maailma näyttäisi jos ihmiskunta ei olisi ydinaseita kyennyt kehittämään.
2. Msota olisi päättynyt veriseen loppusotaan ja olisiko Stalin aloittanut 1948 (tai niillä main) hyökkäyksen länteen. Kaikkea on mahdotonta kuvitellakaan.
Valtava on ollut ydinaseitten vaikutus vaikkei niitä ole Nagasakin jälkeen käytettykään.
Mielenkiintoista on jossitella, että miltähän
6
190
Vastaukset
- Anonyymi
Varmastikin (?) Stalinilla olisi valloitushaluja ollut, kyky ja resurssit sodankäyntiin olisikin ollut toinen juttu, USA ja GB tuskin olisivat avustaneet Stalinin pyrkimyksiä.
- Anonyymi
Neuvostoliiton olisi pitänyt ensin hyökätä. Winston Churchill kylläkin kehitti itse suunnitelman nimeltä Operaatio Käsittämätön. Idea oli tehdä yllätyshyökkäyksiä Neuvostoliiton joukkojen asemiin kohtaan Euroopassa. Kaikki muut torppasivat sen heti alkuunsa, koska
1) se olisi vain johtanut pitkään kuluttavaan sotaan ilman mitään takeita voitosta, etenkin kun jenkkien ja brittien ilmavoimia oli jo kulutettu huomattavasti ja Neuvostoliitolla oli numeerinen ylivoima.
2) ei ollut mitään syytä uskoa, että Britannian, Yhdysvaltojen ja Puolan joukot lämpeäisivät yhteistyölle äskettäisen vihollisensa eli saksalaisten Wehrmachtin kanssa.
3) Yhdysvaltoja huolestutti mahdollisuus, että sotilaallinen yhteenotto Neuvostoliiton kanssa voisi hyvinkin saada Japanin ja Neuvostoliiton lyömään hynttyyt yhteen.
4) riskiä, että Neuvostoliitto olisi jossain vaiheessa ottanut käyttöön ydinaseiskun, pidettiin liian suurena.
Kaikki paitsi Churchill itse torppasivat koko hankkeen liian räjähdysalttiina "kaikki-tai-ei-mitään" -gambiittina, jossa lopputulos olisi todennäköisemmin ollut huonompi kuin ei mitään.
-Vertigo
- Anonyymi
Stalinin strateginen tavoite oli tietenkin siirtää Neuvostomaan rajat Atlannin rannikoille Saksan kukistumisen jälkeen.Hän arvioi myöhemmin,että mikäli Roosevelt ei olisi kuollut,he olisivat onnistuneet.
Kuitenkin kaikitenkin,Stalin valmistautui haukkaamaan liian suuren palan.
Kaikkien satojen miljoonien eurooppalaisten siirtäminen uudelleen koulutettaviksi Siperiaan rakennetuille leireille olisi ollut mahdotonta.
Jos taas läntisen Euroopan maat olisi yritetty pakottaa kommunistiseen konformistiseen muotoon,seurauksena olisi ollut politbyroon ja sitä kautta kommunistisen puolueen jauhautuminen näennäisen toimivallan käyttäjäksi,ja systeeminen romahdus!Sen olisi varmistanut lännestä virtaavan ryöstösaaliin tulva Kremlin ja kaupungin hoveissa.- Anonyymi
Missäs nyt ovat ne anonyymi-sankarit, jotka vastustavat jossittelua? Ei näy ei kuulu?
On se hyvä muistaa kaksois-standardien vadtainen sanonta: "What's goid for the goose is good for the gander."
P.S. Etenkin kun se jossittelu on valikoivasti vastalauseena sille, että Suur-Suomi-aatteelliset eivät saaneetkaan tehtyä omaa tavoittelemaansa Itä-Karjalan väestön etnistä puhdistusta. Mutta sitten on turha jossitella myös lännestä virtaavista ryöstösaalistulvasta Kremliin.
-Vertigo
- Anonyymi
Putinohviahan määrittely nyt hiljattain, että minne venäläinen sotilassaapas astuu on Venäjää. Mielenkiintoiseksi tämän tekee se kun muistaa, että Napoleonin sotien aikana venäläinen saapas astui Pariisiin asti. Laaja on Venäjä.
- Anonyymi
" Laaja on Venäjä." On se laaja ja yhä vaan laajenee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213830
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303433Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533234Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222879Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod222626Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu02570Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1441458