Pieni paku, diesel-lämmitin, ja eristys

Anonyymi-ap

Moro! Minimalistinen asumus parin päivän kotimaan kesä-syysreissuihin suunnitteilla. Monen pakumuunnosvideon jälkeen heittäisin mielelläni seiniin tonnilla armaflexia ja lampaanvillaa, mutta ei sovi budjettiin, ellei pakko.

Mietin olisko umpisolumuovi eli routamatto, esim 6mm riittävää eristeenä/kondensiosuojana peltiin liimattuna, jos makuupussissa nukkuu ja tarkoitus asentaa penkin alle 2kw lämmitin, tupakkamuovit sivuikkunoihin ja pintaan vielä 4mm verhoiluhuopa?

Nissan nv200 kyseessä, tilan puolesta levytavara tms ei oikein natsaa. ikkunaa on muutenkin joka ilmansuuntaan tässä mallissa, Mietin mikä hyöty jos mikään vimosen päälle eristämisellä tällä käyttötarkoituksella on, kun tila on pieni ja diesel-lämmitin siihen nähden varmaankin hyvin tehokas. Saiko kukaan kiinni, onko käytännön vinkkejä tai muuta anekdoottia heittää pöytään? :)

Hyvää kevään odotusta kaikille!

13

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      miksi sitä eristystä tarvii laittaa? hommaat kunnon makuupussin niin sillä pärjää hyvin vaikka -15 asteen pakkasessa.

      • Anonyymi

        Vähän äänieristystä samalla eikä ainakaan vesi tipu otsaan yöllä


    • Anonyymi

      Jos aikoo liimata peltiin solumuovia yms niin otettava huomioon ettei paksujen tavaraosaston sisäseinät ole pelkkää suoraa peltiä vaan seinissä vahvikkeena jos jonkinlaista koteloa ja palkkia.
      moni sulloo eristettä, villaa tms kotelojen rei'istä.
      Kuinkahan mahtaa käydä kun kosteus pääsee eristemateriaaliin koteloissa?

      • Anonyymi

        ..lisään vielä. Jos ei haittaa "tuhota" autoa niin pursottaisin uretaania ensin jäykistekoteloihin ja liimasin eristeet laajempiin alueisiin, liimattavaa eristettä löytyy vaikkapa motonetistä tai sitten sitä routaeristettä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ..lisään vielä. Jos ei haittaa "tuhota" autoa niin pursottaisin uretaania ensin jäykistekoteloihin ja liimasin eristeet laajempiin alueisiin, liimattavaa eristettä löytyy vaikkapa motonetistä tai sitten sitä routaeristettä..

        Toi uretaani koteloihin vois olla jos kiilamaisella suihkulla saisi aikaan siistin asennuksen. KuulisI ehkä myös hytissä radion maantienopeuksissa.
        Pitää tsekkaa jos suomessa on helposti saatavilla esim noita kierrätysmuovi "villoja" mihin mikään eloperäinen ei tartu ja saahan sitä lisättyä myöhemminkin.
        Saas nähdä kunhan ei pilaa hyvää täydellisyydellä :) AP


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toi uretaani koteloihin vois olla jos kiilamaisella suihkulla saisi aikaan siistin asennuksen. KuulisI ehkä myös hytissä radion maantienopeuksissa.
        Pitää tsekkaa jos suomessa on helposti saatavilla esim noita kierrätysmuovi "villoja" mihin mikään eloperäinen ei tartu ja saahan sitä lisättyä myöhemminkin.
        Saas nähdä kunhan ei pilaa hyvää täydellisyydellä :) AP

        Uretaania kyllä leviää koteloihin kun pursottaa sopivasti, yli pursuavat voi leikata pois vaikka fileerausveitsellä tms.
        Mutta tuota uretaania on melkein mahdoton kotelosta poistaa jälkeen päin eikä se ole mikään hyvä äänieriste.
        ..ja hyvä tietää, sellaista materiaalia ei olekaan mikä ei homehtuisi.
        Jokin villa tietysti ihan ok mutta ei missään nimessä lasivillaa, aina kun oven lyö kiinni niin sieltä taatusti pölähtää lasivillakuitua ilmaan jostain raosta.
        Jotkuthan on verhoilleet ihan paneelilla. Oksainen kuusi paneeli taitaa olla edullisin ja se taipuu hieman kaarellekin.
        Netistä kyllä löytyy hyviä vinkkejä, YouTubesta.


    • Anonyymi

      Katso että tuoretta ilmaa tulee tarpeeksi sisään
      ja että pakokaasu poistuu.

      • Anonyymi

        Jees hyvä huomio , häkävaroitin hankittava koppiin ja ajaa riittävän kuumana/ putsata palopesää käytön mukaan . AP


    • Anonyymi

      Muutamien päivien reissuiile ei kannata tehdä muuta, kuin ehkä laittaa verhot ikkunoihin, Jos lämpöä tarvitset, niin hommaa lämppärille myös oma, riittävän iso akku. Muuten ei tuu mitään

      • Anonyymi

        Tuo on totta mutta jos pelkät peltiseinät niin aika ankeeta on ja kosteus tiivistyy ja valuu pitkin peltiseiniä.
        Itse tekisin verhoilin paneelista. Jotain halpaa mökki-/saunapaneelia.


    • Anonyymi

      Minulla oli myös Adrian retkiauto ,ja kyllä siellä piti olla parit villasukat jalassa, pipo päässä , pitkät kalsarit ja pitkähihainen paita päällä , jos pakkasella aikoi unet ottaa.
      Eikä pakkasta tarvinnut kovin monta astetta olla ,kun himo siinä yöpymiseen haihtui.
      Retkiauton seinissä ei juurikaan ole mitään lämpöeristettä , pelkät levyt ja joissain kohti pala lasivillaa , sekin vain äänieristeenä.
      Kun tuli availtua noita vuorauslevyjä, osa huonon kiinnityksen takia ja osa ihan mielenkiinnon vuoksi.Itsellä oli 2007 malli, jos vaikka laatu on siitä parantunut , ainakin syytä olis.

      • Anonyymi

        Se pitää olla kunnon lämmitin niin tarkenee. Rumatikki.


    • Anonyymi

      Palstavahtikin tarkenee Elnakissaan heinäkuussa kun on rumatikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3734
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3698
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      94
      2649
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2564
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      2219
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      27
      2073
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe