joku surkea paprumies kirjoittelemassa: mene töihin siitä ym...
eipä kirjoitellut vielä eilen tähän aikaan...hih
eipä kirjoitellut vielä eilen tähän aikaan...hih
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi paperimiehiä syytetään? Kuka haluaa vierasta työvoimaa taloon? Antakaa paperiväen tehdä omat työt itse- siivous huollot=paperiväelle, ei niitä kannata levitellä muille. Ne työt ei tule halvemmaksi, voitot vain menee uusiin taskuihin. Ja tavallinen työmies taas kiskotaan pöydälle- väärästä syystä. Ei ollut oikea Ahosella antaa periksi =vieras työvoima pysykööt pouis paperitehtailta. Pitäkää omista kiinni, paperiväki!
elää siellä 70-luvulla?
"elää siellä 70-luvulla"? Miten se onkaan mahdollista?
"...Kuka haluaa vierasta työvoimaa taloon? Antakaa paperiväen tehdä omat työt itse- siivous huollot=paperiväelle, ei niitä kannata levitellä muille. Ne työt ei tule halvemmaksi, voitot vain menee uusiin taskuihin. Ja tavallinen työmies taas kiskotaan pöydälle- väärästä syystä..."
Siis pitäisikö minunkin (yrittäjänä) kysyä lupaa työtekijöiltäni, saanko ostaa puhelinvälityspalvelut Soneralta ja siivoksen SOL:lta?!? Ja jos työntekijäni -joille maksan palkkaa ihan muusta työstä- eivät tätä hyväksy, niin sittenpä palkkaan omaan yritykseeni keskusneidin ja siivoojan.
Kaikki tekemäni päätökset vaikuttaa yritykseni tulokseen - minä otan riskit ja jos menee huonosti, niin omasta lompakostani kaikki on pois. Ei työtekijäni saa yhtään huonompaa palkkaa vaikka firmani tekisi tappiota.
Voi, helvetti! Tämä maa on Suomi ja vuosi on 2005!
joka uppoaa varmasti kovimpaankin kalloon aiheuttaen ymmärryksen...(?)
Mutta enpä usko että tätä jokainen palkansaaja (ay-liittolainen) tajuaa. Vaikka pk-yrittäjä pelaa ihan eri maailmassa kuin globaali konserni, niin kun ay-väki rätkäisee jonkun yleissitovan lauseen sopimuksiin, niin sitä sitten tulkitaan vain yhdellä tavalla. Ei mitään väliä haluaisiko pk-yrityksen työtekijät jotain muuta.
Itse palkkaisin Tanskan mallisilla ehdoilla 10-20 henkilöä heti lisää (kun nyt menee hyvin), mutta kun Suomen työmarkkinat ei jousta niin riski on liian suuri - mielummin myyn "ei-oo"ta. Ja vältyn tulevaisuudessa lomauttamasta/irtisanomasta. Mutta toisaalta jää tuolle parille kymmenelle tarjoamatta työtä ainakin vuodeksi - ja yhteiskuntahan siinä häviää, kun joudutaan maksamaan työttömyyskorvausta yms. verrattuna siihen että olisivat työssä käyviä veronmaksajia.
Suomessa on liian monimutkaiset tukijärjestelmät ja palkkaamis irtisanomiskynnys korkea. Tämä ei ole palkansaajien vaan ay-liikkeen ja poliittisten päättäjien vika. Jos palkansaajaa pompotellaan työttömyyden osuttua kohdalle kuin kumipalloa ja on mitä ihmeellisempiä karensseja yms. niin kyllä se tätä nykyä työtön aika tyhjänpäälle putoaa.