Vastikkeeni

Anonyymi-ap

Intjille. Se puhui siitä juoksemisesta. Mä pidin noin vuoden tauon käsien ja vatsani lihasten kunnollisesta harjoittelemisesta. Vatsalihasten tekeminen lisää selvästi pitkän matkan juoksun suorituskykyä. Tämä perustuu aivan viime aikojen henkilökohtaiseen kokemukseeni. Kymppi ei mennyt tänään rikki tunnin aikana mutta pääsin aika lähelle. Se meni paremmin kuin aikoihin ja meno tuntuikin rennommalta. Vatsan alueella on sisäelimet niin jos sieltä saa pois rasvaa, näkyy se oitis otteissa. Vatsa on myös ihmisen keskusalue niin siinä lienee jokin motoriikkaan liittyvä juttu. Painon väheneminen itsessään vatsan pienentyessä on tottakai plussaa.

Akillesjänteestä sen verran että se kollageeni kyllä auttaa. Etäistä vihlontaa tässä on nyt silti esiintynyt parina päivänä mulla. Se on wanha vaiva. Kenties kollan annostusta pitäisi hieman nostattaa 🤔? Mistäs sitä tietää jos vaikka elimistölle muodostuisi toleranssia niitä kaikenmoisia aineita kohtaan? Ja iästä kun oli puhetta niin omani alkaa kolmosella. Itse asiassa tasan kolmekymppisenä loukkaannuin liikuntaharrastukseni aikana. Kaikki jotka ovat alle 30 vee ovat siis jonneja (paitsi että kaikki ovat aina jonneja joihinkin toisiin nähden). AINA. Jonnet muistaa. Hyvää yötä 🙏. En uskalla mennä vaa'alle enkä laskea BMI:täni. Vastaus on: Tarpeeksi. -💊-.

5

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Glysiiniä kannattaa myös käyttää runsaasti, sillä se auttaa kollageenin muodostamisessa. Jonkun tutkimuksen mukaan elimistö tarvitsee sitä jopa 10-15 grammaa päivässä, jotta elimistön tarve tulisi tyydytetyksi, mutta ruuasta ei sitä saa näin paljon.

      Alloleva tutkimus esim. ehdottaa 10 gramman päiväannosta glysiiniä nivelrikon hoitoon. Koska glysiini maistuu sokerilta, sitä voi käyttää sokerin sijaan esim. teehen ja kahviin, paljon terveellisempi vaihtoehto sokerille.

      Jos glysiiniä sitten viitsii käyttää, niin voi käyttää myös NAC:ta samanaikaisesti, tämä on yhdistelmä, jota kutsutaan GlyNAC:ksi. Se lisää glutationin synteesiä niissä soluissa, joissa sitä on liian vähän. Kirjoitin siitä enemmän (allaoleva linkki).

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18559615/loysin-taas-hyvia-ravintolisia-joita-kannattaa-kokeilla-tutkimusten-perusteella

      High glycine concentration increases collagen synthesis by articular chondrocytes in vitro: acute glycine deficiency could be an important cause of osteoarthritis
      https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6153947/

      • Anonyymi

        Onko glysiinillä mitään tunnettuja haittavaikutuksia? Voiko kuka tahansa käyttää.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onko glysiinillä mitään tunnettuja haittavaikutuksia? Voiko kuka tahansa käyttää.

        Riippuu tietysti vähän käyttäjästä, mutta sen LD50-arvo rotilla on vähän matalampi kuin sokerilla, eli 9550 mg/kg ja 7930 mg/kg. Kyllä sitä voi syödä aika monta grammaa kerralla tuon perusteella, ei aiheuta syöpää, ei vaikuta olevan toksinen maksalle tai munuaisille.

        Mutta tietysti pienempikin määrä riittää aluksi, kun sitä testaa.

        Multifarious Beneficial Effect of Nonessential Amino Acid, Glycine: A Review
        https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5350494/


      • Anonyymi
        m36-intj kirjoitti:

        Riippuu tietysti vähän käyttäjästä, mutta sen LD50-arvo rotilla on vähän matalampi kuin sokerilla, eli 9550 mg/kg ja 7930 mg/kg. Kyllä sitä voi syödä aika monta grammaa kerralla tuon perusteella, ei aiheuta syöpää, ei vaikuta olevan toksinen maksalle tai munuaisille.

        Mutta tietysti pienempikin määrä riittää aluksi, kun sitä testaa.

        Multifarious Beneficial Effect of Nonessential Amino Acid, Glycine: A Review
        https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5350494/

        Olipa mielenkiintoinen artikkeli. Olin erityisesti kiinnostunut glysiilin ominaisuuksista vatsa- ja nivelvaivojen ehkäisyssä.

        Jos glysiinin ja kreatiinin annostuksesta haluaisi saada lääketieteellisiä neuvoja, niin minkä alan asiantuntija pitäisi lähestyä?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Olipa mielenkiintoinen artikkeli. Olin erityisesti kiinnostunut glysiilin ominaisuuksista vatsa- ja nivelvaivojen ehkäisyssä.

        Jos glysiinin ja kreatiinin annostuksesta haluaisi saada lääketieteellisiä neuvoja, niin minkä alan asiantuntija pitäisi lähestyä?

        Lääkärit eivät yleensä tiedä ravintolisistä mitään, koska se aihe ei kuulu lääkärin koulutukseen. Tietysti on kuitenkin olemassa lääkäreitä, jotka tietävät asiasta jotakin, mutta he ovat erikoisia tapauksia, jotka ovat opiskelleet asiaa oman kiinnostuksen vuoksi.

        Muuten on olemassa tietysti kaikenlaisia vaihtoehtohoitojen tarjoajia ja neuvojia, joiden ammattitaito vaihtelee.

        Kannattaa katsella vaikka youtube-lähetyksiä, joissa on näitä "asiantuntijoita" ja tutkijoita, jotka kertovat oman mielipiteensä asiasta:
        https://m.youtube.com/watch?v=Pl-4yX0yHOw

        Hän on käyttänyt glysiiniä 2 vuotta 10-15 g/vrk, ja pitää sitä hyödyllisenä ja turvallisena ravintolisänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      208
      4545
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      102
      3294
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1797
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1407
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1346
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1253
    7. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      256
      1180
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      52
      1168
    9. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1141
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      55
      1069
    Aihe