Pysyköön siellä omassa maassaan. Sillä ei ollut yhtään korttia Venäjän hyökkäyssodan lopettamiseksi. Putin osaa omat vaatimuksensa sanoa itsekin.
Trump käänsi pyllynsä vanhoille liittolaisilleen
Anonyymi-ap
14126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ajatella että käänsi?!!
Kyllähän EU:n olisi edelleen pitänyt saada kupata puoli ilmaiseksi ja velttona turvallisuuspalvelut USA:lta, jonka tehtävä on omin kustannuksin toteuttaa EU:n toivepolitiikkaa.
Vähän kun itkisi tulleista, jotka jo nyt on kenollaan EU:n eduksi ja reilusti.
Ja kumma kyllä, kaikki USA:n presidentit tähän asti ovat siis antaneet Euroopan mellastaa? Niinkö? Nyt tuli sitten Trump, sankari?
Hmm, Trump on patologinen valehtelija. Erityisesti kaikki luvut se vetää hatustaan. Ja itselleen mieluisiksi;-)
https://www.consilium.europa.eu/fi/infographics/eu-us-trade/
Haittaahan tuo kauppasota molempia osapuolia ja sataa Kiinan laariin?
Totta, elettiin sellaisessa maailmassa jossa aika moni uskoi sivistykseen, diplomatiaan, sopimuksista kiinnipitämisiin ja sen sellaisiin.
Naamio putosi, sodan julmat kasvot paljastuivat.
Hyvin kiteytetty. Noin se on ollut.
Trump ja Putin masturboivat toistensa kuvia. Diktaattorit nuolemassa toisiaan. Hyi helvetti.
Oman, sairaan, mielikuvasi loit itsellesi totuudeksi.
USA on ottanut vapaan maailman johtajuuden historiallisesti omista syistään.
Ekalla Trumpin kaudella teki jo irtiottoja kansainvälisistä neuvottelupöydistä. Tilaa tuli hyvin Kiinan kasvulle.
Nyt johtajan paikka on auki. Ja Euroopan vuoro ottaa vetovastuu.
USAn bkt on 27 biljoonaa $, EUn+ UK 20 , Kiinan 18 ja Venäjän 2.
Trump sanoi, ettei amerikkalaisten tarvitse näiden vaalien jälkeen enää koskaan äänestää. Sama kuin Putinilla. Kansa rakastaa Trumpia niin,että vaikka se ampuis jonkun kadulle, sen suosio ei laske. Sama kuin Putinilla.
Hyvä puoli on se, että jospa nyt saatais Euroopasta liittovaltio. Ollaan yhdessä vahvempia. Toki Putinin fasistien rahoittama viides kolonna voi tuotta harmia. Mutta niin kauan kuin on elämää, on toivoa!
EU+ UK asukkaita on puoli miljoonaa, sekin on enemmän kuin USAssa ja Venäjällä yhteensä.
Trump voi poikain kanssa säästää vaikka leirejä rakentamalla karkotettaville. Yhden karkotus maksaa 10 000$. Tai sitten niitten 150 vuotiatten kuolleitten palkoista, jotka vaan juoksee.
Ebolaviruksen torjunta ja lintuinfluenssan torjunta jo lopetettiinkin. Jamuutkin hassut tiedeprojektit. Tuhkarokkoepidemiaan se rokotevastainen ministeri kuitenkin taipui lähettämään 2000 rokoteannosta. Veronmaksajien rahoista! Vaikka ei ollut kuin yksi kuollut.Tuhkarokon yleisimpiä jälkitauteja ovat kuumekouristus, korvatulehdus, ripuli, ja keuhkokuume sekä harvinaisempi aivotulehdus.
Trump on jo tajunnut ettei hänellä ole mitään taikatemppua jolla voisi saada rauhan Ukrainaan. Joten tarvitaan syntipukki, jotta Trumpin valheet muka sodan pikaisesta lopettamisesta eivät kaatuisi Trumpin omaan niskaan. Siispä syytetäänkin Zelenskyä.
Niin läpinäkyvää, niin läpinäkyvää, mutta trumpisteille ja putinisteille menee täydestä.
Trump on saamaton liidi valehtelija .
Ei kannata mennä vierailulle valkoiseen taloon eikä ottaa vastaan jos tulee käymään.
Rumppa on syvällä venäjän taskussa.