KT:n toimitusjohtajanainen totesi tänään että kunta-alalla ei muka ole varaa yleisen linjan mukaiseen 3-vuotiseen palkankorotustasoon eli se 7,8 %. Joo eihän kuntasektorilla ole muka koskaan ollut varaa mihinkään muuhun kuin isojen johtajien bonuksiin ja jättisuuriin sote-kokouspalkkioihin a'la Anne Holmlund. KT vielä uhkailee erillisen ja aiemmin sovitun palkkaohjelman irtisanomista, ohjelman jolla naisvaltaisten alojen palkkaepätasa-arvoa koetetaan tasoittaa. KT:n pomo totesi lisäksi että yleisen palkankorotuslinjan sijasta korotukset tulee nyt suurelta osin jakaa järjestelyvara-erinä eli siis kaikille tulisi vain pikku rippeet! Itse veikkaan että jos ammattiliitot eivät saa kuntapomoa taipumaan, tulee 3 vuoden yleiskorotukset olemaan yhteensä vain joku 3 % kaikille! Siinä sitä taas jäädään jälkeen yksityisistä ja valtiolta (valtiolla muuten neuvottelu kävi nopeasti ja kivuttomasti ja saivat 7,8% kaikille eikä mitään osaa jonakin järjestelyeränä).
Joku toki heittää kohta että eihän kunta-alan tyypit ansaitse mitään korotuksia. No sitten voidaan kysyä että ansaitseeko joku lihava laiska yksityiskiinteistöfirman ukkokaan joka istuu puolet päivästä firman pakussa syöden munkkipossua ja lihistä ja veltosti putsailee hivenen jossain talon edustalla muutamia roskia. Noita pidetään dynaamisina tuottavina työntekijöinä mutta kunta-alan henkilöstöä vain välttämättömänä pahana.
Kuntatyönantajat eivät aio suostua maamme yleiseen 7,8% korotuslinjaan 3 vuodelle
4
101
Vastaukset
- Anonyymi
Kunta-alalla pitäisi järkeistää noita johtajien palkkoja. Leikataan sieltä johtajilta isosti ja annetaan puolet siitä takaisin työtä tekevälle portaalle, näin saadaan sekä säästöjä että naisvaltaisten alojen nostoa palkkakuopasta ylös.
- Anonyymi
Aina sanotaan ettei kunta-ala tuota mitään, mutta ääni muuttuu hyvin herkästi kun lätkäistään peruskouluihin lukukausimaksut kaikille muksuille, näin esimerkiksi.
Samaa logiikkaa voidaan käyttää myös vaikka vesihuoltoon, lisätään vesilaskuun vain "vesihuoltotuottomaksu" ja näin saadaan lisää tuottoa, tätähän ihmiset sitten haluaa? Näinhän ne pörssifirmatkin toimii, miksei siis julkkarikin?
- Anonyymi
Kunta-alallahan on vielä voimassa 5-vuotinen palkkaohjelma, joka takaa kunta-alalle 1% suuremmat korotukset kuin "yleinen linja" vuosittain.
Eli 7,8%/3v korotus tulisikin olemaan 10,8/3v kunta-alalla. - Anonyymi
Julkisella sektorilla työssä olevana olen samaa mieltä palkankorotuksista. Tiedossa on että julkisen sektorin palkat maksaa Suomen veronmaksajat. Tuleeko käymään niin jos julkisen palkat nousevat että myös verot tulevat nousemaan. Kun 7.8 prosenttia kerrotaan 1.7 % kertoimella saadaan palkannousun koko kustannus , joka on n. 16%. Tuleeko käymään niin että osa julkisen sektorin työntekijöistä tullaan tämän vuoksi osa- aikaistamaan tai irtisanomaan. Yhtälö on vaikea. Itse toivon että naisvaltainen ala saisi palkkoihin sa kuoppakorotuksen , itsellä bruttopalkka on 2245e/ kk.
16% .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673