Konsultti Paavo Lipposen, sdp, johdolla rakennetun Nord Stream 2-kaasuputken käyttöönottoa suunnitellaan. Kaasuputki on kuljettanut venäläista kaasua Länsi-Eurooppaan, lähinnä Saksaan. Putki on ollut jonkin aikaa käyttämättä talouspakotteiden vuoksi.
https://images.almatalent.fi/450x300/https://assets.almatalent.fi/image/d307c570-2cf9-3682-a88b-cae8a79b078d
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b8c4e81a-019f-4602-9202-1e817d0157da
https://images.almatalent.fi/450x300/https://assets.almatalent.fi/image/d307c570-2cf9-3682-a88b-cae8a79b078d
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b8c4e81a-019f-4602-9202-1e817d0157da
Vastaukset 8
Vanhimmat
Trumppi hoitaa tämänkin kuntoon. Tietää, että Biden sen räjäytti.
Putki on ollut käyttämättä koska se on rikki.
Sotarikolliset Ukrainan AZOV terroristit räjäytti NORD STREAM kaasuputken NATO johdon tuella ja näin toivat terroristit Itämerelle.
Paskaputkia ei enään tarvita, kaasunkäyttö on lopetettu.
Saksa oli ja on suurissa vaikeuksissa kun venäläisen kaasun tulo lakkasi. Maa kärsii lähes talousromahduksesta. Saksa ottaisi ilomielin venänäläisen kaasun takaisin käyttöön, muttei voi asiaa ääneen sanoa.
Putkien räjäyttäjä loukkasi syvästi Putin rauhantahtoisia tunteita.
Putin on sanonut, että hän kaikkein eniten kuin kukaan muu maailmassa haluaa rauhaa Ukrainaan. Trump tukee tukea Putinia hänen trauhantahtoisessa politiikassa ja Trump haluaa olla olla toinen rauhanpuolustaja Ukrainassa.
Heille molemmille kuuluu rauhan nobelpalkinto, mutta se edellyttää, että norjalaiset alkavat taas tankkaamaan Trumpin ja Putinin sotalaivoja heidän taistellessa Ukrainaa johtavan venäjänjuutalaisen natsin johtamia raakalasmaisia SS- joukkoja vastaan.
Kurittaakseen eurooppalaisia Musk lopettaa Teslojen maahantuonnin Eurooppaan ja estää varaosienkin saannin. Siinäpähän sitten kävelette ilman Naton amerikkalaista 5. artiklan suojaa.
Se putken räjäyttäminen oli kohdistettu saksaa kohtaan, mutta itse epäilen vahvasti ettei Venäjä ollut räjäytyksen takana. Siitähän alkoi tihkuakin tietoa ketkä mahdollisesti olivat teon takana. Saksaa haluttiin "vetää ...seeseen" , enkä tarkoita sanan varsinaisessa merkityksessä. Afd ja muut Saksan laitapuolueet poikkeavat merkittävästi esim. Suomen persuista koska pitävät sekä Trumpista kuin Putinista. Haluavat myös Saksaan talouskasvua.
Iltalehti: Yhdysvallat haluaa päästä kuljettamaan venäläistä kaasua Saksan energiamarkkinoille