Kaupan lakko avaa oivan tilaisuuden pieneen lisätienestiin minulle ja monille muille eläköityneille kaupan tädeille. On ilo palata auttamaan tuttua kauppiasta lakon aiheuttamien ongelmien yli pääsemiseksi.
Kusen PAMin muroihin
Anonyymi-ap
40488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ay + demarit ON PERSEESTÄ !!!!!!!!
Ay- höynäyttää hyväuskoisia hönöjä lakkoilemaan itsensä työttömäksi.
Mitään lisäbonuksia ei makseta.
Sillä on tultava toimeen mitä nyt saa.
o
SDP ja LaitaVasemmisto ja Ay-Mafia , tekee LIsää TYÖTTÖMIÄ - !
SDP ja LaitaVasemmisto NOSTAA Lakoilla HINTOJA ja Taas ME Maksetaan - !
o
Ja ei saa pyytää lisää, sinähän se pöljä olet.
Kiitos AP:lle.
Yes!
Töihin vaan 👍🏼😂
Eihän lakoista mitään hyötyä ole. Ne on järjestäjien teatteria.
Niin tyhjää saa pyytämättä ja lammaslaumaa on helppo panna perseenseen ellei mitään vastusta vaan pitää vaatia porukalla.
Onneksi on edes ammattiliitto , voimia PAM.
Ei mitään 5 pros. Korotuksia noille. Muutkin joutuu säästämään! Ihmisillä ei ole enää varaa ostaa ruokaa.
No sehän saattaisi vaikuttaa jopa tulevaan eläkkeeseen jos saa hilattua palkkaa ylöspäin...ehkä jopa eläke indeksi korjauksia...vai oletko niin s.......n katkera muille kun et itse uskaltanut.
Lakkojen kustannukset siirtyvät hintoihin väistämättä. Vaihtoehtoisesti työväkeä on irtisanottava eli yt-kierrokset käyntiin.
Mistähän tämäin yrittäjän mielenpiden tulee kun katsoo mitä kaupan tase ja voitto on ollut ja tulee olemaan niin rahaa on pieniin palkkoihin riittävästi.
Muuten ymmärtäisin, mutta ei nyt tässä tilanteessa. Karkkien hinta nousee 30%, jos korotukset menee läpi.
Saa nousta vaikka 50 % sama oluen ja tupakan hinta.
Miten se käsität että kusisit PAMin muroihin ,
ei sä kuset suoraan toisten työkavereidesi muroihin,
kaikkien jotka tarvitsevat osan kaupan mega voitoista,
sillä varaa heillä ainakin ON.
Aina vieläkin löytyy niin joilla kusi on päässä ja oma etu on siis kusta omiin muroihinsa menemällä töihin, kun muut ovat lakossa.
Mitä muuta voi ahneilta Kokoomuksen kannattajilta odottaa.
Ei ollut voitto enää niin hyvä. Et ole ajan tasalla. Moni yritys, suurikin, mennyt konkurssiin.
Nyt on puhe kaupanalasta. Montako K-kauppaa on mennyt persiilleen?
Kesko. Liikevoitto miinus 27 prosenttia.
"Kesko. Liikevoitto miinus 27 prosenttia."
Kesko teköö tulosta, Keskon orjakauppias sinnittelöö. Keskon kauppias on täysin isännän määräysvallan alainen ja hänen on toimittava justniinku isäntä käsköö.
Sen takia kannattaa valita osuuskauppa. Ei miljoonan euron vuosipalkkoja Prisman johtajilla.
Myös Lidl on huono juttu, voitot menevät Saksaan.
En lakkoile, menen töihin. Liityn YTK:hon, niin ei tarvitse kärsiä uhkailuista ja kiristyksestä lakkorintamaan. Paskatoimintaa. Vahingoittaa nyt omaa palkanmaksajaa. Onko yhtään ymmärrystä?
Ahne sadistinen Kokoomuslainen ei saa sympatiaa
Onneksi olkoon. Sinulla varmaan rikkurina loistava tulevaisuus firmassa, ne työkaverit kun ei tuollaista perseilyä ihan vähällä anteeks anna tai unohda. Samalla nuolet työnantaja persettä ja saat siitä jatkossakin kaverin joka keinoja kaihtamatta hyödyntää sinua milloin missäkin
Niin menet sitten työnantajien perustamaan yhteisöön. Apua et saa jos tarvitset, ainoastaan puhelin keskustelua. Ei lähde ajamaan esim.palkkaepäselvyyksiä kustannusten takia. Ammattiliitto hoitaa sen kyllä.
Muistamme teitä, vanhat kaupan tädit, kun tulee aika äänestää nykyisten eläkkeiden suuruudesta ;-)
Eihän se eläkkeen suuruus ole ongelma, kun voi aina mennä tuttuun kauppaan takaisin töihin kunnes kuolema korjaa ;-D
Kyllä 240 euron palkankorotus kuussa on aivan liikaa. Hulluus iskenyt toimintaan. Palkankorotukset on yleensä 40 e/kk. Ja kyllä. Olen itsekin entinen kassa.
Niin no, 40e/kk on yhtä hyttysen paskan kanssa kun kuukausiansiot on yli 5000e. Ei mulle ainakaan riitä 40e/kk, meen sitte muualle töihin mistä saan parempaa liksaa.
Nyt ette saa yhtään sympatiaa.
Itiksen Stokka lopettaa. Plantagen konkurssiin. Jne. Pitäisi katsoa vähän nokkaansa pidemmälle.
Mitä sillä työpaikalla tekee jos ei palkalla tule toimeen? Yhteisiä asioista hoidettaessa ja niistä kiinnim pidettäessä on vastuutonta olla toimimassa omia vastaan. Ne omat yrittävät pitää toimeentulosta kiinni näillä lakoilla. Pistäkää rikkurit kuriin työpaikoilla ja pois porukoista .Antakaa tuntea arjessa nahoissaan, jotta ei ole hyvä olla rikkuri.
Kelan duunari aivan tohkeissaan :)))
ei kiitos työnantajien tarjoamille pähkinöille. Ostovoima pudonnut paljon mutta vastaavasti hinnat kaupoissa nousseet. Lakkoilu toivottavasti auttaa saamaan korjauksia pienituloisten kaupan työntekijöiden kuukausipalkkoihin. Edes 10 % korotukset eivät täytä viime vuosina tulleita reaalipalkkojen menetyksiä. Kyse ei tietenkään ole vain palkoista vaan myös työsuhteeseen liittyvistä työntekijäin oikeuksista joita on myös heikkennetty isolla raipalla.
Eipä tämä lisää kuin työttömyyttä ja vaikuttaa hintoihin nousevasti, eli kiitos pam ja demarit.
Kyllä se vain vaikuttaa ja aloittaja kusta lorottaa muiden työntekijöiden lautaselle ja tuon sitten muut joutuvat lapiomaan toimeentulo tason aleneumana, kun korotuksia ei tule, eikä palkalla sittemmin toimeen. Kiva kaveri.
https://www.sask.fi/ilon-oikeudet/
Kansantalous menee alas ja katso vaan niin demarit haukkuu sen takia hallituksen vaikka itse tukevat näitäkin lakkoja ja kansa uskoo mitä he sanovat 🤣
Tyhmät lakossa ja heidän ay pomojen palkat juoksee normaalisti 🤣
"Tyhmät lakossa ja heidän ay pomojen palkat juoksee normaalisti"
Taisi tulla suutari koko Pamin lakosta:
https://www.uusimaa.fi/paikalliset/8307487
Kyseessä Suomen suurin K-market
Kävin Prismassa, Cittarissa ja S-marketissa. Tavaraa oli ja työntekijät olivat iloisia.
Urpot lakkoilee,