Ero ja järjestely isohen lasten kanssa

Anonyymi-ap

Mielenkiinnosta kokemuksia kuulisin ja asioita huomioimiseksi..

Pohdin eroa. Lapset asucat vielä kotona, mutta ovat jo täysi-ikäisiä. Toinen vielä lukiossa ja toinen etsii töitä. Miten isot lapset ottivat eron vastaan? Olisiko parempi vielä koittaa venyttää eroa niin pitkälke, että 1-2 v sisällä molemmat asuvat jo omillaan?

1

419

Äänestä

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä muutama kuukausi sitten kerrottiin tulevasta erostamme vielä kotona asuville täysi-ikäiselle ja teini-ikäiselle lapselle, aluksi molemmille tuli aika järkytyksenä, mutta pikkuhiljaa tuntuvat alkavan tottuun ajatukseen, vaikkakin vielä kaikki asumme saman katon alla,sulassa sovussa.Tietysti mielessä käynyt, että osaavatko vielä edes sisäistää asiaa, kun ei sinällään mikään ole muuttunut, paitsi talo on ollut hetken myynnissä.
      En sitten tiedä, olisiko ollut parempi odottaa niin kauan, kunnes ovat kotoa muuttaneet, mutta elämässä tulee välillä yllättäviä tilanteita, mitä ei itse pysty hallitsemaan ja ehkä he ajan kanssa totuttelevat ajatukseen, niinkuin itsekin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe