Potkut ylemmälle toimihenkilölle (pieni/keskisuuri yritys)

Anonyymi-ap

Yrityksen kehityksen ja kannattavuuden kannalta keskeisessä roolissa 5 vuotta. Säästöjä työsuhteen aikana mittaluokassa 2 M€ vuosi. (ostot vuodessa 15 M€).
Potkut tuli, ja kiukuttaa. Hr-henkilö myönsi päätöskeskustelussa irtisanomisperusteeksi kovan palkan.
Todennäköisesti ns. Vanha kaarti jatkaa yrityksessä vanhoja totuttuja teitään, ja säästöt kuihtuvat. Säästöt siis vaatisivat tuotemuutoksia ja ponnisteluita suunnittelussa.
Eli, meikäläisen palkka(vaikkapa kertoimella 5 vuotta) olisi sivukuluineen maksanut yritykselle reilut puoli miljoonaa.
Sanoisin, että jossakin mättää :D

Sain onneksi heti uuden työpaikan. Mutta säälittää vanhan paikan tyyli. Ei ihme, että Suomella ei mene hyvin.

1

73

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uuden luomisen tahtoa jos ei ole olemassa niin silloin ei voi syntyäkään mitään parempaa kun ollaan jumissa eilisen menestyksen kanssa. Sormet puristaa pöydän reunaa tiukasti. Itsellesi kuitenkin löysit uuden työn ja hommat. Vanha kerho ja turisevat parrat jää taakse. Sehän on itsellesi hyvä asia. Älä murehdi heidän elämäänsä liikoja. Ovat aikusia ihmisiä kuitenkin. Hyviäkin oli varmasti joukossa. 5 vuotta on passeli aika steppailla yhdessä firmassa. Pelikenttää pitääkin vaihtaa ihan jo itsensä takia. Poislähtöjänsä ei pitäisi liikoja juhlia jäljelle jäävien kanssa. Kadulla kun tapaa niin moikataan reippaasti,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1806
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      73
      987
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe