Hyvä näin

Ensin täytyy saada tuotanto normaaliin vauhtiin ja sen jälkeen haetaan kustannussäästöjä joilla edes jotain menetettyä korvattaisiin.

Säästöt haetaan ulkoistamalla ne toimet jotka eivät kuulu ydinliiketoimintaan. Kustannusanalyysi on työläs tehdä mutta on kaiken sen vaivan arvoinen. Sen avulla yritys saa selville mikä on sitä omaa ydinliiketoimintaa ja mitkä toiminnot voidaan ulkoistaa jollekin palveluntoimittajalle.

Käsittääkseni tuleva sopimus antaa tähän mahdollisuuden eikä järkevästi toimiva yritysjohto jätä tätä mahdollisuutta hyödyntämättä.
3373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Kustannusanalyysi on työläs tehdä mutta on kaiken sen vaivan arvoinen. Sen avulla yritys saa selville mikä on sitä omaa ydinliiketoimintaa ja mitkä toiminnot voidaan ulkoistaa jollekin palveluntoimittajalle."

Tarkoitit varmaan että yhtiön hallitus (omistajat) toimivan johdon kanssa/avulla määrittelevät yhtiön ydinliiketoiminnan ~ yhtiön liiketoimintastrategia. Ja tämän jälkeen rakennetaan kustannusanalyysi ei-ydinliiketoiminnasta (miksei myös ydinliiketoiminnastakin) jolla pyritään selvittämään mahdollisen ulkoistuksen taloudelliset vaikutukset (eli "onko järkevää vai ei" jollakin aikajänteellä). Mikäli ei-ydinliiketoiminteita pidetään talon sisällä, niin tod.näk. näissä lähdetään hakemaan rationalisointia (lue: "tehokkuuden lisäämistä")

Suuryritykset tekevät näin 2000-luvun maailmassa näin. Jos toimintaympäristö (sopimukset, yhteiskunta tms.) ei anna tähän mahdollisuutta, niin yritys etsii jollain aikavälillä paikan jossa tuo on mahdollista. Osakkeenomistajat (sijoittajat) paskat välittää siitämiten inhimillistä tai moraalisesti kestävää tämä on. Rahalle etsitään maksimituottoa, ja niin johtajat kuin duunaritkin ovat tässä vain pelinappuloita.

Äänestä

suomalainen metsäkonserni möi kaikki KANNATTAVAT tuotantolaitokset, mitkä ei kuuluneet ns. ydinosaamiseen.

Sitten lähdettiin globalisaatio-leikkiin, ja ostettiin YLIHINTAAN vanhoja museotehtaita keski-euroopasta, tarkoituksena vallata markkina-alueita. Nyt on sitten paska housussa, jos asian kauniisti ilmaisee. Ja syy on tietysti paperiliiton??? VAI MITÄ???

Äänestä
  • toimiva paja, hyvällä voitolla ja ostaa paska paja tilalle. Jos ”ydintoimintoihin” kuuluu osaaminen paska pajan muuttaminen kannattavaksi…

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauppat. maisteri kirjoitti:

Ensin täytyy saada tuotanto normaaliin vauhtiin ja sen jälkeen haetaan kustannussäästöjä joilla edes jotain menetettyä korvattaisiin.

Säästöt haetaan ulkoistamalla ne toimet jotka eivät kuulu ydinliiketoimintaan. Kustannusanalyysi on työläs tehdä mutta on kaiken sen vaivan arvoinen. Sen avulla yritys saa selville mikä on sitä omaa ydinliiketoimintaa ja mitkä toiminnot voidaan ulkoistaa jollekin palveluntoimittajalle.

Käsittääkseni tuleva sopimus antaa tähän mahdollisuuden eikä järkevästi toimiva yritysjohto jätä tätä mahdollisuutta hyödyntämättä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu