Britannian ulkomaantiedustelu MI6:n entinen johtaja Alex Younger arvioi Venäjän presidentti Vladimir Putinin tarvitsevan loppua taistelutoimille Ukrainassa huomattavasti Yhdysvaltoja enemmän. Presidentti Donald Trumpilla on tämän vuoksi voimakkaampi neuvotteluasema kuin hän ehkä tiedostaakaan.
– Putin ei ole millään tavoin Trumpin veroinen. Heillä on ydinaseita ja maakaasua, jota ei voi hyödyntää ilman länsimaista teknologiaa, ja siinä se. Heidän kansantaloutensa on 14 kertaa pienempi kuin Yhdysvalloilla,.
Rintamalle ei myöskään saada enää riittävästi uusia sotilaita ilman uutta liikekannallepanokierrosta, jonka Vladimir Putin haluaa välttää viimeiseen asti sen sisältämien poliittisten riskien vuoksi.
– Ja siitä huolimatta Venäjä kokee olevansa voitolla, koska se pystyy etenemään etanavauhdilla jättimäisten tappioiden turvin. Putin on pistänyt näissä neuvotteluissa kaiken peliin, sillä hänen on pakko onnistua, Alex Younger toteaa.
Niinpä niin.
Kremliä uhkaa romahdus, jos sota ei lopu
18
180
Vastaukset
- Anonyymi
Trump antaa Putinille voiton tarjottimella. Haudassaan pyörivä Reagan olisi murskannut Putinin.
- Anonyymi
Jokakohta väärin, kiitos nyt kumminkin suoltamisesta, helpottiko?
Ja seuraava aloitus 4 min päästä?- Anonyymi
Onneksi ryzzänrakastaja kuolet pian.
- Anonyymi
Euroopan talous on 8- kertainen Venäjään verraten.
- Anonyymi
10 kertainen taitaa olla.
- Anonyymi
Talous joka ei saa mitään aikaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Talous joka ei saa mitään aikaan
Tarkoitat Venäjän taloutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
10 kertainen taitaa olla.
Jep.
- Anonyymi
No kun katsoo viime aikojen rintama videoita huomaa muutaman seikan. Venäjä tekee hyökkäyksiä Ladoilla, kainalosauva miehet ovat totisinta totta ja ammushuoltoon käytetään mm. aaseja.
- Anonyymi
Ja silti edetään ja liki joka päivä joku kylä on venäjän hallussa, joku ei siis täsmää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja silti edetään ja liki joka päivä joku kylä on venäjän hallussa, joku ei siis täsmää
Valtavin tappioin ja vauhti on nyt hyytymään päin. Ukraina on kyennyt tekemään jopa vastahyökkäyksiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja silti edetään ja liki joka päivä joku kylä on venäjän hallussa, joku ei siis täsmää
Niillä pikkukylillä ei strategista merkitystä ja 1000-2250 ryssykkää kaatuu per päivä.
- Anonyymi
No kyllähän jokainen näkee että venäjä oli/on isoiltaosin pahasti hätää kärsimässä niin maan sisällä kuin Ukrainan aroillakin, jos ei Trump antaisi vetoapua ja helpottaisi neuvottelujen osalta. Kaikki vimeisimmät usa/euroopan pakotteet ei vielä edes vaikuta, mutta tulevat vaikuttamaan ja vaikeuttamaan venäjää entisestään. Euroopan pitäisi nyt vain kiristää osaltaan venäjän asemaa tukalammaksi kaikin keinoin mitä se vain voi.
- Anonyymi
Miten lasket 14 kertaa pienempi kuin....?
- Anonyymi
Entiset johtajat yleensä parhaita asiantuntijoita. Eikö. Vai saisivatko rahaa jos suostuvat kirjoittamaan mitä sattuu?
Iltalehdessä oli lyhyt juttu jossa hieman yli puolet venäläisistä on kyllästynyt sotaan ja haluaisi valtion käyttävän rahaa sotimisen sijaan sosiaalipalveluihin.
Toisessa jutussa sotabloggarit arvostelevat Putinia kun hän haluaisi kaupitella jenkeille Venäjän luonnonvaroja.
Saa nähdä miten kaikki päättyy.- Anonyymi
Kai noi tyhmät venäläiset jotka toivoo sodan loppumista tajuaa että jos ne häviää tämän sodan niin valtion rahat tullaan käyttämään ukrainan jälleenrakentamiseen ja sotakorvauksiin eikä suinkaan niiden sosiaalipalveluihin.
- Anonyymi
Putella on iso ongelma.
Rintamalla pervoiksi tullee ukot ovat liian vaarallisia palautettavaksi siviiliin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191692
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37973Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38851Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730