Onko musiikillisten kvaliteettien kannalta merkityksellistä ja olennaista menestyykö säveltäjän musiikki myös kansainvälisesti, jos kritiikki on ollut suopea omassa maassa? Onko kansainvälinen menestys musiikissa korkean laadun mittapuu? Jos on, niin miksi Erkki Aaltosen kansainvälisesti menestynyttä Hiroshima sinfoniaa ei esitetä ja levytetä lainkaan, vaikka kritiikkikin suositteli sitä levytettäväksi sanomalehdessä? Eikö kriitikoilla olekaan mitään osuutta tai sananvaltaa koskien sävelteosten esitystradition jatkuvuutta repertoaarissa, edes silloin kun teos on nauttinut suurta suosiota myös yleisön keskuudessa?
Onko kansainvälinen menestys musiikissa kaiken a ja o?
Anonyymi-ap
1
256
Vastaukset
- Anonyymi
Unohdin, että Sibeliuksen jälkeen suomalaisista säveltäjistä myös mm. Launis "breikkasi" Ranskassa, Törne Ranskassa ja italiassa, Hirn Ranskassa, Melartin mm. Berliinissä, Saikkola Salzburgissa ja Tel Avivissa, Marttinen mm. Salzburgissa ja englannissa, Tuukkanen Lontoon olympialaisten taidekilpailun orkesterimusiikkisarjassa, Sonninen Tukholmassa, Pylkkänen baletillaan saksassa, jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275