Hain tässä kesätöitä ja tuli vastaan tällainen työpaikkailmoitus, jossa haetaan astioiden tiskaajaa (astiahuoltajaa), jolla on VUOSIEN AJAN AIEMPAA KOKEMUSTA kyseisestä työstä.
Siis voi saatana! Astioiden tiskaus on hommaa, jota sokea apinakin kykenee tekemään. Jo vanhoissa Aku Ankka - piirretyissä tiskaaja on työ, johon otetaan kuka tahansa, jolla on toimivat kädet ja pää hartioiden välissä. Ennen vanhaan asia oikeasti olikin niin.
Se että nuoret syrjäytyvät, koska eivät saa koskaan ensimmäistä työpaikkaansa, on sataprosenttisesti suomalaisten mulkkutyönantajien syytä. Jos astioiden tiskaamiseenkin edellytetään jotain vuosien aiempaa työkokemusta, niin voi helvetti.
Tässä kyseessä oleva ilmoitus: https://duunitori.fi/tyopaikat/tyo/aican-kokeneita-astiahuoltajia-hameenlinnaan-sdsuu-19094820
2020-luvun sairaat työmarkkinat
17
414
Vastaukset
- Anonyymi
Ei nykynuoret ole joutuneet koskaan tiskaamaan, monet ei edes korjaa astioita pois pöydästä, moni ei edes syö pöydän ääressä.
Moni ei ole myöskään tehnyt mitään työhön rinnastettavaa puuhastelua.
Olen varma että jos tuohon työhän hakiessa mainitsee myös kotona tehdyt hommat ja kaikki talkootyöt yms. niin on huomattavasti paremmassa tilanteessa kuin monet muut.- Anonyymi
Kävin vielä lukemassa tuon kesätyöpaikka ilmoituksen ja voin sanoa että lukutaito on aika hakusessa aloittajalta.
Odotukset hakijalta
• Aikaisempi kokemus keittiö- tai astiahuoltotyöstä
• Hyvä fyysinen kunto ja kyky työskennellä tehokkaasti kiireisinä aikoina
• Motivoitunut, vastuuntuntoinen ja tarkka työote
• Valmius työskennellä joustavasti erilaisten työvuorojen mukaisesti, myös iltaisin ja viikonloppuisin
• Vahvan englannin kielen tai suomen kielen osaaminen katsotaan työssä välttämättömyydeksi.
Ei puhuta vuosien työkokemuksesta vaan että on aiempaa kokemusta.
Valitettavasti nuo muut vaatimukset karsii 90% pois, englannin kieli taitaa olla monelle nuorella kunnossa mutta nuo muut kohdat varmaan tökkii ja pahasti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kävin vielä lukemassa tuon kesätyöpaikka ilmoituksen ja voin sanoa että lukutaito on aika hakusessa aloittajalta.
Odotukset hakijalta
• Aikaisempi kokemus keittiö- tai astiahuoltotyöstä
• Hyvä fyysinen kunto ja kyky työskennellä tehokkaasti kiireisinä aikoina
• Motivoitunut, vastuuntuntoinen ja tarkka työote
• Valmius työskennellä joustavasti erilaisten työvuorojen mukaisesti, myös iltaisin ja viikonloppuisin
• Vahvan englannin kielen tai suomen kielen osaaminen katsotaan työssä välttämättömyydeksi.
Ei puhuta vuosien työkokemuksesta vaan että on aiempaa kokemusta.
Valitettavasti nuo muut vaatimukset karsii 90% pois, englannin kieli taitaa olla monelle nuorella kunnossa mutta nuo muut kohdat varmaan tökkii ja pahasti.Näin se on. Onneksi Afrikasta löytyy vaatimukset täyttävää työvoimaa yllin kyllin. Olen työskennellyt kokkina eri suurtalouskeittiöissä lähinnä viimeiset 20v. Kyllä nykyään ainoat kantasuomalaiset rivityöntekijät ovat nimenomaan kokkeja tai kylmäkköjä. Kaikki alemmat hommat hoituu maahanmuuttajien voimin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kävin vielä lukemassa tuon kesätyöpaikka ilmoituksen ja voin sanoa että lukutaito on aika hakusessa aloittajalta.
Odotukset hakijalta
• Aikaisempi kokemus keittiö- tai astiahuoltotyöstä
• Hyvä fyysinen kunto ja kyky työskennellä tehokkaasti kiireisinä aikoina
• Motivoitunut, vastuuntuntoinen ja tarkka työote
• Valmius työskennellä joustavasti erilaisten työvuorojen mukaisesti, myös iltaisin ja viikonloppuisin
• Vahvan englannin kielen tai suomen kielen osaaminen katsotaan työssä välttämättömyydeksi.
Ei puhuta vuosien työkokemuksesta vaan että on aiempaa kokemusta.
Valitettavasti nuo muut vaatimukset karsii 90% pois, englannin kieli taitaa olla monelle nuorella kunnossa mutta nuo muut kohdat varmaan tökkii ja pahasti.Jos sinä typerä fossiili olisit klikannut sitä sivulla olevaa linkkiä ja mennyt sinne sivustolle, jossa hakemus lähetetään, niin siellä nimen omaan kysytään, kuinka monta vuotta sitä työkokemusta oikein on. Minimivalinta on yksi vuosi.
Te vanhukset sunmuut fossiilit synnyitte parhaimpaan aikaan saada työtä, ettekä tehneet mitään säilyttääksenne näitä oloja tuleville sukupolville, vaan ryöstitte lastenne tulevaisuuden. Epäironisesti tapa itsesi, niin maailma on silloin parempi paikka. - Anonyymi
Ja sieltä taas tulee sitä kliseistä aliarviointia, jolla te nuorten tulevaisuuden ryövääjät yritätte säälittävästi rationalisoida itsellenne, miksi on muka ok ryövätä nuorten tulevaisuus.
Ei kai sitä työkokemusta ole, kun teidän ikäluokastanne muodostuva kartelli on sen saamisen nuorilta estänyt. Teidän sukupolvenne otettiin nykynuorten ikäisinä töihin ilman, että teiltä vaadittiin edes 10% niistä asioista, joita nykyajan nuorilta hakijoilta vaaditaan. Olette hypokriittejä.
- Anonyymi
Kela-apinointi tarkoittaa lähitulevaisuutta suurin osin.
- Anonyymi
Suomesta ei löydy tuohon työhön ammattitaitoista osaajaa.
Tarvitaan lisää työperäistä maahanmuuttoa. - Anonyymi
Sori. Olen tehnyt tota työtä. Iso astianpesukone hoitaa tuon. Astiat sisään ja kahva alas. Kuuluu hurinaa. Astiat pois.
Aloittaja on oikeassa. - Anonyymi
Jostainhan se on aloitteva. Työpaikkailmoituksen laaitjakin on jostain työstä aloittanut ilman mitään kokemuksia. Unohtaa nyt kokoonaan tämän!
- Anonyymi
Hei, kannattaa laittaa siihen hakemukseen jos hakee tiskaajan paikkaa että voi tehdä muutakin, esim. muita keittiöapulaisen tehtäviä: olla vaikka avustamassa lounasbuffetin valmistelussa, ylläpitosiivousta ym. Tsemppiä työnhakuun kaikille ja hyvää kevään odotusta, iloa kohti!
- Anonyymi
Te vahemmat olette aloittaneet työuranne paljon helpommin. Miksi nyt vaaditte meiltä nuorilta kokemuksia joita teillä ei ollut kun te aloittte työuranne?
Jostain työstä on vaan aloitettava ja luulisi, että tämä työ on juuri sellainen mistä aloitetaan työura, mutta ei... Vaaditaan kokmeuksia mitä ei voi miellä nuorilla vielä olla?!- Anonyymi
Olen monesti kirjoittanut tästä aiheesta.
Vielä vuosituhannen vaihteessa löytyi kavereita joilla oli työntekemisen taito ja osasivat tehdä käsillä jotakin.
Mitä kauemmaksi mentiin vuosituhannen vaihteesta niin sitä harvemmaksi kävi ehdokkaat jotka osasivat työnteon alkeita saatikkaan että käsillä osasi tehdä muutakuin kännykkää räpläämään.
Muutama vuosi sitten luovutin, ei löydy ei sitten millään.
Ei työnataja voi alkaa opettamaan ihan perusasioita vaan jokaisen tulee oppia ne jo nuorena.
Katseet sinne vanhempien suuntaan että miksi ovat tehneet teille karhunpalveluksen.
Joo joo aina on sma juttu, ei kaupungissa voi mitään työtä tehdä, mutta faktahan on että tekemätöntä työtä on maailma pullollaan ja kummasti osa kuitenkin löytää niitä ja poikkeuksena oppii myös tekemään käsillä asioita ja jopa oppii miten tehdään töitä.
Jo se että ei löydä mitään asiaa jolla voisi opetella työntekoa kertoo samattomuudesta.
- Anonyymi
Peruspesua kutsutaan näinä aikoina puhdistukseksi. Rahanahneutta ei kannata pitää Jumalan ruoskana.
Aloittajakin varmasti ymmärtää, ettei mikään yritys palkkaa työntekijää periaatteella "kuka ensimmäisenä ilmoitukseen vastaa". Sen sijaan yrityksellä on tarve tietynlaiselle työsuoritukselle, jota tekemään se palkkaa sopivan henkilön.
Työpaikkailmoituksessa on lueteltuna ominaisuuksia, joita yritys odottaa hakijalla olevan, mutta edelleenkään yritys ei palkkaa ensimmäistä, joka kokee täyttävänsä kaikki odotukset. Yritys luultavasti etsii jotakuta, joka ymmärtää kyseessä olevan työn kannalta keskeisimmät seikat, joka kommunikoi kielellä, jolla yrityksessä kommunikoidaan, joka ymmärtää työpaikan ja oleskelupaikan eron ja joka sekä jaksaa että kykenee tekemään tarvittavan työsuorituksen.
Seikka, ettei hakijalla ole vuosien työkokemusta alalta, ei tarkoita ettei hakijaa voitaisi palkata kyseiseen työhön. Kaikki riippuu ihan siitä, millä tavalla hakija vastaa laajemmassa mielessä yrityksen odotuksiin tulevasta työntekijästä. Luultavasti vuosikymmenen tai parin kokemus astioiden tiskaamisesta ja yllättävä kesätyön tarve eivät välttämättä ole se yhdistelmä, jota yritys tosiasiassa on hakemassa.
On kuitenkin huomattava, että jos jo pelkkä yrityksen julkaisema työpaikkailmoitus koetaan jonkun mahdollisen hakijan puolelta nöyryyttävänä, syrjivien työkulttuuri- ja yhteiskuntarakenteiden ylläpitona sekä keinona riistää nuorilta näiden tarvitsema työkokemuksen hankkiminen, kyseinen paikka ei välttämättä ole häntä varten.
Suomessa on kuulemma raivoava työvoimapula, joten ei luulisi vaikeallakaan asenteella olevan mitään hankaluutta löytää itselleen juuri sellainen työpaikka, joka täyttää niin työnhakijan kuin työntekijän etsijänkin kaikki mahdolliset odotukset.- Anonyymi
Palkasta ei tietenkään puhuta mitään eli tuon perusteella kannattaa jo kiertää riistäjät kaukaa.
- Anonyymi
Nimenomaan ei kannata tarjoutua tekemään mitään muuta. Isossa ravintolassa tuo on todella työllistävä työ. Joka pitää tehdä nopsasti, muuten loppuu astiat ravintolasta.
Onnea työnhakuun. Sopivan sisukas asenne sinulla. - Anonyymi
Rytmi××× puhuu ihan jostain toisen alan työstä. Ravintolassa pitää olla nopea tekijäihminen. Siksi se onkin juuri nuorten tekijäihmisten paikka, koska usein ilta- ja vklvuoroja. Hyvät lisät saa niistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 826205
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t293733törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/253075Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3631664- 331368
- 261292
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11916Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi42873Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11860- 42819