Puhutaan edelleen Suomen jazz-kentästä, joka painottuu edelleen voimakkaasti Etelä-Suomeen.
Jazzliitto on jyrännyt sen kentän aika pieneksi ja Sibelius-Akatemian Jazz kenttä on siinä kiinni.
Mutta missä on se jazz yhteisön yhteisöllisyys, kun ei sitä tarvitse pakko akatemisoida, koska muuten siitä jazz-kentästä tulee hyvin elitistinen.
Kun meillä on edelleen tässä maassa Helsingin Pop Jazz Konservatorio ja muita lukuisia maineikkaita konservatorioita, joissa myös opetetaan tätä jazz-musiikkia.
Mutta edelleen nämä Sibiksen jazz-puritaanit haluavat pitää sen jazzin opetuksen vain ja ainoastaan keskittyneenä Amerikkalaiseen jazz-standardiin.
Pitäisikö sitten suomalaista iskelmämusiikkiakin opettaa keskittymällä 50-lukumaiseen Suomi humppa standardiin ?
Kun tällainen elitistinen puritismi tappaa sen suomalaisen jazz-standardin kokonaan.
Tulevaisuudessa emme enää tarvitse mitään jazzliittoa tai Sibelius-Akatemiaa, Popjazzkonservatoriota jne. Koska silloin nämä laitokset eivät enää ole olemassa, koska siinä ajassa se jazz-musiikki ja sen opiskelu on mahdollista jokaiselle, joka sellaista haluaa opiskella. Joten silloin myös loppuu tämä oppilaitosten homogeeninen laitosyhteisöllisyys, jonka tilalle tulee lopulta se aito taiteellinen tasa-arvo, jota tähän maahan on jo pitkään kaivattu.
Missä on yhteisöllisyys ?
Anonyymi-ap
0
89
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke332283- 1231936
- 771591
- 1601222
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671217- 611046
- 481043
- 661028
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t30930Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62927