Välinehuoltajan työ, ihan kamalaa

Anonyymi-ap

Olen välinehuoltaja Tampereen yliopistollisessa sairaalassa. En tiedä juuri mitään niin masentavaa kuin työni. Minulla on täysin terveys mennyt tässä työssä. Niin fyysinen kuin psyykkinen terveys ja nukun surkeasti. Jatkuvaa yöheräilyä. Aamuvuoroon herään klo 5, iltavuoro on klo 13.45-21.45 asti ja välivuoro on klo 11-19. Työ on jatkuvaa nostelua, jalkojen päällä oloa, selän kiertoliikkeitä, käsillä näpertelyä. Kun otat kuumia välineitä pesutelineestä, ne polttavat hanskojen läpi. Koko ajan kamala kiire saada tavaraa eteenpäin. Likaisella puolella on erilaisia tauteja esim. hiv, hepatiitti yms. Palkka on työn raskauteen nähden 2300 euroa. Ihan orjan palkka. Olen ihan täysin kyllästynyt koko hommaan!

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän meistä jokainen huokaise helpotuksesta pe klo 15.
      töiden päätyttyä.
      Kotona työttömänä oleskelijat kärsivät henkisistä ongelmista ja rahapulasta.

    • Anonyymi

      Olisiko muualla työpaikka, jossa ei ole noin kovat työajan vaihtelut, niin unirytmi ei häriinny? Ks. myös lämpösuojakäsineitä netistä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Varmaan hiton raskasta joku illan tekeminen jos asuu yhtään kauempana ja joku yli tunnin työmatka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10253
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2191
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2048
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      981
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      973
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe