Orpo/Purra-hallitusohjelman eräs tärkeimmistä (EK:n) tavoitteista on saada työllisyys kasvuun helpottamalla työläisten irtisanomisia. Eli työläisen irtisanomiseen riittäisi enää pelkkä asiallinen syy (v-mäinen naama tms. ).
Onko irtisanomisen vaikeus tosiaan nyt siis niin suuri ongelma, kun nyt hallituksen työllisyystoimet ovat jo saaneet aikaiseksi yli 269 000. työttömän joukon?
Irtisanomisten helpottaminen ja työttömyyden vähentäminen.
20
384
Vastaukset
- Anonyymi
Pääasia nykyhallituksellahan onkin työläisten palkkojen minimointi ja työehtojen heikennykset.
- Anonyymi
EK:n marionettipellet (KOK+PS+KD) haluaa ajaa työläiset orjan asemaan ihan Trumpin oppien mukaan.
- Anonyymi
Koskas vasemmistoa on työnteko alkanut kiinnostaa HAHAHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHA ai niin vaalit on kohta HAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHA
- Anonyymi
Äärioikeiston älykkyys suorastaan paistaa kommentistasi ...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äärioikeiston älykkyys suorastaan paistaa kommentistasi ...
tuolla ajatusvirralla ne persupoliitikotkin toimii ... hehehe
- Anonyymi
Orpo lupasi kääntää valtion laivan jos KOK pääsee valtaan. Ja niinhän Orpo tekikin. Valitettavasti se uusi suunta onkin kohti pohjaa ...
Työehtojen rajut heikennykset, sosiaaliturvan alasajo, pienituloisimpien kurjistaminen ja rikkaimpien verohelpotukset kun eivät toimineetkaan niin kuin EK-miljonäärit lupailivat ... KAS KAS- Anonyymi
Rikkaimpien laivat suuntaavat jo veroparatiiseja kohti ... Hallituksen ja EK-miljonäärien hyväveli-sopimusten mukaisesti.
- Anonyymi
Ja Petteri luuhaa Euroopassa kaiken maailman kissanristiäisissä ettei tarvitse kotimaassa vastata ilkeisiin kysymyksiin etenkin kokoomuslaisen politiikan totaalisesta epäonnistumisesta.
- Anonyymi
Onhan Riikka täällä. Nauttii täysin rinnoin köyhimpien kurmuuttamisesta!
- Anonyymi
Juusokin (PS) palasi (mieli)sairaslomaltaan leikkaamaan köyhimpien terveyspalveluja, eli maailman onnellisin maa kurjistuu taas ihan ministerivoimin ...
- Anonyymi
EK:n laatima hallitusohjelma on osoittautunut muutenkin pelkäksi hyökkäykseksi työläisiä ja heidän etujaan valvovaa AY-liikettä vastaan.
- Anonyymi
KOK ja PS ovat nyt valtansa huipulla ja varmasti nauttivat joka hetkestä saadessaan romuttaa työläisten työehtoja ja työttömien etuuksia. Onneksi rikkaimpien etuuksiin ei kosketa, koska juuri hehän maksavat KOK+PS vaalituet ... edelleen.
- Anonyymi
EK-miljonäärit elävät nyt unelmiaan todeksi, kun hallitus on siirtynyt heidän takuumiehekseen.
Harmi vaan että se on tuottanut samalla ennätyksellisen konkurssiaallon ja työttömyyden. Meniköhän nyt kaikki kuitenkaan oikein?
- Anonyymi
Sairaalloista Trumpismia tuokin EK-mafian ehdotus.
- Anonyymi
Sitä innokkaammin Purra ja Orpo sitä ajavat.
- Anonyymi
Hallitus on siirtynyt EK-mafiosojen bitchiksi.
- Anonyymi
OrpoPurrat antaa edestä ja takaa EK-herroille
- Anonyymi
Niille kelpaa hyvin myös persujen tiktok-jannut ... heheheh
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niille kelpaa hyvin myös persujen tiktok-jannut ... heheheh
Siis beribommit ja muut PS-hinurit
- Anonyymi
Tuota logiikkaa kannattaisi kauppiaidenkin kokeilla.
Jos asiakas on liian köyhä ostaakseen tuotetta, niin kauppias vaan nostaa tuotteen hintaa. Jo alkaa asiakasta kiinnostaa ostaminen.
Saa käyttää, mut ei oo pakko!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt464944Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622787Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2281104Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391094Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711064Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1271026
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72984- 137895
- 49884