Hain avoimeen työpaikkaan, jossa oli kokopäiväinen ja määräaikainen työsuhde avoinna. No sieltä tuli viesti että valitettavasti ei valittu siihen ja hakijoita oli tietty määrä.
Nyt kuitenkin tämä ihminen oli laittanut minun yhteistiedot HR-vuokrafirmalle, josta tuli viestiä että kiinnostaako mennä tekemään tuntityötä tähän firmaan?
En ole ikinä tehnyt tuntityötä tai ollut vuokrafirman kautta töissä aikaisemmin.
Onko tuossa tuntityössä työsuhde-etuja, lomarahoja? Miten on irtisanomisen kanssa ja voiko noihin luottaa?
Kannattaako lähteä tekemään tuntityötä ja vielä vuokrafirman kautta? Olen tällä hetkellä työttömänä.
Tuntityö vuokrafirman kautta?
9
84
Vastaukset
- Anonyymi
Se on sitten varmaan 10-11e/tunti ja jokainen työkeikka on varmaan ns oma työsopimus joten ei taida lomat ym juosta, en tiedä. Mutta tarkkaan kannattaa lukea miten toimii esim työterveys jne
- Anonyymi
Kuulostaa kusetukselle ja paperisodalta työkkärin kanssa ja yhteinen nimittäjä on ettet hyödy yhtään mitään vaan päinvastoin kaikki korvaukset tulee viiveellä ja byrokratian rattaat ovat hitaat sekä nettotulos on nollatasoa ja vaivat päälle niin ollaan miinuksella elibartisti maksaa.
Unohda koko pelletouhu. - Anonyymi
Kuulostaa oudolta että miksi haluttaisiin palkata tuntityön tekijä kun ilmoitetaan hakijalle että ei valittu kokopäiväisesti työsuhteeseen
- AnonyymiUUSI
Kuulostaa, että koko firma on huono. Jos osa tekee kokoaikaisena suoraan firman palkkalistoilla ja osa tuntitöitä vuokrafirman kautta, niin ei kuulosta kovin mukavalta työpaikalta olla töissä.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Kuulostaa, että koko firma on huono. Jos osa tekee kokoaikaisena suoraan firman palkkalistoilla ja osa tuntitöitä vuokrafirman kautta, niin ei kuulosta kovin mukavalta työpaikalta olla töissä.
Tai koko työpaikkailmoitus kokoaikaisesta työstä oli vain harhautus saada hyviä työntekijöitä tuntityöhön HR-firmalle.
- AnonyymiUUSI
Jokainen tienattu euro vähentää työttömyys etuutta 50 senttiä. Miinus työmatka kulut, miinus vero ja sotu-maksut palkasta.
Lisäksi joudut olemaan aina käytettävissä eli puhelu töihin voi tulla milloin vain. Jos jää vastaamatta, joku muu saa työn.
Palkka voi olla laskettu väärin, lisät puuttuu, ei ylityö korvauksia. Et voi asialle mitään. Työt voidaan sopia ja perua noin vain.
Jos tämä on se, mitä työltä odottaa, niin voi myös miettiä toisen kunnon työpaikan etsimistä ja ottamista rennosti siihen saakka. Jos on jo ollut lähellä saada työn, niin ehkä ensi kerralla sen saa.- AnonyymiUUSI
Ihan orjan hommia. Orjuus on tullut takaisin Suomeen.
- AnonyymiUUSI
Kuulostaa yrittämiseltä, ei työsuhteelta.
- AnonyymiUUSI
Tämähän on sitä Kokoomuksen julistamaa fantastista paikallista sopimista käytännössä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1321624- 381542
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa601296- 681275
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2021058Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2641042- 691034
- 74945
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16890Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106868