Euroopan ja Ukrainan hylkääminen jättää
kauas jättöiset jäljet.Trump tyrkyttää Kiinalle
maailman herruutta,ja kun Venäjä on Kiinan
läheinen kumppani,niin maailman järjestys
on muuttumassa.Trump haluaa lopettaa
glopalisaation.Usa haluaa vetäytyä kuoreensa.
kauas jättöiset jäljet.Trump tyrkyttää Kiinalle
maailman herruutta,ja kun Venäjä on Kiinan
läheinen kumppani,niin maailman järjestys
on muuttumassa.Trump haluaa lopettaa
glopalisaation.Usa haluaa vetäytyä kuoreensa.
Vastaukset 36
Vanhimmat
USA ajautuu historiansa syvimpään taantumaan katkaisemalla välit liittolaisiinsa ja eristäytymällä.
EU teki virheen joka tuhoaa EU n.
USA haluaa nostaa oman päänsä ja voimistua. Se ei onnistu jos kaikenmaailman sosialistit roikkuu rahapussissa. Trump tekee amerikasta jälleen suuren kuten vaaliteema oli. Onko se ikävää?
Jospa muut nyt ottaisivat vastuuta itsestään ja MENEVÄT TÖIHIN.
Öyhöti öyhöti.
Työttömiä on Suomessa 270 000 ja avoimia työpaikkoja 65 000. Kerrohan neropatti minne menevät töihin ne yli 200 000 joille ei ole avoimia työpaikkoja? Kerro??
Todellisuudessa työttömiä oli tammikuussa 2025 9,5% eli 325 800 joista 110 000 pitkäaikaistyöttömiä ja lähes 55 000 korkeakoulutettuja työttömiä, joista lähes 1 500 työttömiä tohtoreita. Hoitajia oli työttöminä noin 6 000 ja työministeri kokoomuksen Arto Satonen kävi rekrytoimassa halpa-Aasiasta kielitaidotonta palkanpolkijaa hoitotyöhön 🙄
Ja työttömistä kuulemma noin kolmannes tosiasiallisesti työkyvttömiä.
Välien katkaiseminen tärkeimpiin kumppaneihin sekä naapurivaltioihin ei ole kovin viisasta politiikkaa, mutta eihän narsistiselta psykopaatilta voi mitään järkevää odottaa.
USA:ssa toteutetaan parhaillaan täysillä Trumpin taustajoukkojen laatimaa Project2025-ohjelmaa, joka tulee lopettamaan demokraattisen oikeusvaltion ja muuttaa USA:n samanlaiseksi totalitaariseksi diktatuuriksi kuin Venäjä. Mikä on ohjelman tavoitekin. Lehdistönvapaus ja sananvapaus menevät ensimmäisinä.
https://yle.fi/a/74-20147969
Välien katkaiseminen tärkeimpiin kumppaneihin sekä naapurivaltioihin ei ole kovin viisasta politiikkaa,"
Tuossa olet täysin oikeassa! Valitettavasti omaan jalkaan ampujia on liian paljon.
työttömiä ja eläkeläisiä tulee aina olemaan
Trumpin toimista on vaikea sanoa mitään, koska on hyvin ilmeistä se että hänen sanomisensa vaihtuu päivittäin, ja luultavasti sillä on myös selkeitä vaikutuksia myös hänen aikomiinsa toimiin.
On aikalailla ennenkuulumatonta että Yhdysvaltojen presidentti pyörtää puhumisiaan päivästä toiseen, ensin on demokraattisesti valittu presidentti diktaattori ja seuraavana päivänä Trump sanoo että ei edes muista sellaista sanoneensa, eli jos Trump laskelmoi niin että hän vain vaihtelee sanomisiaan päivästä toiseen, niin kyllähän se johtaa Euroopankin näkökulmasta varsin uuteen tilanteeseen kun ei tuuliviiri ison maan johtajana herätä kovin paljon luottamusta.
Asiasta kuitenkaan ei kannata ihan liian suurta murhetta ottaa, nytpähän on ainakin Euroopassakin jo erittäin isot syyt laittaa vauhtia aseistamiseen, niin Euroopan maiden kuin Ukrainankin tarvitsemiin tukimääriin, Trump sentään siitä aivan oikeassa että Eurooppa ei maksa niitä aseistamisen ja tarvittavien armeijoiden kuluja mitä pitäisi maksaa. Ei voida Euroopassakaan odottaa että turvallisuus tulee tänne ihan noin vain tyhjästä, se pitää ihan ominkin voimin osata hoitaa kuntoon. Yhdysvallat voi olla sitten siinä lisänä, mutta ei jenkit varmasti niin aio toimia että he hoitaa nekin aseistamiset omaan laskuunsa minkä maksaminen kuuluisi Euroopan maille.
Pörssi on laskenut ja tuotanto samoin trumpin aloitettua.Kun esimerkiksi Trump lopetti Ukrainan aseavun,se on täysin Amerikkalaista omaa tuotantoa joka kärsii kuten Himars raketit yms,,että se kalahtaa omaan nilkkaan.Säästäminen itsensä kuoliaaksi ei aina ole hyvä ajatus.
Euroopan kannattaa nyt alkaa tuottaa omaa Himarsin korvaajaa Euro-Pulsia ja siihen raketteja ja ohjuksia. Samoin ainakin 5 000 000 tykistökranaattia vuosittain ja saman verran drooneja/lennokkeja sekä pitkän kantaman itseliikkuvia haupitseja ja itseliikkuvia kranaatinheittimiä (Patria Amos, Nemo, Tremos).
Trump tekee rikkaat-ensin -politiikkaa, sehän on valtion talouden kannalta lähestulkoon aina melko iso virhe, aivan kuten Suomessakin.
Trumpin kautta saatetaan joskus vielä verrata Hooverin presidenttikauteen, sinä aikanahan 1929 pörssiromahduksenkin saivat aikaan, ja vasta seuraava presidentti Roosevelt tiesi jo että valtion on tavalla tai toisella osallistuttava työpaikkojen luomiseen, eli kaikkiin niihin toimiin jolla saadaan raha liikkeelle sillä tavoin että työpaikat alkaa syntymään. Tuolloinen diili Rooseveltin aikana oli "New Deal", joskin idea siitä oli syntynyt jo aiemmin Al Smithin toimesta.
Siis lasketko sinä nyt, että kannattaa tehdä ja ilmaiseksi lahjoittaa hyödykkeitä talouden vuoksi?
Trump ei aio enää antaa Ukrainalle tukea, kuulema ei hyödytä. Trumpin mielestä Ukrainan pitää antautua, Trump yhä kuvittelee Putinin tyytyvän valtaamiin alueisiin, ei Putin halua rauhaa vaan saada koko Ukrainan haltuunsa, jonka jälkeen hän hävittää Ukrainan ja ukrainalaiset. Trump vaan taputtaa käsiään yhteen ja veisaa kiitosvirttä Vancen ja Muskin kans, kun heidän kamunsa Putin tuhoaa Ukrainan ja tappaa ukrainalaisia. Sen jälkeen Trump keskittyy hieromaan bisneksiä Putinin kans ja siinä sivussa Putin valtaa uusia maita Venäjälle, Trump vaan kehuu miten hyvä tyyppi Putin on.
Tämä on se narratiivi jossa propagandan uhrit elää. Valitettavasti totuus konfliktin oikeasta luonteesta on erilainen.
Valitettavasti kaikki mitä Trump on tehnyt on ollut vain Putinin toiveiden mukaista ja Ukrainan etujen vastaista. Kaikki Trumpin Ukrainaa koskevat puheet ovat kuin suoraan Putinin suusta ja Kremlin toivelistalta.
Ukrainalta Trump lopetti aseavun ja tiedustelutiedot ja lisäksi vielä haukkuu ja solvaa maata jatkuvasti. Venäjän suhteen Trump on tehnyt vain myönnytyksiä, poistanut pakotteita ja kehunut Putinia hyväksi ja luotettavaksi. YK:ssa jenkit äänestivät samassa rintamassa Pohjois-Korean ja Venäjän kanssa Ukrainan etuja vastaan.
Trump on niin täysin Putinin sylikoira ettei edes Orban pääse samaan tasoon, lähinnä Valko-Venäjän Likasanko on samanlainen Putinin mies kuin Trump.
Kävikö sinulla missään vaiheessa tätä kirjoittaessasi mielessä, että onpa niin yksipuolista, että olisiko sittenkin tullut nielaistua propagandaa, jota toistat tässä? Edes ohuesti ja hetkellisesti?
"EU JA UKRAINA OVAT PERSEENREIKIÄ"!!!
Niin, toista se on NEUVOSTOLIITTO…
Yjdysvaltojen alamäki alkoi kun Trump valittiin.Tämä tosiasia.
Marraskuun valinnan jälkeen ilmatkin kylmeni.
Ehkäpä Trump onkin oikeassa, kun alkaa tuulettaa tätä sisäänlämpiävää globalisaatiota. Tarkoituksella tai vahingossa, se on vähän epäselvää.
Ei tarvitse Euroopan yhteisöä paljon "rapaista", kun huomaa, miten se toimii. Mielestäni se on kuin hyllyvä suo. Siellä selviää, jos kuuliaisesti seuraa johtotähteä. Mikäli et, saat olla valmis uppoamaan silmäkkeeseen.
Varmaan EU kiristää Ukrainaa. Jos Ukraina ei jatka sotaa niin EU ei tule millääntavala tukemaan ukrainaa sodanjälkeen. Ei anna lääkäri eikä lääkeapua ei rahaa ja pistää Ukrainalle pakotteet päälle joiden rinnalla venäjän pakotteet kevyttä tavaraa.
Trump mitään hylkää. On vittu päättänyt että Ukraina on valmis tekemään rauhan.
Nyt kaikki EU päättäjät ottaneet asenteen että saa Ukraina jatkaa jos niin haluaa.
Trumppi taas päättänyt että Ukrainalta ei sen haluamisia kysellä. USA ei ainakaan tue sen sodan jatkamista millään lailla.
EU päättäjät koittaa siis kusta Trumpin muroihin.
Millä ehdoilla? Osa maasta Venäjälle ja luonnonvarat USA:lle. Mikä rauha se on? Puhutaan ennemmin ryöstöstä.
Muutenkin Trump sekoilee päivittän ja kusee itse omiin muroihin.
Ensin pitää olla valmis rauhaan. Venäjähän on jo alistunut Haluaa rauhaa ja on ilmoittanut omat (omasta mielestään) realistiset vaatimukset.
Ukraina vain höpöttää haluavansa rauhaa mitään realstistä esitystä ei ole tullut.
Miten tuossa voi muka edetä. Tarkoittaako Ukraina että haluaa rauhaa ihan millä ehdoilla tahansa miettii Trump.
Lähinnä se kusee housuihinsa…
No lämmittäähän se vähän aikaa…
Maat ja lounnonvarat ei ole rauha, rauha on sitä ettei ammuta eikä tapeta.
Yhdysvallat on tehnyt valtavan historiallisen virheen veljeilemällä saastaisten EU maidenkin kanssa jotka homottaa ja wokettaa. Trump puhdistaa yhdysvaltoja tuosta kuonasta eikä tietenkään halua enää niiden maiden kanssa olla tekemisissä jotka ei sanoudu tuosta saastasta irti.
"Trump aikoo määrätä USA:n viralliseksi linjaksi, että sukupuolia on vain kaksi"
https://yle.fi/a/74-20138155
Tuskin haluaa olla tekemisissä maiden kanssa joiden koululaitokset muuta opettaa.
Homotus ja wokotus ovat yksityisasioita. Ei kaikki Euroopassa niitä kannata.Venäjällä valtio määrittää ihmisten elämää eikä huomioi,että ei tänne jonkin öykkärin komennettavaksi ja lihamyllyä varten ole synnytty.
Nuo homowoket ovat syntyneet USAssa. Tuontitavaraa muuhun maailmaan.
Ihan sama miksi valtio määrittelee. Ketä virallinen kanta kiinnostaa?
"Nuorukainen tyydytti itseään keskellä kauppakeskusta – Lapsetkin näkivät"
Euroopan Unioni:
"Ihmisillä on paljon erillaisia seksuaalisia taipumuksia ja monenlaisia tapoja tuoda niitä esiin.... Tämä kaikki on normaalia"
Trump:
"Tuo runkkari pitää hirttää munistaan"
"TYPERÄ TROLLI"!!!