Olen alkanut uskoa siihen, että insuliini todella on tärkeässä osassa painonpudouksessa. En jaksa enää uskoa pelkkään kaloriteoriaan. En esim. usko, että voisi syödä joka päivä vaikka pelkkää vaaleaa leipää, riisiä ja pastaa 1200 kalorin edestä ja silti laihtuisi. Vai?
Haluaisin kuulla kokemuksianne tästä asista sekä mielellään myös faktatietoa siitä, millä tavoin tuo insuliini vaikuttaa ja mikä olisi paras tapa syödä.
Kiitos. :)
Haluaisin kuulla kokemuksianne tästä asista sekä mielellään myös faktatietoa siitä, millä tavoin tuo insuliini vaikuttaa ja mikä olisi paras tapa syödä.
Kiitos. :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
kun syön enemmän ja liikaa, iskee "insuliinipiikki". Elimistö yrittää käyttää ravinnon hyväkseen mutta ei onnistu. Kun se ei onnistu, se ylimääräinen, käyttämätön sokeri varastoituu ja muuttuu rasvaksi.
En tiedä miten ja miksi en edes tiedä onko tämä oikein. En edes tiedä mistä tämmööine aatos on tullut ja onko ees oikkeen.
Paras tapa syödä on sellainen, josta itse pidät, joka sopii elämääsi eikä rajoita menoasi. Fyysisen terveyden lisäksi pitää muistaa mielenterveys! Joillekin esim. vähähiilihydraattinen dieetti sopii, minulle se olisi ikuisen stressin aiheuttaja (ja lompakon tyhjentäjä), en jaksaisi vältellä ulkona syömistä kavereiden kanssa tai ilmoittaa etukäteen kylään mennessä että en sitten voi syödä sitä tai tätä... tai pyöritellä annosta lautasella illan aikana =)
Insuliinista tms. en tiedä mitään faktatietoa, mutta itse olen laihtunut pastasta ja vaaleasta leivästä huolimatta jo ihan mukavasti. Voi olla, että se ei ole paras tapa, tai siis ei olekaan, mutta sopii minulle. Halusin vain nostaa myös tämän pääkopan tasapainon kilojen tasapainon lisäksi mieliinne!
En tarkoita vähähiilihydraattista diettiä, enkä huonojen hiilareiden syömistä.Nämä tulisi erottaa toisistaan, toisin kuin viimeksi kirjoittanut kommentoi.Ei se ole vähähiilihydraattinen dieetti, jos jättää vehnäjauhot, ja sokerit pois.Se on terveellinen dieetti, ja sopii loppuelämäksi.
Laihduin marraskuusta 21 kg normaalipainoiseksi jättämällä vaaleat jauhot, makaronit , riisit, murot jne pois.Käytän sijasta täysjyväriisiä, kauramakaroonia, ja vain viikonloppusin syön pienen kanelipullan kahvin kanssa.Viikolla syön ehkä proteiinipatukan kahvin kanssa, kun en voi pelkkää kahvia juoda.
Piilorasvat kannattaa karsia aika tarkkaan myös.Tosin aika paljon karsiintuu jo leivonnaisten
vähentämisellä.
VErensokeri pysyy tasaisempana, kun ei käytä lyhytkestoisia hiilareita.Syömishimo vähenee.Tosin onnistuu kalorivajeella ja kovalla sisulla laihtua
huonoa ruokaa puputtamalla, mutta miksi? Eikö olisi tarkoitus pyrkiä pysyvään elämäntapaan dieetin aikana terveellisesti? Dieetit päättyvät aina, ja kilot tulevat nopeasti takaisin entisiin elämäntapoihin siirryttäessä.Siitä seuraa jojoilua.Itse olen oppinut nauttimaan ruuasta, ja maustekaappini on täyttynyt.Viiniäkin otan pihvin kanssa 2-3x vk, mutta vain 12-16 cl päivässä.Syön kalaa, vähärasvaista nautaa, ja porsaanlihaakin.Broileria aika usein.Näkyvä rasva vain pois.Paistijauheliha on parempaa maultaakin, kuin sikanauta.Uudet makutottumukset voi oppia vähitelle.
Ei kaikista vähärasvaista elintarvikkeista tarvitse pitää. Käyttää niitä, mistä tykkää..No koko loppuelämä on aikaa opetella.Aion nimittäin pitää nämä kilot poissa pysyvästi.Olen satoja kertoja laihduttanut, mutta koskaan aiemmin en ole löytänyt tapaa mikä säilyisi.Nyt näyttää siltä.
Kuulin että kromi on hyvä apu laihdutuksessa! Olen syönyt normaalisti vaaleaa leipää, riisiä, makaroonia ja aivan kaikkea normaaliruokaa, mutta joka päivä otan yhden kromi tabletin. Ensin ajattelin että ei tuolla ole mitään vaikutusta, mutta nyt kahdenkuukauden jälkeen olen laihtunut huomaamatta 5kg, johtuen varmaankin siitä että mitään makeaa ei ole tehnyt mieli. Jos vielä pystyisin jättämään ne vaaleat leivät ja muut vaaleat jauhot niin laihtuminen olisi varmaan vieläkin nopeampaa, puhumattakaan rasvoista. Kokeilkaa sitä kromia, minulle ainakin oli yllätys.
Hienoa, että sinulle on yksi tabletti päivässä auttanut.
Minäkin olen saanut makeanhimoni katoamaan kromilla, mutta yksi tabletti ei riittänyt. Luontaistuotekaupan myyjäkin sanoi, että yhdellä tabletilla tuskin on vaikutusta. Purkissa vaan pitää säännösten mukaan olla annostus ja se teksti "enimmäisannosta ei saa ylittää" (tai jotain sinne päin).
Otan päivittäin keskimäärin neljä (50 mikrogramman tabletti) tablettia. Jos tekee "makeaa" mieli, otan pari tablettia lisää. Turvalline vuorokausiannos on kohtalaisen suuri.