Olen 41 vuotias mies joka on päässyt treffeille yhden ainoan kerran elämässään, seksiä en ole koskaan päässyt harrastamaan. Olen koittanut Tinderiä vuosia mutta naiset eivät joko vastaa mitään aloitukseeni, tai sitten ghostaavat lyhyen keskustelun jälkeen (eivätkä ikinä kysy minulta mitään). Miksi he tykkäävät profiilistani jos he eivät halua keskustella kanssani, en ymmärrä.
Olen alkanut miettiä että onko parisuhde ja seksi enää minkään arvoinen tässä iässä. Vaikka joku nainen ilmoittaisi huomenna olevansa kiinnostunut minusta, niin se ei anna kaikkia niitä menetettyjä vuosia takaisin ja paranna psyykettä.
Olen alkanut miettiä että onko parisuhde ja seksi enää minkään arvoinen tässä iässä. Vaikka joku nainen ilmoittaisi huomenna olevansa kiinnostunut minusta, niin se ei anna kaikkia niitä menetettyjä vuosia takaisin ja paranna psyykettä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jännitätkö tilanteita kuinka, kun olet naisen kanssa tekemisissä? Läsnäoleva ja rento ihminen pärjää tilanteissa paremmin. Jos jännittää liikaa, puhuu liikaa ja tekee itsestä toiselle oudon ja silloin kanssakäyminen vaikeutuu? Ja monesti kaatuukin. Luottamus toiseen tai sen puute?
Lisään. Ikä ei ole se juttu vaan osaatko olla oma itsesi toiselle hyvällä tavalla.
Ei mua ole jännittänyt ne tilanteet, puhun naisille yhtä rennosti kuin miehille. En tosin naisten kaa pääse juuri tekemisiin muuten kuin työn puolesta. Minulla on viimeksi ollut nainen ystävänä joskus ala-asteen alkupäässä. En ole vaan aikuisena ajautunut sellaisiin tilanteisiin että olisi mahdollista ystävystyä naisten kanssa, heillä on niin erilaiset harrastuksetkin miehiin verrattuna.
Itse kokenut, ku pitää silmät auki paikoissa missä kulkee, kohtaa katseita, välillä useitakin saman kanssa? Haluan ajatella aina, et niillä on hyvä tarkoitus? En silti mene kyselemään kuulumisia tmv. Erehtynyt kerran pahasti.
Ajattelen vain, että otan sen myönteisenä vastaan itselle. Luomaan sitä hyvää mieltä, et joku kokee minut ehkä myönteisellä tavalla? Näin saan siitä enempi hyvää mieltä? Kuin jos olikin vain joku sattuma, jolla ei ollut mitään merkitystä toiselle?.
Naisilla ja miehillä on erilaisia harrastuksia, ei siis pelkästään naisilla ole erilaisia :) Juju on siinä, että hakeutuu sellaiseen harrastukseen mistä on itse kiinnostunut ja mistä ajattelee sinusta kiinnostuneen naisen olevan kiinnostunut. Se on tietysti haasteellisempaa kuin vain etsiä summamutikassa "jotain" naista. Veikkaan, että siinä on juuri Tinderin tuloksettomuuden syy. Etsin "jotain", kun pitäisi määritellä tarkemmin mitä etsii. Samoin määritellä myös itseään enemmän, ettei vain ole yksi mies muiden seassa.
Juuri tuo, että on myönteinen toiselle positiivisella tavalla. Peukut tms Tinderissä tai muualla, myönteiset katseet, sanatkin livenä nostattavat mielialaa, vaikka mitään muuta ei tarkoitettaisi.
Etenkin nuorempana keskustelin useinkin miesten kanssa milloin missäkin, joskus oikein syvällisiä. Niistä jäi hyvä mieli, itseasiassa tykkäsin enemmän jutella kuin tanssista ja musiikin kuuntelusta.
Tinder on todella huono seuranhakuun. Voiskohan se uusi Swoony vai mikä se nyt olikaan toimia sulle? Siellä ihmiset keskittyy oikeasti suhteen löytämiseen.
Pitää tsekata. Koitin kanssa Bumblea joskus mikä oli siitä hyvä että siellä naisten piti tehdä keskustelun aloitus.
Kannattaa vaihtaa miehiin.
Hyviä kokemuksia?
Rahalla saa ja hevosella pääsee.....
Rahaa on säästössä useita kymmeniä tuhansia, mutta ei rahalla voi ostaa rakkautta.
Ei pidä paikkaansa. Olen itse torjunut useita rikkaita miehiä vain siksi ettei ole ollut vetovoimaa tai ovst olleet liian itsekeskeisiä. Sen sijaan olen deittaillut ja seurustellut enemmän matalamman tulotason miesten kanssa jos vetovoimaa, keskustelutaitoa, samanhenkisyyttä on. Itsevarmuus, keskustelutaito ja älykkyys on ne millä pärjää mutta myös ulkonäöllä on merkitystä.
Aseksualisoidu toki hyvä poikaseni sinähi ja pääse kiusaavista himoistasi, ne johtavat vain syntiin ja helvettiin
Suomalainen nainen vaatii tuossa iässä jo hyvätuloisen, pitkän, komean, menestyneen ja ennen kaikkea KOKENEEN miehen.
Pelastus sijaitsee aasian suunnalla: sieltä voit ihan helpositkin löytää itsellesi rakastavan parikymppisen tyllerön joka tottelee ja palvelee ihan toisella tavalla. Sellaisella, mitä katkeroituneilta suomiakoilta ei voi edes odottaa.
Sanonta, hiljaa hyvää tulee? Toisinaan sanotaan myös, että silloin kun sitä vähiten odottaa niin se silloin todennäköisesti onnistaa?
Jos joku on " vähiten odottanut " jo 40 vuotta, niin ei se vähemmän odottamallakaan enää tule. Tuo toimii korkeintaan naisille. Rumuus valitettavasti on game over. Kaikki pariutuminen biologiassa perustuu alkukantaiseen viettiin lisääntyä joissa rumat karsiutuu aina joukosta.
Ei tule väkisin yrittämällä, kun lopetat väkisin yrittämisen niin tulee :)
Parisuhteessa pärjää parhaiten ehjällä psyykkeellä ja sitä tarvitaan myös parisuhteen aloittamiseen.
Miksi ylipäänsä etsit parisuhdetta? Onko mielestäsi Tinder sopivin väline juuri sinulle?
Yhtään mikään ei ole sen parempaa, missään miehen iässä, kuin eroottiset leikit ja rakasteleminen Parisuhteeseen miehen on syytä valita mahdollisimman nuori kaunotar, ei mitään 41v ikänaista tai wanhusnaista. Vaihdevuodet ja -vaivat alkavat 40-49 vuoden iässä.
Kohtaamispalveluissa roikkuminen ehkä suosii joitakin harvoja miehiä, miljonäärit ja siitä ylöspäin. Kaunottaret eivät ilmoittele kiinnostumisestaan, eivät ikinä, eivätkä missään - paitsi jos mies on yllä mainittu harva mies. Kaunottaret pitää aktiivisesti hurmata, reaalissa. Kirjojen lukeminen kannattaa, melkeinpä mikä tahansa kirja tahansa jonka on kirjoittanut mies ja joka käsittelee flirttailemista, hurmaamista/viettelemistä, parisuhdetta tai seksuaalista vetovoimaa on hyödyksi.
Ei naisen värkki ole kummoinenkaan. Näky voi tuottaa järkytyksen ja kiireen juosta karkuun. Seksi on pelkkää limaisten nesteiden vaihtoa.
Silloin kun eroottiset leikit ja rakasteleminen ei miehelle jostain syystä maita, miehen on paljon parempi elää parittomana.
Olen samaa mieltä.
No etpä ole muusta jääny paitsi kun korkeintaan siitä ettei sulla ole lapsia ainakin voit hyvällä omallatunnolla sanoa ettet ole käyttäny naista hyväksi eikä ainakaan nainen ole päässy käyttämään sua hyväksi vai pitäisikö tämä tulkita sarkastiseksi vittuiluksi ottaen huomioon että en henkilökohtaisesti uskoa satua jonka tänne kirjoitit
Kannattaa myös huomioida, että suuri osa avioliitoista päättyy nykyisin eroon. Naiset taitavat jo pettää enemmän kuin miehet. Jos sitten vanhemmalla iällä löytää sen unelmiensa naisen, voi olla pettymys, kun tuleekin sitten jokatapauksessa petetyksi ja jätetyksi. Lisätään siihen päälle vielä mahdolliset lapset, ja asuntovelat, niin riskien ja todennäköisyyksien valossa ei kannata edes yrittää. Viisainta on kulkea omia polkujaan, elää vain itselleeen, ja löytää elämäänsä iloa ja kauneutta omista pienistä asioistaan. Marxilaiset, globalistit ja feministit ovat tuhonneet länsimaisen kulttuurin tarkoituksella. Tällä yhteiskunnalla ei ole enää tulevaisuutta vaan tuho on väistämätön. Pitää vain sitten vanhana osata valita oikea aikaisesti intiaanikuolema, ettei jokin yliopistokoulutettu kesäkurpitsamies tai muu maahantunkeutuja pääse käyttämään hyväkseen, kun on itse jo puolustuskyvytön.