Vaiko ostat valmiina?
Itse olen oppinut mikrolla valmistamisen jalon taidon.
Menee vain 10min kypsän ruuan valmistukseen. Niin eri lihat, kuin muutkin einekset hoituu.
Valmistatko omat ateriasi
11
183
Vastaukset
- Anonyymi
Sekä että mutta mikrolla vain lämmitän mikroaterian. Syön myös arkipäivisin lounasravintolassa.
- Sheena - Anonyymi
Valmistan itse ja osa on kaupantätien tekemää.
Nykyisin on melkoisesti valmisruokia, mistä valita.
Tykkään valmiskeitoista.
Mutta kesäkurpitsaa olisi nyt, joten ehkä ihan ite.
Vilma- Anonyymi
Eikö joku keitto ole itsekkin helppo valmistaa
Mielelläni valmistan itse ruuan. Joskus on kuitenkin hankalaa alkaa itse valmistamaan mm. ajan vuoksi. Silloin syön jonkun mikroaterian tai valmissalaatin.
Joskus haen take-awayna. Pääasiassa kuitenkin teen itse hyvää ja ravitsevaa arkiruokaa.Ei mulla ole niin suunnaton kiire, että ruuan pitäisi valmistua 10 minuutissa. Se rajoittaa aika paljon erilaisten raaka-aineiden käyttöä, jos kaiken pitää olla valmista heti.
- Anonyymi
Itse teen.
- Anonyymi
Mihin sulla on niin kiire, ettet ehdi panostaan ruoan laittoon? Ei ne potut kauaa kiehu (annabelle kypsyy nopiaan), soossinkaan teossa ei kauaa me tai laatikkoruuat vain noin tunti uunissa, sopat valmistuu nopsaan.
- Anonyymi
Tietysti. En välitä syödä valmisruokia ellei ole ihan järjettömän kova nälkä ja pakko saada äkkiä joku naamariin tai alkaa tutina.
Jasu - Anonyymi
Kaikki teen itse, joskus jopa leipää. Nythän voisikin kun kaupasta kuulemma leipä loppuu. Ei tule lisä- ja säilöntäaineita. Olen kaikkiruokainen että on aika helppoa, siinä se ruoka valmistuu hiljaisesti liedellä samalla kun istahdan tähän koneelle tai katson töllöä ja munakello päälle.
Teen valtaosin ruoat itse, mutta koska teen paljon etätöitä ja joskus laiskottaa, niin itselleni saatan ostaa jonkun mikrokeiton lounaaksi. Lapsi ei kelpuuta valmisruokia kuin jotain yksittäisiä, niin hänelle teen lähes kaikki ruoat alusta asti itse. Hän on alkanut myös itse kokata, mikä helpottaa valtavasti kun ihan jokaista ateriaa ei enää tarvitse valmistaa.
Tyypillisin meillä valmistettava ruoka on kanaa, riisiä ja parsakaalia (itse en syö tuota, mutta teinin vakioruoka). Eipä vaadi kummoinenkaan kokkaustaitoja saada tuo kasaan.- Anonyymi
Äiti tekee ruoat. Äitin tekemä on parasta ruokaa.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310619
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072125- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411462Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291144Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331091Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007