Helsingissä on mielestäni vain yksi silta, ja se on ottanut hittiä kaikenlaisissa ihmisten välisissä melskeissä ja konflikteissa, mutta on yhä silta.
Kun sillan ylittää, niin ei voi olla näkemättä sen arpia. Ja mikä oudointa on, niin niihin epäkohtiin ei synny edes halua koskea.
Hakaniemi elää kaaoksessa: sporat eivät kulje, Hiltonia kierrellään ja jalankulkijoita putoaa veteen ja hybridi-pyöräilijät huutavat jo hukkuneille painokelvottomia sanoja ledit päässään.
Elämme muuttuvassa kaupungissa, sillä se missä tämä tällä hetkellä tapahtuu, on järkyttävää.
(naurua)
Kun sillan ylittää, niin ei voi olla näkemättä sen arpia. Ja mikä oudointa on, niin niihin epäkohtiin ei synny edes halua koskea.
Hakaniemi elää kaaoksessa: sporat eivät kulje, Hiltonia kierrellään ja jalankulkijoita putoaa veteen ja hybridi-pyöräilijät huutavat jo hukkuneille painokelvottomia sanoja ledit päässään.
Elämme muuttuvassa kaupungissa, sillä se missä tämä tällä hetkellä tapahtuu, on järkyttävää.
(naurua)
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mjoo
Ehkä minusta vain tuntuu siltä, etten näe. Etten koe tai havaitse.
Mutta kun keskustelin kruunun puolella asustelevien kanssa, niin heidän pitkäjänteisyytensä ja rauhallisuutensa teki minuun vaikutuksen. Tunsin, että nämähän ovat ihan ihmisiä, eivät vihollisia lehmineen, joita he laiduntavat meidän puolella. He, jotka heivaavat roskansa ja loppuun käytetyt eläimensä ja ajatuksensa tänne.
Minulle syntyi, syttyi ledi päähän.
(hirn)
En ole kiinnostunut
Kun Kruununvuoren jättimäinen siltaprojekti on valmis, niin meillä kahdella on kolmas yhteys valmis.
(reps)
Olen ajatellut
Koska Kruunuvuoren silta tulee päättymään Hakaniemeen, niin jossain syvällä minussa kuin tuntuisi siltä, että uusi yhteys hermosolujen välillä on syntynyt.
Me emme (näin ihmisenä) muuhun oikein kykene.
Onneksemme.
(naurua)
Hagiksessa on aina pudoskellut mereen väkeä.
Aikoinaan veneiden alla makoili miehiä, osa sodassa taistelleita.
Moni pöyhkeilee sillä, ettei mene Pitkänsillan yli vaikka olisi kotoisin Etelä-Karjalasta.
Onko tuo silta meidän Point Nööf?
Vilma
Mjoo
Ihana Pariisi.
En oikein ymmärrä sitä, miksi aina keväisin Pariisi juolahtaa mieleen (tässä tapauksessa se nyt ei juolahtanut mieleen, mutta hyvä tyrkky) automaattisesti.
Jos Pariisin purkaa osiin, niin lautasella on kasoittain erilaisia juustoja kaikkialta pitkin & poikin Ranskaa.
(hihitystä)
Tää on ihan kreisi!
Siis kyllä ihmiset ovat hulluja.
(hirn)
https://youtu.be/TjSLqLUSeAE?si=A1kWZB-3Z2wUjm-I
Napoli
Napolilla ei ole oikein mitään hyvää sanottavaa kenellekään, jotta voisi jotain oppia.
Ehkä pitsa.
(reps)
https://youtu.be/OwaxFAC6rzk?si=xFuhlPvvUcfC3Pb_
Brie.
Miksei Verkkokaupan kattoterassilla myydä ananasnektaria kuten Lafayetten katolla, ainakin takavuosina.
Vilma
En ole käynyt Napoli-kylässä. Lienee aika meluisa ja sekava.
Ostin äsken Napoli-kahvia. Tekeeköhän se meluisaksi?
Vilma
Pitkäsilta ei mielestäni ole edes kovin pitkä. Sitä pitkin pääsee kaupunginosasta toiseen.
Toisaalta, Katajanokalle vie kävelysilta, joka on täynnä lemmenlukkoja.
Miksi niitä lukkoja ei haluta ripustaa Pitkällesillalle? Ehkä on parepi, että ei ripustettaisi mihinkään?
No. Johtunee kaiteista. Mihin niitä lukkoja kiinnittäisit?
Vilma
En ole koskaan tykännyt niistä lukkojen kiinnittämisistä siltoihin. Turhaa touhua. Onneksi kaikkiin siltoihin ei ole edes mahdollista kiinnittää.
Mä olen joskus miettinyt noista lukoista, että käykö ne poistamasta lukon, kun erovat toisistaan? Avimenkin taitavat heittää pois, joten vaikeaksihan se menisi poistaa.
Voimapihdeillä?