Tuli vastaan Tik Tokissa tämmönen "Zepala - Lähetkö landelle" kappale. Tosi tarttuva raita ja sopii juuri hyvin mökkimaisemiin. Ihmetyttää vaan, kun samalla "artistilla" on muitakin kappaleita ja kaikki eri äänillä. Onko nuo oikeita biisejä vai tekoälyllä tehtyjä? Onko kellään kokemusta tekoälyn kanssa tehdystä musiikista?
Tik Tokissa soi tää "Zepala - lähetkö landelle" kappale jota kaikki nyt kuuntelee
39
9749
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvähän se oli. Kuulosti oikeelta
- Anonyymi
Kaikki käyttää tekoälyä nykyään
- Anonyymi
Ei käytä.
- Anonyymi
Suno
- Anonyymi
Riffusion tai udio
- Anonyymi
Mä kokeilin sunoa ihan hauskaa.
- Anonyymi
Kaveri tekee Sunolla. Ihan hyvä biisi on.
- Anonyymi
Ihan mahtava landebiisi. Lisää tämmösiä ❤️❤️
- Anonyymi
Vaikuttaa tekoälyltä
- Anonyymi
Samaa mieltä, vaikka hyvä olikin
- Anonyymi
Kaikki haukkuu tekoälyä, mutta silti käyttää sitä. Tervetuloa nykypäivään!!!
- Anonyymi
Tykkäsin
- Anonyymi
Mä itseasiassa käytin tätä biisiä yhdessä mun tiktok-videossa, kun tykkäsin paljon tästä kappaleesta. Sopi hyvin taustalle soimaan, kun kuvasin mökkimaisemaa ❤️
- Anonyymi
👍🏻👌
- Anonyymi
❤️❤️🤩
- Anonyymi
Tykkäsin 👌❤️
- Anonyymi
Sopii landelle kuin nyrkki naamaan!
- Anonyymi
😅😅😅
- Anonyymi
Hyvähän se oli ja ne muutkin kappaleet 👍🏻
- Anonyymi
Tekoälyn vois mun mielestä tuhota kokonaan
- Anonyymi
Hyvä biisi
- Anonyymi
Menee jatkoon!!!
- Anonyymi
Kaikkea sitä nykyään näkee. Maailma on muuttunut paljon. Arvostan myös kyllä perinteistä musiikintekoa.
- Anonyymi
Mikä biisi?
- Anonyymi
Zepala -lähetkö landelle. Ylhäällähän se lukee 🤦
- Anonyymi
Hyvä biisi
- Anonyymi
Ihana biisi. Sanat on ❤️
- Anonyymi
Hyvä kappale 💪🏻
- Anonyymi
Ihan mahtava kappale!!!!!!!! Suosittelen!!!
- Anonyymi
Kyllä mökkibiisit toimii aina! 💪🏻
- Anonyymi
Kyllä!!! Jatkoon ja helposti 💪🏻
- Anonyymi
Mä en vaan tajuu miten noi tehdään.
- Anonyymi
Tykkäsin
- Anonyymi
Tekoalyllä tehty biisi. Tarkemmin, kun kuuntelee niin ”luonnolliset” äänet puuttuvat kokonaan. Hyvät sanat silti biisissä.
- Anonyymi
Mä oon ihastunut Taivaanrannan haalareihin, monenlaisia biisejä ja osuvia sanoituksia.
Vissiin myös AI:tä käytetty - Anonyymi
Yritin etsii sanoja tähän kappaleeseen, mut AI asialla niin ei toimi, mut hyvin sanoitettu 👍
- Anonyymi
Youtube kanavaa kun katsoo niin on tubeen liittynyt jo vuonna 2014 ja youtube shortseista näkee että asialla taitaa olla ihan herra itse. Kun joku tossa aikasemmin sano et tekoälyö varmaan käytetty kun luonnolliset äänet puuttuu missä olen samaa mieltä mutta uskon että ensin on ihan ihmisen laulamana äänitetty ja sitten vasta korjailtu. Tosin kuten yksi youtube shortseistakin näyttäö että video aivan täysin AI:n tekemä niin sen suhteen kuuntelisin varauksella. Hyvät on sanotukset kuitenkin tässäkin kyseisessä kappaleessa mistä tämäkin keskustelu alkunsa on saanut.
- Anonyymi
Monta muutakin hyvää tällä zebalalla. Kuten yksinäisyys, taidan sua rakastaa. Olkoon sit kone tsi ihminen mutta pirun hyviä.
- AnonyymiUUSI
Se on tekoäly. Sen nimimerkin takana olevasta Markosta löytyy ihan haastatteluakin netistä. Erityisesti korkeammat lauluosuudet usein paljastaa tekoälyn. Myös teksteissä on usein sellaista tiettyä geneerisyyttä, mitä ei ihminen aina saisi aikaan.
Joskus olen huomannut, että moni on kehunut tekoälyn "laulamia" juttuja myös sanoilla "nyt on tunnetta pelissä" tms. :D
Itse toivoisin, että tekoälyä hyödyntävät tahot kertoisivat avoimesti käyttäneensä tekoälyä. Niitäkin meinaan on, jotka uskottelevat säveltävänsä itse vaikka todellisuudessa "sävelly" on tekoälyn, joka taasen tarkoittaa sitä, että se on kuitenkin vain geneeristä kopiota.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2195472NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325054Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku274861Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1242088- 4041817
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a891677Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova221639Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann141559- 931323
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791300