Mies otti hapetusotteeseen eli kuristusotteeseen. Tilanne akutisoitui riidan päätteeksi joka johtui miehen pettämisestä. Poliisit tuli mies karkasi. Nyt tutkija soitti haluaa kuulustella minut. En ole tehnyt rikosilmoitusta.
On käyty terapiassa ja käsitelty asiaa paljon.
En halua viedä asiaa eteenpäin. Voisiko tämä mennä asianomistaja rikoksena? Miehellä ei aiempaa rikostaustaa emmekä käytä alkoa. Aiempaa väkivaltaa ei ole ollut.
En kaipaa turhaa keskustelua, ainoastaan jos joku tietää, voisitko kertoa?
Lähisuhdeväkivalta ja rikosilmoitus
12
213
Vastaukset
- Anonyymi
Älä kysy joltain pöljäpalstalta vaan esim. poliisin valtakunnallisesta neuvonnasta niillä on numero siihen heidän virallisilla sivuillaan.
Soita sinne neuvontaan huomenna niin voivat neuvoa sua eteenpäin. - Anonyymi
rakas ystävä 😔 väkivalta ei kuulu ihmissuhteisiin, poliisin on kirjattava rikosilmoitus lähisuhdeväkivalta-tapauksissa, tämä yleinen käytäntö. toivon että uskallat hakea apua vaaralliseen tilanteeseen 🙏 turvakodit ovat 24/7 auki olevia matalan kynnyksen paikkoja lähisuhdeväkivallan uhreille https://paakaupunginturvakoti.fi/turvakoti-hertta/
uskalla hakea apua, olet sen arvoinen, oikein rauhallista, siunattua kevättalvea 😇 paljon haleja 🤗 iloa, valoa ✨ ja toivoa tulevaan kevääseen 🥀🎗 - Anonyymi
Poliisi on lain mukaan velvollinen tekemään viran puolesta rikosilmoituksen lähisuhteessa tapahtuvasta väkivallasta.
- Anonyymi
Ei siinä, en ole koskaan kuullut, että tuon kaltainen väkivalta jäisi tuohon. Kannattaa varoa ihan oikeasti. Yleensö pahenee vasn. Voi tulla parempia aikoja kunnes jälleen tulee riitaa. Siksi etenee syytteeseen, koska usein muuten henkilö peruisi syytteen. Kaikkea hyvää.
- Anonyymi
Ap tässä, mies enkä minä käytä alkoa, eikä aiempaa väkivalta taustaa. Voisiko joku vastata? Voiko päästä kirjallisella menettelyllä saaden sakot vai tuleeko tästä käräjät vaikken osallistu..?
- Anonyymi
sakkoa tai vankeutta enintään kaksi vuotta
- Anonyymi
Lievissä tapauksissa, esimerkiksi näpistyksessä ja lievässä pahoinpitelyssä, poliisi voi asianomistajan suostumuksella antaa epäillylle sakon. Tällöin esitutkintapöytäkirjaa ei välttämättä laadita. Jos uhri antaa suostumuksensa sakkomenettelyyn, asiaa ei käsitellä oikeudessa eikä syyttäjä voi vaatia uhrin puolesta vahingonkorvausta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lievissä tapauksissa, esimerkiksi näpistyksessä ja lievässä pahoinpitelyssä, poliisi voi asianomistajan suostumuksella antaa epäillylle sakon. Tällöin esitutkintapöytäkirjaa ei välttämättä laadita. Jos uhri antaa suostumuksensa sakkomenettelyyn, asiaa ei käsitellä oikeudessa eikä syyttäjä voi vaatia uhrin puolesta vahingonkorvausta.
Kiitos vastauksesta.
- Anonyymi
Ei onnistu enää nykyään se on rikosilmoitus ja syyttäjä päättää jatkosta. Parisuhde väkivaltaa ehkästäen pois yhteiskunnastamme ja sinun parasta ajatellaan
- Anonyymi
Yhteen aikaan meni syyttäjälle suoraan juuri siitä syystä ettei niistä tehtyä juttua ja lopulta kävi joissain niin että pääs nainen hengestään yleensä kun mies on kerran käynyt käsiksi tulee mitä suurimmalla todennäköisyydellä toistumaan on sovittu tai ei jos et usko keskustele asiasta kasvotusten jonkun naisen kanssa joka on kokenut perheväkivaltaa miehensä osalta
- Anonyymi
Kuulehan ystäväni, väkivalta ei KOSKAAN jää yhteen kertaan.Halusit sinä uskoa ja luulla mitä tahaansa, tulet aivan varmasti saamaan toisen hapetuksen, sitten kolmannen joka tulee olemaan viimeinen.
Onko tuo mitä sinä aina olet tahtonut elämältäsi? Onko todellakin?!
Sinulle on annettu lahjaksi aivot ja elämä. Niitä EI ole tarkoitettu väkivaltaisesti tuhottaviksi!
Sinulla on kaikki maailman valta vaihtaa suuntaa elääksesi rauhallista ja kaunista elämää. Yksin , nyt alussa kunnes elämääsi saattaa ilmaantaua rehellinen ja väkivallaton kumppani.- Anonyymi
Ikävä sanoa, mutta suurella todennäköisyydellä aloittaja pääsee jossain kohtaa iltapäivälehtien uutiseksi tai sitten muuten mukiloidaan sairaalaan. Sitä vaan ei ymmärrä, miksi naiset jäävät tällaisten miesten kanssa olemaan. Silmä mustana ja kallo halki vaan todetaan, että "Pete on oikeesti todella kiva. Ei se yleensä...". Kohta on taas yksi tilastomerkintä lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.6565460Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o212387Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!
Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia2491652- 1141647
- 931497
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos231426Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel681185Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa
Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin3241181Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly91173Kun Zele jenkeissä kävi
Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi3301171