Henkinen väkivalta vähennettävissä vaaleissa

Tulevissa aluevaaleissa on taas mahdollisuus äänestää hyvin tai huonosti. Jälkimmäisessä tapauksessa ääni menee henkisesti epävakaalle henkilölle, jollainen löytyy ainakin Mäntsälän ehdokkaiden joukosta. Oman paikkakunnan ehdokas on siinä mielessä turvallinen valinta täällä Hyvinkäällä.

Psykologia on siitä erikoinen ala, että sen ammattilaiset saattavat itse olla terapian tarpeessa. Eli kiinnostus alaan on voinut lähteä omista tarpeista.

Onneksi erilaisia ehdokkaita on kuitenkin valittavissa todella paljon. Käydään siis äänestämässä tunnettuja, mieleltään tasapainoisia ehdokkaita kotipaikkakunnalta.
10503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Samaa voidaan myöskin sanoa tilanteessa jossa jonkin puolueen tai muutaman valtuutetun itsekkäät päätökset vaikuttavat masentavasti kaupungin asukkaisiin. Suurta ärsytystä aiheuttaa mm. tonttikaupata ja esim. saiaraalanmäen pelastustien torppaaminen. Siinäkin tapauksessa se on joskus pienestä kiinni elämisen jatkuminen. Puolueiden tulisikin olla asettamatta ehdokkaaksi vastuuta pakoilevia henkilöitä, vaikka he olisivat missä asemassa tahansa.

Äänestä
  • Mainioesimerkki olivat pari demaria. Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Perholehto ja eläkkeellä oleva sairaalan osastonhoitaja Latosuo jotka jättivät äänestämättä.Kas kun jos kumartaa yhdelle niin pyllistää toiselle.Poliittista pelkuruutta.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mainioesimerkki olivat pari demaria. Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Perholehto ja eläkkeellä oleva sairaalan osastonhoitaja Latosuo jotka jättivät äänestämättä.Kas kun jos kumartaa yhdelle niin pyllistää toiselle.Poliittista pelkuruutta.

    Kun on tullut valituksi päättäjäksi niin pitää olla kykyä tehdä päätöksiä, eikä paeta toisten selän taakse. Siinä tulee maine selkärangattomasta päättämättömyydestä ja pysyy pitkään. Kun EI OSAA PÄÄTTÄÄ pysyy ihmisten mielissä pitkään ja tässä tapauksessa äänestäjien.

    Äänestä

Sinulla taitaa olla jonkinlainen trauma jotakuta Mäntsäläläistä ehdokasta kohtaan,kun herjaat useammalla foorumilla. Olisiko reilua tulla esiin omalla nimellä vai eikö faktaa olekkaan?

Äänestä
  • Reiluudesta puheen ollen, kumpi on mielestäsi paremmassa asemassa:
    a) tavis
    b) jäsenkirjapoliitikko, joka on verkostoitunut päättäjien kanssa vuosikymmenien ajan?

    Äänestä

Kotikaupungin ehdokas valitaan ainakin täällä!

Äänestä
  • Niin täälläkin, kävin jo äänestämässä.

    Äänestä

Hyvin kävi, mainittu epävakaa ehdokas ei päässyt puolueessaan 20 suosituimman joukkoon. Äänestäjien valtaenemmistö osasi välttää pahimmat karikot!

Aloittaja

Äänestä
  • Saattaa olla niin että sote-äänestys oli viimeinen alallaan ja jää historiaan. Koko järjestelmä valtuustoineen on törkeän kallis ja näihin byrokraatteihin kokouspalkkioineen ym. turha uppoaa rahaa valtavasti, vaikka hoitotyössä sitä tarvittaisiin. Tosin huippukallis on myös EU - Parlamenttikin valtivine byrokratian turhakkeina.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Saattaa olla niin että sote-äänestys oli viimeinen alallaan ja jää historiaan. Koko järjestelmä valtuustoineen on törkeän kallis ja näihin byrokraatteihin kokouspalkkioineen ym. turha uppoaa rahaa valtavasti, vaikka hoitotyössä sitä tarvittaisiin. Tosin huippukallis on myös EU - Parlamenttikin valtivine byrokratian turhakkeina.

    No, enpä tiedä. Onko parikymmentä hyvinvointialuetta kalliimpi kuin parisataa kuntayhtymähimmeliä?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tulevissa aluevaaleissa on taas mahdollisuus äänestää hyvin tai huonosti. Jälkimmäisessä tapauksessa ääni menee henkisesti epävakaalle henkilölle, jollainen löytyy ainakin Mäntsälän ehdokkaiden joukosta. Oman paikkakunnan ehdokas on siinä mielessä turvallinen valinta täällä Hyvinkäällä.

Psykologia on siitä erikoinen ala, että sen ammattilaiset saattavat itse olla terapian tarpeessa. Eli kiinnostus alaan on voinut lähteä omista tarpeista.

Onneksi erilaisia ehdokkaita on kuitenkin valittavissa todella paljon. Käydään siis äänestämässä tunnettuja, mieleltään tasapainoisia ehdokkaita kotipaikkakunnalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu