Kansalaisjärjestöt rakentavat kestävää yhteiskuntaa

Anonyymi-ap

Kansalaisjärjestöt ovat yhteiskunnan toimivuuden kannalta elintärkeitä, mutta niiden asema ja toimintaedellytykset kaipaavat vahvistusta. Euroopan talous- ja sosiaalikomitean (EESC) kansalaisjärjestöryhmä (Civil Society Organisations’ Group) julkaisi 3. maaliskuuta 2025 konferenssissaan raportin, joka korostaa järjestöjen merkitystä sekä keinoja niiden tukemiseksi.

Raportti alleviivaa, kuinka kansalaisjärjestöt pitävät yhteiskuntaa koossa. Ne puolustavat perusoikeuksia, edistävät demokratiaa ja varmistavat, että politiikka vastaa ihmisten todellisiin tarpeisiin. Kriisiaikoina niiden merkitys kasvaa entisestään, sillä ne tarjoavat nopeaa apua ja tukea niille, jotka sitä eniten tarvitsevat.

Mutta kansalaisjärjestöt eivät toimi vain hätätilanteissa. Ne vahvistavat demokratiaa ja osallistumismahdollisuuksia, tuovat kansalaisten äänen kuuluviin päätöksenteossa ja rakentavat siltoja eri yhteiskunnallisten toimijoiden välille. Ilman järjestöjä moni ihmisten arkeen vaikuttava asia jäisi huomioimatta.

Miten kansalaisyhteiskuntaa voidaan vahvistaa?
Raportissa vaaditaan konkreettisia toimia, jotta kansalaisjärjestöt voivat jatkaa työtään entistä vaikuttavammin:

Rakenteellinen tuki ja vuoropuhelu: EU:n, jäsenmaiden ja kansalaisyhteiskunnan välille tarvitaan säännöllistä, rakenteellista vuoropuhelua, jossa kansalaisjärjestöt voivat tuoda näkemyksensä esiin sekä EU-tason päätöksenteossa että kansallisella tasolla.
Vakaa ja riittävä rahoitus: Järjestöjen rahoitusta on vahvistettava ja hallinnollisia esteitä on purettava. Pelkkä projekti- ja hankerahoitus ei riitä, vaan tarvitaan pysyvää, rakenteellista tukea.
Kolmannen sektorin ja yhteiskunnallisten yritysten vahvistaminen: Julkisia hankintoja ja valtiontukisääntöjä on muutettava, jotta kolmannen sektorin ja yhteiskunnallisten yritysten asema vahvistuu ja niiden yhteiskunnallinen merkitys tunnistetaan paremmin.
Lahjoitusten ja vapaaehtoistyön edistäminen: Lahjoittamista ja vapaaehtoistyötä on helpotettava esimerkiksi keventämällä lahjoituksiin liittyvää verotusta, tarjoamalla kannustimia vapaaehtoistoimintaan ja tunnustamalla vapaaehtoistyön merkitys osana yhteiskunnan hyvinvointia.
Byrokratian keventäminen: Järjestöjen hallinnollista taakkaa on kevennettävä, jotta ne voivat keskittyä ydintehtäväänsä.
EESC:n raportti on vahva viesti siitä, että kansalaisyhteiskunta on elintärkeä osa toimivaa demokratiaa. Järjestöjen toimintaedellytyksiin panostaminen on investointi koko yhteiskunnan hyvinvointiin.

Asiakirjassa viitataan myös EESC:n käynnistämään kartoitukseen kansalaisjärjestöjen vuoropuhelusta EU-instituutioiden kanssa. Kartoituksen tulokset ovat saatavilla heinäkuussa 2025, ja sen tavoitteena on antaa kattava kuva nykyisistä käytännöistä ja kehittää kansalaisjärjestöjen osallistumismahdollisuuksia entistä rakenteellisemmaksi osaksi päätöksentekoa.

8

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli vaparit siis ovat taas inisemässä veronmaksajien rahaa itselleen?

      Eikö ne kiinteistöt tuota?

    • Anonyymi

      ei se muuten mitään mutta avustukset ja veronvälttelyoikeudet pois
      ei kannata tukea nuorten jne. suuntautumista huuhaahan vaan töihin
      siivoukseen putkialalle vanhustenhoitoon ... eikä jotain lässyä
      tueta, jonka tekoäly poistaa nopeaan tahtiin

    • Anonyymi

      Valtamedia paapoo ja markkinoin kirkontoimontaa ja pappeja, mutta vaikenee kansalaisjärjestöistä.

    • Anonyymi

      Suomalainen valtamedia väheksyy järjestöjä ja paapoo kirkkoa. Siis Yle, HS ja maakuntalehdet.

    • Anonyymi

      Keskinäistä solidaarisuutta.

    • Anonyymi

      Puolesta toimitaan!

    • Anonyymi

      Sossut tuovat sairaita maahanmuuttajia kuluttamaan verorahoja. Sossu on Suomea syövä tauti

      Sote- vetoinen siirtolaisuus. – Suomessa todetaan joka vuosi melkein 300 uutta HIV-tartuntaa, joista 86 % ulkomaalaistaustaisilla.

      Heistä lähes 70 % tiesi tartunnastaan ennen maahantuloa. Suomeen pääsee tartuntaa hoidattamaan esimerkiksi työhön hakeutumalla.

      Sossulointi tuhoaa Suomen
      Kallista tyhmyyttä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      183
      3495
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      375
      2197
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2176
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2042
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      429
      1163
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      984
    Aihe