Raha kiertää ei korut

Anonyymi-ap

Pronssiset Kalevala Korun kaulakääty, rannekoru ja sormus myytäessä käytettyihin koruihin liikkeeseen ovat yhteensä 25€ arvoiset, ostettaessa käytettynä liikkeestä kaulakääty on 75€, ranneke 50€ ja sormus30€.
Uutena ostettaessa hinnat ovat vähintään kaksinkertaiset.
Korut eivät pidähintojaan silloin kun ne ostetaan kuluttajalta takaisin kiertoon mutta myytäessä kuluttajalle käytettynä ne ovatkin menettäneet ovh. hinnastaan vain puolet.
Miten mahtaa olla hopea ja kultakorujen kanssa?

Kuluttajaa rahastetaan.

Miten pitäisi suhtautua kstsellessa käytettyjä koruja?......nyt ne käytetyt pronssiset ovat minulle 10€ arvoisia ainoastaan.

4

169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä korujen arvo ainakin käytössä on omistajalle jotain aivan muuta kuin korujen hinta ostettaessa tai myytäessä.

      Uutenakin ostetut korut ovat yhden käyttökerran jälkeen käytettyjä! Minun korut ovat kaikki käytettyjä. Olisin voinut ostaa kaikki koruni valmiiksi käytettynä ja sinä et tiedä, miten vanhoja ja miten kalliita ne ovat olleet ostettaessa, vaikka kuinka katselisit.

      Jos aikoo hankkia koruja käytettynä, kannattaa olla tietoinen suunnittelijasta, korun aitoudesta, hintatasosta. Korun materiaali ( kultapitoisuus, jalokivet)ja paino ovat tärkeät. Käytetyt korut on paras ostaa luotettavalta myyjältä, ei Torista, jos hinta on muutamaa euroa tai muutamaa kymppiä enemmän eikä tunne korumaailman asioita.

      • Anonyymi

        ????


      • Anonyymi

        Pronssiset Kalevala Korut


      • Anonyymi

        Tunne ja käyttö arvot on erikseen.
        Ei ole järkeä ostaa pronssikorua kun siitä ei saa makssmaansa rahaa takaisin.
        Hyvitetäänkö hopea ja kultakoruists yhtä vähän?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1883
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1365
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1172
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1027
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      951
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      863
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    8. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      837
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      820
    Aihe