Kohtuulliset korotukset, mutta ostovoimaa korotuksilla ei korjata

Anonyymi-ap

Palkansaajilla ostovoima kärsi kipeää eniten 50 vuoteen. 2,5 % korotustaso riittää ehkä juuri ja juuri kompensoimaan juoksevaa inflaatiota, mutta ostovoiman menettämistä palkkaratkaisulla ei korjata. Virhe ostovoiman menettämisessä tehtiin aikaisempina vuosina ja nyt palkkakuoppaa on mahdoton saada korjatuksi ilman yleislakkoa. Liittojen pitäisi ajaa joka sopimuskaudelle vähintään 2,4-2,5 % korotukset, ettei ostovoimaa menetettäisi enempää. Siis 2027 jälkeen.

4

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paikallisesti sopien on palkkakehitys ollut Suomessa keskimääräistä parempaa. Lakot olivat turhia. Lakot eivät ole tuoneet mitään vuosiin. Lakko on henkistä väkivaltaa, ei neuvottelua, eikä sopimista.

    • Anonyymi

      Lakoista päättäneet vaihtoon.

    • Anonyymi

      Ostovoima kärsi 2022 alkaen yritysten ahneusinflaation - greedflation takia ja se oli täällä 2,5 kertaa EU-aluetta korkeampaa, eli Suomen ahnas kauppias varasti palkansaajien tuloista reippaasti muuta Eurooppaa enemmän.

    • Anonyymi

      Nytkin lakkoilevat ovat varmaan laskeneet, kuinka paljon todellisuudessa häviävät rahaa... Tai tuskin, se joka lakkoilee, ei ole kyllä järin fiksu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4110
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe