Patterivatkaimen hinaaminen

Anonyymi-ap

On nää vatkaimet helppoja ja huolettomia.

Akun ohjauselektroniikka kyrvähtää muutaman vuoden ikäisessä vatkaimessa, kun akuston sisälle kertyy kondenssivettä (normisuoritus?) ja auton hinaaminen saa tuhoaa koko moottorin, taajuusmuuttajan ja vähän muutakin.

https://www.youtube.com/watch?v=edi6yxrz5K4

17

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäisi saada vatkaimiin manuaalivaihteistot, niin saisi vaihteen vapaalle hinaamisen ajaksi, estämään lelektroniikan kyrvähtämistä ;-D

      Kolmen polkimen ajo olisi myös hyyä myyntivaltti.

      • Anonyymi

        Vieläkö jossain autossa on manuaalivaihteisto? Jo 20 vuotta sitten oli tytön mopossakin automaattivaihteisto, tosin vain variaattori.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vieläkö jossain autossa on manuaalivaihteisto? Jo 20 vuotta sitten oli tytön mopossakin automaattivaihteisto, tosin vain variaattori.

        Varmaan suunnilleen puolessa liikenteessä kulkevista autoista on edelleen manuaalivaihteisto. Ei tuossa mitään erikoista ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmaan suunnilleen puolessa liikenteessä kulkevista autoista on edelleen manuaalivaihteisto. Ei tuossa mitään erikoista ole.

        Uskomatonta!


    • Anonyymi

      Polttomoottoriauton hinaaninen on tavallista luontevaa jokapäiväistä touhua.

      • Anonyymi

        Sähköautoa hinatessa vetävien pyörien ei saa antaa pyöriä vapaasti. Sen vuoksi perinteinen hinausköyden avulla hinaaminen ei ole mahdollista. Surkeaa suunnittelua, kun sähkömoottoria ei voi edes kytkeä irti.


      • Anonyymi

        eikä maksa paljoa,,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sähköautoa hinatessa vetävien pyörien ei saa antaa pyöriä vapaasti. Sen vuoksi perinteinen hinausköyden avulla hinaaminen ei ole mahdollista. Surkeaa suunnittelua, kun sähkömoottoria ei voi edes kytkeä irti.

        Köysi on yleismallin latauskaapeli. Vatkaimen akkua saa ladattua varsin nopeasti ja tehokkaasti hinaamalla. Tämä todistettu TM testaamana ynnä monessa yuotube videossa.

        Näkyy vaan olevan se jippo, että hinaaminen silloin, kun korkeajänniteakku ei ole toiminnassa tuhoaakin auton elektroniikkaa 10 000 - 20 000 euron edestä.

        "Pohjola Vakuutuksen tietojen mukaan sähköautot ovat useammin hinauksen tarpeessa kuin muut käyttövoimat, ja hinaustarve kasvaa ajoneuvon ikääntyessä voimakkaammin kuin muissa käyttövoimissa."

        "sähköautojen hinauksista käyttäjälähtöisistä virheistä yleisimpiä ovat käyttövoiman loppuminen, latausluukun jumittuminen ja talvella erilaiset juuttumiset."

        Tyypillisin hinauksen aloituspaikka on latausasema, jossa latausta ei saatu käyntiin jäätyneen latausluukun tai ohjelmistobugituksen vuoksi eikä akku enää riitä ajoon seuraavalle latausasemalle. Pitäiis olla pilkkihaalarit pakollinen varuste vatkainkuskeille, ettei tule vilu...

        Toinen merkittävä syy on "juuttuminen". Ei näytä olevan 2+ tonnin massa ja juosten kustu luistonesto olevan kovinkaan toimiva yhdistelmä.


    • Anonyymi

      Jokaisesta automallista löytyy hinausohjeet kyseisen auton käyttöohjeista. Ohjeiden vastaisella hinauksella saadaan aikaan vahinkoa myös polttomoottoriauton automaattivaihteistoon.
      Tyhmyydestä rangaistaan tuossakin tapauksessa.

    • Anonyymi

      Varmaan myös ladattava 4 vetohybridi on ongelmallinen hinattava joissa sähömoottori pyörittää takapyöriä.

    • Minulla myös auton ohjekirja kieltää ehdottomasti auton hinaamisen missään olosuhteissa, vaan pitää kuljettaa lavakuljetuksena/kärryssä.
      Ja auto ihan neliveto automaatti Bensakoneella.

      Taitaa aika harvassa olla uudehkot autot mitä saa hinata köyden perässä toisen auton toimesta, ihan voimanlähteestä riippumatta.

      • Anonyymi

        Vaihteiston voitelu ei yleensä pelaa, kun kone ei käy. Joten ei saa lankaan hinata vetävät pyörät maassa tai vain rajoitetun matkan & rajoitetulla nopeudella.

        Sitä on kyllä joskus harrastettu, että nostetaan etupyörät ilmaa ja peräpää saa rullata hinausauton perässä.

        Raskasta kalustoa hinattaessa ongelma ratkaistaan nappaamalla kardaani irti.

        Mutta sähkövatkaimissa näköjään kivoja ylläreitä tarjolla esim näissä polttomoottori vetää edestä ja sähkömoottori työntää takaa -rakenteissa. Tai jos yritetään ladata akkua hinaamalla, kuten sinäputken tapauksessa ilmeisesti oli tehty. Jos vatkaimen sähkömoottoria pyöritetään, mutta korkeajännitejärjestelmä ei ole päällä, niin sähkömoottorin tuottama teho saattaakin karata savuna ilmoille. Ja siinä sivussa karkaa myös taajarin ym. elektroniikan toimintasavu.

        Mut nou hätä. patteripetterien uusi normaali on, että vatkaimen korjauskustanus on aina 5-numeroinen.


    • Anonyymi

      Ei autoja olla enää vuosikymmeniin hinailtu, ne nostetaan lavetille.
      Sähköautot hajoavat todella harvoin.

    • Anonyymi

      kasko pitää olla, muuten on tili nolla... köyhien autoilu loppuu ....onnea vaan euroopan ilmaston muunnos.... köyhiltä loppuu autoilu. ja pörrssit romisee alas

      • Anonyymi

        sähköautot tuhosi talouden..


    • Anonyymi

      Pikkupojat ne leikkii patteriautoilla. Näin aikuisena ei enää viitsi eikä kehtaakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3468
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3211
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2718
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2558
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      68
      2336
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      25
      1171
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1157
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      92
      1101
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      336
      1033
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      936
    Aihe