Otsikko.. Jos ilmoitan täysin asiallisesti ja ystävällisesti, että tästä ei valitettavasti tule mitään, niin mies saa kauhean raivarin, alkaa haukkua minua ym. Ja minä kun vaan halusin olla ystävällinen ja ihan häntä ajatellen ilmoitin, enkä vaan ghostannut. Olisiko se ghostaaminen sitten kannattavampaa? En haluaisi alentua siihen, mutta sitäkö ihmiset sitten kuitenkin mielummin haluaa?
Miksi asiallisista pakeista suututaan? Eikö se ole kohteliaampaa kun ghostaaminen?
9
88
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Mielestäni olisi parempi sanoa asia suoraan.
"mies saa kauhean raivarin, alkaa haukkua minua"
Mulle kävi näin kun koitin olla yhteydessä mieheen joka ghostasi+blokkasi minut.
Ei niitä otuksia voi ymmärtää.
Mutta on silti kohteliasta kertoa, jos ei enää kiinnosta.
🐰 - AnonyymiUUSI
NI, ainakin tuo raivoaminen viimeistään todisti että teit oikean ratkaisun. Näitä miehiä on jotka suuttuvat pakeista. He eivät ansaitse parisuhdetta.
- AnonyymiUUSI
Todella lapsellista suuttua asiallisista pakeista. Kakaratouhua, ei aikuisen miehen käytöstä.
- AnonyymiUUSI
No miten se pystyi palstasetä enää ”sulle” raivoamaan jos ghoustasit? Mieti joskus näitä stooreja loppuun
- AnonyymiUUSI
Minulle kävi kerran näin:
Tiesin treffeillä hyvin nopeasti ettei tästä tule mitään. Sanoin sen miehelle: emme ole oikeat ihmiset toisillemme, ei tämä taida onnistua. Siinä vaiheessa hän ei ottanut pultteja - mutta ei toisaalta ottanut pakkeja todestakaan, Hän vastasi että älä hätäile, mieti nyt vielä, ei tätä asiaa tarvitse heti päättää, sovitaan että mietit ihan rauhassa ja kerrot minulle päätöksestäsi kahden päivän päästä.
Tiesin vuorenvarmasti etten muuta mieltäni. Mutta vastasin että ok, kerron ylihuomenna. Ajattelin sen niin, että ehkä hänen on helpompi ottaa pakit vastaan jos hän voi uskotella itselleen ettei päätös muka ollut minulle itsestäänselvä (vaikka se oli!) vaan että muka olin vielä epäröivällä kannalla (vaikka en ollut!). Ajattelin ettei se ole minulta pois jos hän uskoo tuohon, miksen voisi tehdä tätä pehmeämmällä tavalla. Joten vastasin että selvä, tehdään niin.
Kaksi päivää myöhemmin lähetin asiallisen tekstiviestin jossa kerroin: nyt kun olen miettinyt asiaa, olen todellakin sitä mieltä ettei tässä ole mahdollisuuksia.
Sieltä tuli loukkaantunut vastaus: ”Asia ei ole vain sinun päätettävissäsi. Minullakin on siitä sana sanottavana. Minulla syntyi treffien aikana vahvoja epäilyjä siitä oletko sellainen nainen jonka haluan tyttöystäväksi. Aloin miettiä mikä sinä oikein olet jo silloin alkuvaiheessa kun torjuit kosketuksen.”
Treffeillä oli nimittäin tapahtunut niin että hän yritti lupaa kysymättä tarttua käteeni ja minä sanoin että älä, en tahdo että kosket.
Vastasin vain että asia selvä, hyvää jatkoa.
Mutta olisin voinut vastata vaikka että: ”Olet oikeassa. Ratkaiseva hetki oli se kun yritit tarrtua käteeni. Kosketus oli äärimmäisen epämiellyttävää. Tajusin etten voi ajatellakaan suhdetta mieheen jonka läheisyys tuntuu vastenmieliseltä.”
En vastannut noin. Mitä olisin sillä voittanut että pääsen näpäyttämään?- AnonyymiUUSI
Mikä oli palstasetä pointti tässä stoorissa- että elämä menisi säpäleiksi tällaisen lainin kuultua?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Mikä oli palstasetä pointti tässä stoorissa- että elämä menisi säpäleiksi tällaisen lainin kuultua?
Elämä ei varmaankaan mennyt säpäleiksi. Mutta miehen itsetunto ei ollut ihan kohdallaan kun ei osannut ottaa pakkeja asiallisesti vastaan vaan piti ruveta kiukuttelemaan.
Minäkin olen saanut treffeillä ja treffien jälkeen pakkeja. Olen ottanut ne kohteliaasti vastaan, en ole ruvennut riitelemään. En ole edes kysynyt syytä, koska syyhän on selvä: treffikumppani antaa minulle pakit koska ei ole minusta kiinnostunut. Ei miehen tarvitse perustella minulle miksi hän ei ole minusta kiinnostunut. Jos ei ole niin ei ole. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Elämä ei varmaankaan mennyt säpäleiksi. Mutta miehen itsetunto ei ollut ihan kohdallaan kun ei osannut ottaa pakkeja asiallisesti vastaan vaan piti ruveta kiukuttelemaan.
Minäkin olen saanut treffeillä ja treffien jälkeen pakkeja. Olen ottanut ne kohteliaasti vastaan, en ole ruvennut riitelemään. En ole edes kysynyt syytä, koska syyhän on selvä: treffikumppani antaa minulle pakit koska ei ole minusta kiinnostunut. Ei miehen tarvitse perustella minulle miksi hän ei ole minusta kiinnostunut. Jos ei ole niin ei ole.Tämä ei ollut nyt minun pointti että jatkat naisen esittämistä jonkin pakinan muodossa
- AnonyymiUUSI
Kyse on siitä että kypsymättömät ja lapselliset ihmiset sukupuolesta riippumatta eivät siedä, hyväksy, ymmärrä, suostu ottamaan vastaan pakkeja. Ihan sama miten ne annat, raivo herää joka tapauksessa. Voit antaa ne kasvotusten, puhelimitse vai viestitse, ystävällisesti vai töykeästi - ihan sama, nämä ihmiset joka tapauksessa suuttuvat.
Jos kerrot varovaisesti ja hienotunteisesti, he sanovat: mitä siinä kiemurtelet, sanoisit suoraan! Jos sanot suoraan, he sanovat: pitikö sanoa niin tylysti! Jos sanot lempeästi, he sanovat: mitä siinä enää lässytät!
Mikään tapa antaa pakit ei kelpaa, koska pakit eivät kelpaa. Ja jos päätät vain ghostaat välttyäksesi raivolta, niin silloin he väittävät että olisivat kyllä hyväksyneet pakit mutta ghostaaminen on väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2932519Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä472481- 1221686
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461360- 1181350
Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301215PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1421183- 741059
- 661027
- 701000