaiset sairaudet on kaksi eri asiaa. Viimeistään sitten, jos oikeasti sairastuisit, huomaisit eron niiden välillä.
- Anonyymi
Myös suolaisempi ruoka sitoo enemmän nestettä kehoon eikä pissaa tule sama määrä kuin toisena päivänä jolloin ei ole syönyt suolaista. Ei tarvitse kun syödä muutama sillinpala, käristemakkara tai graavilohta vähän enemmän. Näin minulla. Yleensä syön tosi vähäsuolaista ruokaa kun en pidä suolaisesta. Tilapäisesti jossain seisovassa pöydässä ahmaisen vähän joka sorttia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa711767- 261277
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341162Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134944Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.198852- 64704
- 77672
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo207654On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 49581
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32538- 59525
- 55517
- 36494
- 24469
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 82398