Meillä työnantaja on sitä mieltä että nollatuntisopparilaiset ovat etusijalla ylitöihin ja sanoo ettei vakituisilla ole edes tarve teetättää näitä ylitöitä. Ylitöitä tekemään tulleet nollatuntilaisetkin vain pyörittelevät peukaloitaan kun ei ole oikeaa tekemistä. Meneeköhän tämä nyt aivan oikein?
Etusija ylitöiden tekemiseen
4
241
Vastaukset
- Anonyymi
Kyse on lisätyöstä, jota työnantajan on tarjottava näille työntekijöille, joilla ei ole täysaikaisen sopimusta. Työ on yksinkertaisella liksalla täyteen viikkotuntimäärään saakka. Eli kyse ei ole ylityöstä, vaan lisätyöstä.
- Anonyymi
tuohan on hyvä juttu. Vakityöläisiä ei rasiteta ylitöillä ja nollasopimuslaisistakin työantaja välittää antamalla heille lisätyötä niin että saavat kokoaikaisen työntekijän palkan, Työantajanne on hyväntekijä. Hän kun voisi olla antamatta tarpeetonta lisätyötä ja vetäistä säästyvät rahat omaan taskuunsa.
- Anonyymi
Siis totta kait ne tekee ylitöitä joilla ei ole täysiä tunteja. Ja se on ihan työnantajan asia jos haluaa maksaa peukaloiden pörittelystä.
- Anonyymi
Tuossa aloituksessa huomaa hyvin kuinka kateellisia suomalaiset ovat, tapellaan jopa ylitöistä kun ei haluta että niitä annetaan muille.
Faktahan on että työnantaja päättää kuka tekee, mitä tekee ja milloin tekee ja kaiken lisäksi miten tekee.
Työntekijän velvollisuus on tehdä työt mitä annetaan parhaalla mahdollisella tavalla ja jos ei tee niin toivottavasti nämä irtisanomisperusteet kevenevät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1544116Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa131755Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24911- 54886
- 71869