Elorannalle tiedoksi, että lakoilla ei saavuteta mitään.

Anonyymi-ap

SAK:n Eloranta kehittelee omaa tarinaansa, mutta totuus on se, että SAK on aloittanut lakot, ihan yhtä totta kuin, että Putin aloitti Ukrainan sodan. Kaikki tietää, että näin on.

Ai että tulipaloa yritetään sammuttaa väärin? Sitähän Eloranta selittää myös. Eikö ole parempi, että palo sammutetaan, eikä anneta talon palaa perustuksiin hiillokselle?

SAK ajoi sopimusjärjestelmän alas. Vuosi sitten SAK:n väki ei viitsinyt edes osallistua neuvonpitoihin työelämän uudistuksista, vaan aloitti yritysten vahingoittamisen lakoilla. Lakot suunnattiin myös hallitusta ja perussuomalaisia vastaan. Olihan ne demareiden lakkoja. Poliittisia lakkoja järjestetään, kun demarit ovat oppositiossa. Se on demareiden paska keino hakea julkisuutta. Syitä lakkoihin etsitään kivien ja kantojen alta. Erilaisia tarinoita. Valheita, joilla motivoidaan porukkaa barrikadeille.

Viime keväänä osallistumisaktiivisuus oli vähäinen, mitä Teollisuusliiton varapuheenjohtajakin valitteli julkisuudessa. Porukkaa oli niin vähän, että ei saavutettu mitään. Vahinkoa kyllä syntyi ihan tarpeeksi. Työttömyys lisääntyi ja talouskasvu leikkautui. Turhan takia tahallaan. SAK:n toimenpitein. SAK toimii kuin liivijengit, joita lailla yritetään lakkauttaa.

Lakoista ei ole mitään hyötyä. Se Elorannallekin ihan vaan tiedoksi.

Luulevatko Lindtman ja Tuppurainen, että heidän viime vuoden "poliittiset" lakot ja tämän hetken lakot lisäävät SDP:n kannatusta?

Kyllä persut sentään uskaltavat ottaa vastuuta ja yrittävät laittaa maan asioita kuntoon, vaikka demarit niin perkelesti heittävät kapuloita rattaisiin ja haukkuvat.
Persut ja kristilliset parempia.

YTK kutsuu. Sieltä saa YTK-yhdistyksen kautta myös lakiavun, jos sitä joskus työelämässä tarvitsee. Ansiosidonnainen tulee pelkästään kassan kautta. Siihenkään ei liittoja tarvita. Paljonko maksat jäsenmaksua liitolle vuodessa? Tiedätkö itsekään? Ota selvää. YTK maksaa vain noin 100 euroa vuodessa ja siihen lakipalvelut päälle noin 20 euroa vuodessa.

0

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

        Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
        Maailman menoa
        54
        6207
      2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

        Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
        Maailman menoa
        333
        5193
      3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

        samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
        Maailman menoa
        160
        4904
      4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

        Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
        Maailman menoa
        139
        4707
      5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

        Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
        Maailman menoa
        20
        3940
      6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

        Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
        Asunnot ja asuminen
        20
        2446
      7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

        Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
        Suomalaiset julkkikset
        3
        2228
      8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

        Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
        Ikävä
        24
        1875
      9. Romanttinen ystävänpäivä?

        Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
        Ikävä
        73
        1832
      10. Kaisa Juuso eroaa

        Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
        Perussuomalaiset
        222
        1611
      Aihe