Mikä on se demarien talousvaihtoehto?

Mikä on se demarien talousvaihtoehto ja mistä leikataan, kun velkaannutaan kuitenkin paljon? Se on jäänyt aika epäselväksi.
Ei se vaan toimi, että mistään ei saa leikata ja velkaakaan ei saa ottaa.
63370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 63

Vanhimmat

Noo... Näet sen kyllä n. kahden vuoden kuluttua. Odottele ihan rauhassa.

Äänestä
  • - SDP:läiset Osaa Taloudenhoidon ;

    - SDP:n Kansanedustaja Werningin puoliso "Kavalsi" -ammattiosaston Rahat - !

    - Tuolla SDP:n edustajalla On Ollut "MaksuVaikeuksia" - kertoo lehdet - !

    Äänestä

  • Antti ennen vaihtoehtobudjettia: Kokoomuksen leikkaukset ei meille käy!
    Antti vaihtoehtobudjetin jälkeen: Kokoomuksen leikkaukset meille käy!

    Äänestä

Me annetaa kaikille kaikkee ja mehä voitas lisätä maaham muuttoo.
T:Demari

Äänestä

Lisätään kehitysapua, näinhän Antti on sanonut.

Äänestä

Velkaraha, se ei vaadi työvoimaa eikä investointeja.

Äänestä

VAALITENTISSÄ täytyy laittaa kaikki tilille jos aikoo jatkoon ,niin kertoa
mitä teit että sinut kannattaa valita .

TYHJÄ jankkaus pois jokainen puolue ja yksilö tietää työn tuloksen

jokainen osaa kertoa mitä nyt pitää nyt tehdä.

Äänestä

Se on tuo että leikataan kaikilta tasapuolisesti korottamalla veroja. Jos jollakulla sitä vastaan niin kertoo vaan mistä veroilla tuotetusta palvelusta haluaa luopua.
Jos haluaa lakata käyttämästä esimerkiksi tiestöä ja katuja niin kulkee pitkin metsiä ja ojia. Tuo ei onnistuisi demarien aikana että mussutetaan muitten saamista palveluista joita verovaroilla tuotetaan..

Äänestä
  • Haluaisin luopua sukupuolen tutkijoiden palveluista.

    Äänestä

Se on selvää että pisimmän tikun vetää PS.
vaikeassa ajassa on tehnyt paljon hyviä päätöksiä .

PS. kertokaa niistä .

Äänestä
  • Porvaripropagandaa pukkaa.

    Äänestä

Käsi toisten taskussa.

Äänestä
  • Demarin käsi rouhii...

    Äänestä

Sen kun tietäis, mutta yhden olen nähnyt "nostetaan veroja". Tuo riittänee?

Äänestä

SDP ja eletään velkarahalla siinä sitä demarien talousoppia. Viro heitti demarit hallituksesta ulos ja Saksalaiset huomasi että nämä demarit on kiero ja vahingollinen porukka ja niiden kannatus Saksassa romahti. Ruotsin demarit sai ihan sekaisin politiikallaan. Kaikkialla halutaa yhteistyökyvyttömistä demareista eroon. SDP leikataan työnantajilta niin että ne ei pysty työllistään ja tekevät konkurssin. SDP on paska porukka.

Äänestä
  • Kokoomus Orpon porvarihallitus on jo nyt ottanut enemmän velkaa kuin viime hallitus joten turha porvarien öyhötytää.

    Äänestä

Mikään oppositiopuolueiden esittämä talouden korjaamisen vaihtoehto ei käy hallitukselle.

Äänestä
Anonyymi00017

Äänestä

Millä demarit vähentävät rajusti työttömyyttä, se jäi epäselväksi?

Äänestä
  • Ensin pitää saada kansalle töitä, vasta sitten onnistuu talouden tasapainottaminen edes jonkin verran.

    Äänestä

  • maahanmuutolla.

    Äänestä

  • Miksi kokoomus Orpon porvarihallituksen niin sanotut työliisyystoimet eivät ole lisänneet työllisyyttä vaan työttömyyttä.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    maahanmuutolla.

    Maahanmuutto on ollut ennätystasolla kokoomus Orpon hallituksen aikana. Suomen porvaripuoluert haluavat koko ajan lisää halpatuövoimaa Suomeen palkkoja polkemaan.

    Äänestä

Meillä on aivan liikaa köyhiä - heille on jaettava satasia.

Äänestä

Leikataan tuotannosta ja jaetaan pötköttelijöille.

Äänestä
  • Huutelee porvari öyhötyksessään.

    Äänestä

Aloittaja, onko jotenkin epäselvästi kerrottu esim. SDP:n idea perua suunniteltu yhteisöveron kevennys?

Äänestä
  • Silläkö Suomen ongelmat ratkeavat, peanuts.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Silläkö Suomen ongelmat ratkeavat, peanuts.

    Verot maksettava veronmaksukyvyn mukaan eikä veronmaksuhalun joka on tunnetusti huono suurituloisilla ja etenkin suurten pääomatulojen nostajilla.

    Äänestä

Vasemmisto-demareitten unelmamaa Neuvostoliitto hajosi. Leikattiinko siellä liikaa, vaikka kaikki oli niin tasapäisiä, kuin olla voi. Ei ihme, että suomi-demareilla on vaikeuksia kehitellä sosialistisia lleikkauksia.

Äänestä
  • Persuporvarit ihailevat diktaattori Putinia ja nykyajan yltiökapitalistista Venäjää.

    Äänestä


Lindtman sen on viimeksi kertonut A-studiossa ja Iltapaskassa mutta vähäpojat ei vaan ymmärrä.

Äänestä
  • Siinä jorinassa ei ollut mitään tolkkua.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Siinä jorinassa ei ollut mitään tolkkua.

    Puhut taas itsestäsi jorisija.

    Äänestä

Anonyymi00027

1Äänestä

SDP:n talouslinja on selkeä.
Suomen talous laitetaan kuntoon :
- nostamalla hyväosaisten verosta.
- ottamalla rohkeasti lisää ulkomaista velkaa.

Äänestä
  • Unohdit SDPn jokeri kortin hiasta, orjatyö. Orjatyö 9 euron päivä korvauksella vuosia jatkuvat kaikki tunnetut ruppu hommat.

    Tytti selvitti äsken uutisextrassa SDP suunnitelmia saada säästöjä muutama sata miljoonaa. Juontaja kysyikin mistä ne miljardien säästöt saadaan vaan ei puolue kannatuksen romahduksen pelossa Tytti kertonut jokeri kortista.

    Tytin kertomassa on ristiriitaa tämäkin, pieneläkeläisien toimeen tulon turvaaminen. Miten se tapahtuu hintojen nopeassa nousussa? siis ... pieneläkeläisien toimeen tulon turvaaminen? Leipän jonotuspaikkojen lisäämisellä ?

    Äänestä

  • Purran johdolla on otettu enemmän velkaa kuin koskaan. Eikö se ole ollut "rohkeaa velanottoa"? Onko Purra ottanut velkaa jotenkin pelokkaasti mutta kuitenkin aivan järkyttävän paljon?

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Unohdit SDPn jokeri kortin hiasta, orjatyö. Orjatyö 9 euron päivä korvauksella vuosia jatkuvat kaikki tunnetut ruppu hommat.

    Tytti selvitti äsken uutisextrassa SDP suunnitelmia saada säästöjä muutama sata miljoonaa. Juontaja kysyikin mistä ne miljardien säästöt saadaan vaan ei puolue kannatuksen romahduksen pelossa Tytti kertonut jokeri kortista.

    Tytin kertomassa on ristiriitaa tämäkin, pieneläkeläisien toimeen tulon turvaaminen. Miten se tapahtuu hintojen nopeassa nousussa? siis ... pieneläkeläisien toimeen tulon turvaaminen? Leipän jonotuspaikkojen lisäämisellä ?

    Kuntouttava työtoiminta ei ole orjatyötä vaikkaporvari niin valehtelerkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Purran johdolla on otettu enemmän velkaa kuin koskaan. Eikö se ole ollut "rohkeaa velanottoa"? Onko Purra ottanut velkaa jotenkin pelokkaasti mutta kuitenkin aivan järkyttävän paljon?

    Onko lainojen korot nousseet? Onko edellisen hallituksen lisäämät kiinteät menot (4 mrd/v) kadonneet johonkin? Onko soteen tullut jostain mystisesti se rahoitus, jonka edellinen hallitus unohti? Oletko uuvatti?

    Äänestä

Tuleva Pääministeri Antti Lindman leikkaa kaikilta kapitalisteilta joille OrpoPurra ova jakaneet rahaa köyhyyden ylläpitämiseksi pysyvänä meriittinä.

Äänestä
  • Juuri näin.

    Äänestä

Ei mitenkään aika vaan täysin epäselväksi. Johan demarit itsekin juoksee hädissään ympyrää kun alkavat ymmärtää että tuli siihen v itun velkajarruunkin sitouduttua.

Äänestä
  • "Anonyymi00032
    2026-05-23 01:26:12
    .....että tuli siihen v itun velkajarruunkin sitouduttua."
    ------------------
    Saksikätönen Purrasi ilmoitus oli taatusti päinvastainen:
    "Köyhiltä emme leikkaa" tarkoittikin että:
    "älkää te rikkaat hättäilkö leikkaamme vain köyhiltä"

    Äänestä

  • Hölöttää palstaporvari kaljoissaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    "Anonyymi00032
    2026-05-23 01:26:12
    .....että tuli siihen v itun velkajarruunkin sitouduttua."
    ------------------
    Saksikätönen Purrasi ilmoitus oli taatusti päinvastainen:
    "Köyhiltä emme leikkaa" tarkoittikin että:
    "älkää te rikkaat hättäilkö leikkaamme vain köyhiltä"

    Te köyhät uskotte vielä joulupukkiinkin 🤭🤣

    Äänestä

Kommunismi

Ovat jo kuulemma kulkeneet tarpeeksi kauan sitä kohti että nyt on aika.

Äänestä
  • Persuporvarien mielestä kaikki heidän kanssaan eri mieltä olevat ovat kommunisteja.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Persuporvarien mielestä kaikki heidän kanssaan eri mieltä olevat ovat kommunisteja.

    …sanoi kommunisti, jonka mielestä kaikki muut ovat persuporvareita 🤣🤣🤣🤣

    Äänestä

Persujen puoluetuki poistetaan ja koko puolue lakkautetaan, se tuo talouskasvua runsaasti ja maa pelastuu Purran hirmuteoilta.

Äänestä

Demaritko osaisivat johtaa maata, alempi yhteiskuntaluokitus.

Äänestä
  • Orpo ja Purra on pistänyt riman todella alhaalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Orpo ja Purra on pistänyt riman todella alhaalle.

    Orpo pisti riman alhaalle pakosta. Joku muuan kieltäytyi kunniasta.

    Äänestä

Purra leikkaa vuosittain SDP:n kehittämästä terveydenhuollon hallinnosta sijoittamalla siihen vuosittain vain 1000 miljoonaa euroa enemmän kuin Sanna Marin sijoitti.

Sanna Marinin hallitus suunnitteli sijoittavansa vuosittain velkarahaa Soten hallinnon uudistukseen vielä monta tuhatta miljoonaa enemmän, mutta Riikka leikkasi sen vaivaisen vuosittaiseen lisämiljardiin euroon.

Siksi potilaiden hoidosta joudutaan leikkaamaan, jotta sieltä saadaan tarvittavat eurot parlamentaaristen voimasuhteiden mukaan valitun hallinnon innovatiiviseen toimintaan.

Äänestä

Mikä on MINKÄÄN PUOLUEEN talousvaihtoehto?

Orpo ja Purra penäävät demareiden vaihtoehtoa, kuin he olisivat muka omansa esittäneet, mutta mistä voi lukea Persujen tai kokkareiden listan siitä miten valtiontaloutta tasapainotetaan 9-11 miljardia tulevalla vaalikaudella. En ole löytänyt.

Tähän mennessä hallitus on päättänyt vain alijäämän kasvattamisesta: yritysten veroale, ammattidiesel, tunnin juna... Missä on tasapainotustoimet?

Paljon kertoo sekin, että kun Orpo ja Purra ovat jo kehuneet tasapainottaneensa10 miljardilla, niin tarkistuslaskenta osoitti, että todellinen vaikutus oli 3 miljardia. Ensi vaalikaudella pitäisi siis tehdä kolme kertaa enemmän kuin tällä kaudella saatiin aikaiseksi. Kuka uskoo?

Äänestä
  • Hyvä kommentti.

    Äänestä

SDP:n talousvaihtoehto on porvarien tiedossa vaikka muuta väittävätkin paniikissaan koska SDP voittaa seuraavat eduskuntavaalit ja Vasemmistoliittokin menestyy loistavasti.

Äänestä

Kyllä porvari tietää SDP:n talous vaihtoehdon, joka on hyväosaisten verotuksen kiristäminen ja rohkea ulkomaisen lainan luottaminen.

Lainaraha sijoitetaan mm. sosiaalisiin tulonsiirtoihin, jolloin ostovoima kasvaa ja talous elpyy vauhdilla.

Reilusti yli puolet suomalaisista saa nyt enemmän sosiaalisia tulonsiirtoja kuin maksaa veroja. Kaikkiaan sosiaalisia tulonsiirtoja saa n. 80% suomalaisista.

Loput veronmaksajat ovat eriasteisia hyväosaisia ja heidän verotuksen kiristäminen muodosta toisen tukijalan SDP:n talouden korjaamisessa.
Toinen tukijalka on sosiaalisten tulonsiirtojen avulla saatava ostovoiman paraneminen ja siten talouselämän vilkastuminen

Äänestä

Säästetään 10 miljardia ja lisätään menoja 20 miljardilla 🤗🥳

Äänestä

Antti kertoo kun on tullut valituksi😅🤣🥰

Äänestä
Anonyymi00064

Äänestä
Anonyymi00065

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mikä on se demarien talousvaihtoehto ja mistä leikataan, kun velkaannutaan kuitenkin paljon? Se on jäänyt aika epäselväksi.
Ei se vaan toimi, että mistään ei saa leikata ja velkaakaan ei saa ottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu