EVA koittaa etsiä syyllisiä Orpon oikeistohallituksen huonoon talouteen

Anonyymi-ap

Ja kertoo kuinka suurien ikäluokkien eläkelöityminen vaikeuttaa talouskasvua. Ja on osittain oikeassa, sillä suurista ikäluokista on nyt eläkkeellä jo suurin osa, vaikka eläkeikää on nostettu parilla vuodella.
Tosin se ei selitä kaikkea huonoa taloudenpitoa, kun oikeisto ratsastaa itse tehdyn laman varjolla leikkaamaan valtiontaloutta.

9

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sanna antoi sinun sosiaalitukirahasi 7 miljardia Italiaan.
      Nyt voit onnellisena tämän tiedon saatuasi kuolla lumihankeen.
      sdp

      • Anonyymi

        Sanna ei antanut, vaan KOKOOMUS äänesti yhteislainan puolesta hyvinkin innokkaasti. Vain persut olivat lainaa vastaan, ja vain siksi, että ovat koko EU-jäsenyyttä vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanna ei antanut, vaan KOKOOMUS äänesti yhteislainan puolesta hyvinkin innokkaasti. Vain persut olivat lainaa vastaan, ja vain siksi, että ovat koko EU-jäsenyyttä vastaan.

        "Sanna ei antanut, vaan KOKOOMUS äänesti yhteislainan puolesta hyvinkin innokkaasti. Vain persut olivat lainaa vastaan, ja vain siksi, että ovat koko EU-jäsenyyttä vastaan."

        Otahan lääkkeesi, niin pehmoisia juttuja tulee taas!!!


    • Anonyymi

      Näköjään tiedät syyllisen, vaikka et sitä maininnutkaan. Laitoit aloituksen oikealle palstalle, eli palstalle, jonka aiheena on tämäkin SDP:n Suomelle ja suomalaisille aiheuttama tuho.

    • Anonyymi

      "kun oikeisto ratsastaa itse tehdyn laman varjolla leikkaamaan valtiontaloutta."

      Kaikkihan me jo totuuden tuosta itse 2019-2023 tehdystä lamasta tiedämme, siitä on niin moneen kertaa täälläkin keskusteltu.

    • Anonyymi

      "EVA koittaa etsiä syyllisiä...."

      Kyllähän "syylliset" on jo aikaa sitten "löydetty", pääpukarit pakeni jo maasta, ja muutkin "vastuuhenkilöt" on siirretty muihin hommiin, suomen veronmaksajat kiittää.... Kiuru on vielä päässyt sotkemaan susi-sotensa sisäänajoa oikein demarimalliin... puolueestahan ei olisi löytynyt kuin siivoojan paikka...niin demarit itse osoitti arvostusta 2019-2023 ministerilleen!!!

    • Anonyymi

      HARJUKANGAS TYÖSTÄÄ TAAS JARGONIA.

      • Anonyymi

        On aikaa harjoittaa vaihtoehtoisen totuuden julistamista.


    • Anonyymi

      Miten tuottavuus voi nousta jos iäkkäät ja huonokuntoiset työllistetään ja nuoret jätetään työelämän ulkopuolelle eikä heidän ammattitaitonsa kehity? Ihmiset vanhenevat ja sairastuvat yhä nykyäänkin.

      Alentakaa eläkeikää edes kansaneläkkeen osalta. Miksi kiusata ikääntyneitä työttömiä. Miksi ylki 60-ikäinen pitäisi tyllistää kun 20 - 40 -vuotiaitakin on ilman työtä.

      Jatkuva talouskasvu, mitä se muka on? Tarpeettoman kulutuksen ja tuotannon lisäämistä välittämättä tuonnin ja viennin suhteesta. Tai kuvitelma täystyöllisyydestä.

      EVA on oikeassa. Orpon talouspolitiikka on huonoa. Syy on huonouteen huonossa talouspolitiikassa ja elinkeinoelämän vallasta.

      Suuri oaa suomalaisista asuu maaseutukunnissa. Ei sinne mitään uusia tehtaita perustella eikä kunta voi työllistää kuin nurmikonleikkaajia.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3914
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2629
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2607
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2385
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2228
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      304
      2113
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1839
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1508
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe