Valtio menettää kymmeniä miljoonia euroja holding-yhtiöillä toteutetuilla kikkailuilla. Näin tarkan markan aikana pitäisi jokainen irtosentti kerätä talteen,
https://yle.fi/a/74-20144985
https://yle.fi/a/74-20144985
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
vm Purra poraa niitä lisää omilleen.
SDP laittaisi tämänkin kuriin ei-porvarillisessa hallituksessa, jossa ei olisi oikeiston jarrumiehiä.
Tarvitaan vain 5% lisää kannatusta eli +30%.
Paskamaharälssillä on verovapaus.
Ne käyttää itse samoja verosuunnittelijoita. Veronjen maksu ei sovi rikkaille, oma napa ensin!
Köyhiltä pois palveluita.
Kannattaako kaikka kouluttaakaan, kun vain harva siitä mitään hyötyy.
Tulorajat vaan kehiin ja valtio säästää ja tienaa samalla!
Eihän Purra nyt rikkaiden etuisuuksiin koske. Hassua ajatellakaan!
Ei nuo välttämättä ole rikkaita.
Olisi kiva tietää paljonko purra nettoa joka kuukausi! Hymyssä suin leikkailee vähävaraisilta viimeisetkin roposet. Miksi hallituksen porukka ei joudu säästötalkoisiin palkanalennuksella????
Pig
Hoida aloittaja kommari omat asiasi.
Minkään firman rahat eivät ole sinun rahojasi
vaikka Tavja Halonen niin väittää.
Sinä olet köyhä kirkonrotta koska olet tyhmä.
Vitun tyhmä
Etkö pummi parempaan pystynyt 😂
Se on persu. Reppana kuvittelee tyhjien keppanatölkkiensä keskellä vuokrayksiössään että nuo verotusta pakoilevat rikkaat joskus häntä jotenkin auttaisivat :)
Tuonkin yksiön vuokran maksaa Kela.
Ei pataporvarinmusta korppi toisen kaltaisensa korpin nokkaa noki.
Miltä tuntuu olla per's aukinen koko loppuelämä kettutyttö ? Täh ????
Ikuinen looseri Elokapina
köyhänä myös vanhainkodissa
Purra ottaa mieluummin köyhiltä
kerro puupää mitä otettavaa köyhällä on ?
Ethän sinä piruparka omista mitään !
Olet köyhäinavun varassa koko ikäsi uuno !
Ei se osaa.
Mikä on kun ei taidot riitä?
Jättäkää Edes possut Rauhaan!!!!
🐷🐽🐖
Kyse on reikästä ei sioista.
Why
Orpon kusetushallitus on kikkailijoiden asialla.
"Riikka Purra: ”Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista – Se ei meille käy”
Kepu vastustaa.
RKP, Kepu ja Kokoomus ovat perinteisesti vastustaneet tämän veronkierron lopettamista, mutta vastaavasti oppositiosta tulisi tuke SDP:ltä, Vasemmistoliitolta ja Vihreiltä.
Ehkä Purralle on täysin mahdoton tehdä valtion talouden "tasapainotustoimia", jotka eivät kohdistu pääasiasssa tai pelkästään pienituloisiin?
Jos hallituksen kakkospuolue yrittäisi manööveriä opposition avulla ohi ykköspuolueen, niin se hallitus olisi siinä.
Ainoa järkevä tapa purkaa porsaanreikä on purkaa koko listaamattomien yhtiöiden veroale tai laskea verovapaiden osinkojen määrä niin alas, että sillä on merkitystä vain väkisin yksinyrittäjiksi joutuneille (yläraja voisi olla esimerkiksi 20.000e).
Nyt jos lähdetään estämään hoding-yhtiömalleja ja tytäryhtiöiden arvostamista "liian arvokkaaksi", niin ensinnäkin mallista tulee monimutkainen ja sen valmistelu kestää kauan. Toiseksi monimutkaiseen malliin voi silti jäädä porsaanreikiä, jotka joku verojuristi löytää. On aika mahdotonta lakitekstiin kirjata mikä on jonkun yrityksen absoluuttisesti oikea arvo ja tilaa spekulaatiolle jää aina. Seuraavaksi keksitään holdin-yhtiöiden ketjuttaminen jne ja sekä verottajalta että verojuristeilta menee vain turhaan aikaa kissa ja hiiri -leikkiin.
Tai ehkä tarkoitus onkin, että aloitetaan puuhastelu jonkun toivottoman monimutkaisen mallin kanssa, niin että valmista ei tule, mutta voidaan väittää, että asiaan ollaan puuttuvinaan.
Nou
Korkeatasoista mielipiteiden vaihtoa...
Juuri tukki kun jämerästi kertoi ettei Suomi lähde mihinkään puolustuksen yhteisrahoitukseen johon orpopoika jo lörpötteli Suomen haluavan.
Kaikki tämä verotus ja velkahulluus vain kun valtio jätettiin köyhäksi...Suomi Oy Ab hävinnyt jo satoja miljardeja rahaa jota nyt voitaisiin sijoittaa lisää ympäri maailman ,tehdä voittoa ,eikä täällä tarvitsisi maksaa tuloveroja enää ollenkaan ,mutta kun ei niin ei.
Ensin kuuluu valtion täyttää kirstunsa kapitalismissa ja sitten vasta yksityisten..sen kuuluisi olla marssijärjestys aina...eikä päinvastoin kuin nykyään on ,että valtio halutaan taloudellisesti vain tuhota...
VVM
Sakset eivät mahdu reikään.
Nämä koskee siis televisioesiintyjiä joilla ei ole työkaluja
eikä yrittäjiä jotka ovat sijoittaneet rakennuksiin koneisin sorveihin trukkeihin ...
turha sitä nyt on vääntää
näin ei pitänyt tehdä mutta korkein oikeus päätti että holdingyhtiökieroilu
on nettisivuja pitäville esittäjille - joilla ei ole sijoitettuja rahoja yhtiöönsä -
mahdollista valehdella osaamisensa virtuaalipääomaksi ja nostaa pieniveroisia
osinkoja
Porsaanreijällä on Purran tuki.