Suomalainen nainen ja Islamuskoisella miehellä?
kertokaa kokemuksia
kansa haluaa tietää
Avioliitot ja avoliitot onnellisia?
61
620
Vastaukset
- Anonyymi
hienoa kun ei aloitusta heti poisteta
- Anonyymi
ihmeellisen vä'hän herättää keskustelua?
Pekka Haavisto ainakin kutsui suomeen Näitä isisvaimoja...onnellisia? - Anonyymi
Minun on syytä osallistua hänen kävelylenkkiin ainakin pari kertaa viikossa, muuten soppajakelu saattaisi vaarantua. Niinpä minäkin toisinaan kävelen.
- Anonyymi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://yle.fi/a/3-7923713
missä kokemukset afgaani,irakilais ja syyrian miehistä?Kukaan ei kehtaa kertoa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei kehtaa kertoa?
Joskus oli jotain juttua että oulun turvakotiin oli tunkua ulkomaalaisten vaimoilla...
Pitikö paikkansa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joskus oli jotain juttua että oulun turvakotiin oli tunkua ulkomaalaisten vaimoilla...
Pitikö paikkansaSe sitten taas on akan oma vika kun ei ole isäntää tyytyväisenä saanut pidettyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se sitten taas on akan oma vika kun ei ole isäntää tyytyväisenä saanut pidettyä.
Pittää sitten poistaa päiviltä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pittää sitten poistaa päiviltä?
Niinhän se tietyssä porukassa tapana, kyllä se tännekin tulossa on, odotellaan rauhassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei kehtaa kertoa?
Ei tohdi. zupieru raivostuu...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://yle.fi/a/3-7923713
missä kokemukset afgaani,irakilais ja syyrian miehistä?niistä ei uskalleta puhua? toimittajille tulee pelko?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei kehtaa kertoa?
Kehtaa= uskalla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei kehtaa kertoa?
Moktar tietää islaminuskoisen vaimona nämä asiat.
- Anonyymi
Joku niksuttelee taas faktat pois palstalta.
Jukkaseni, noloa taas kerran. Jopa sinulta.- Anonyymi
Huomasin saman, kilpikonnapuolustus päällä, kaikki vähänkin enemmän kiusalliset niksutellaaan.
- Anonyymi
Niinpä minäkin toisinaan kävelen🤣😂
- Anonyymi
Tohveleilla ei sankari kävellä voi.
Tohvelisankari.
- Anonyymi
Aivan ihanaa ja auvoista on elämä kehitysmaamuslimi terroristien kanssa!
Miehet hommaavat orjat joita voi vaikka kivittää, jos siltä tuntuu!
Eihän sitä muuten lähdetä rakentamaan islampaskan kalifaattia, jos ei ne terroristit olisi niin kiihkeitä ja ihquja… - Anonyymi
pitää olla samanluontoinen !!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0b023bf3-719e-470e-949c-59d5429a6853
Uhgramadanin aikaan totuus paljastuu 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Opimme vaimoni kanssa vastaamaan suhteellisen sujuvasti tervehdykseeni. 🥰
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Opimme vaimoni kanssa vastaamaan suhteellisen sujuvasti tervehdykseeni. 🥰
Yhdessä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Opimme vaimoni kanssa vastaamaan suhteellisen sujuvasti tervehdykseeni. 🥰
🐫🐪🐑
- Anonyymi
Kysele turvakodeista. Siellä tiedetään.
- Anonyymi
Jos nainen on täysi lapanen ja makuusäkki, niin aikansa voi pelittää.
- Anonyymi
yleensä siiderivalas ?
- Anonyymi
Eikä halua tietää. Ihmisen ja elukan suhde on laissa kielletty.
- Anonyymi
noi koirat nylkyttää jalkaan koko ajan 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Jaamme siivousvehkeitä😁
- Anonyymi
Yle voisi tutkia
MOT
Turvakodeissa on tietoa- Anonyymi
YLE varmaan tutkii mamuille kielteisiä asioita😂😂😂
- Anonyymi
Eikö tilastotietoa ole jo kovasti?
- Anonyymi
Vaikka kuinka paljon mutta siitä ei saa puhua.
- Anonyymi
Juu, tuhansia tapauksia mutta Moktar sanoo että ne on vaan yksittäistapauksia eikä sovi yleistää.
- Anonyymi
Turvakodeissa tunkua?
Mot? - Anonyymi
hysstr
- Anonyymi
helsinki sentään
- Anonyymi
kkoka
- Anonyymi
Synnytyskelaautomaatit.
Kymppitonni tuloja 8 kpl lapsia?
Ukolla monta vaimoa - Anonyymi
veitsen terällä asiat?
- Anonyymi
Yksin olemisen kuvauksia monikulttuuristen perheiden äitien uupumuskokemuksissa
https://jyx.jyu.fi/jyx/Record/jyx_123456789_100463?sid=102132465
Sivu 39: "Leena myös totesi, kuinka entisen puolison lähtömaan kulttuurissa ajatukset sukupuolten roolivastuista eroavat suomalaisesta ajattelusta ja kuinka odotukset vastuista voivat kasautua monikulttuurisessa liitossa vain toiselle osapuolelle: Leena: mun ystävillä on näitä [kansalaisuus]syntyisiä miehiä, jotka osa on niinku saanut suomenkansalaisuuden ja osa ei --- mutta heillä ei niinku, heidän se oma kuitenkin lähtökohta puskee sieltä aina vaan läpi, oli he kristittyjä tai oli he muslimeja, niin se kuitenkin puskee sieltä, että vaikka niinku juuri semmoinen niinku että esimerkiksi, mitä nainen tai mies voisi tehdä, tai esimerkiksi noilla mä huomaan, että [kansalaisuus] on niinku, olisi vaikka ne normi tämmöiset miesten ja naisten tämmöiset, mitkä on Suomessakin ollut aikasemmin, mitä miehet ja naiset tekee ja tehtävät ja roolit. --- Mutta sitten, kun sä olet eurooppalaisen vaimon kanssa tai eurooppalainen niinku puoliso on, niin sitten sä odotat siltä sekä miehen roolin että naisen roolin --- [anonymisoitu siskoon ja tämän puolisoon viittaava tekstipätkä] --- tai että istuisi vaan kavereittensa kanssa vaan jossain tai muuta. Mutta sitten, että sitten vaan tulee ne niinku ne, että ethän sä nyt vaan tee noin täällä. --- Se ei kuulu siihen niinku tiedätkö suomalaisiin normeihin ja se ei kuulu niinku käytöstapoihin toimia tuolla tavalla." - Anonyymi
Rovaniemi suomi24
Seuraa - Anonyymi
Islam kehoittaa miehiä pahoinpitelemään vaimoa ja raiskaaminen on oikeutettua. Islamissa terveet ja hyvät asiat on käännetty nurinpäin. Nainen on pelkkä piikalikka, orja, synnytyskone. Äidillä ei ole oikeutta omiin lapsiinsa erotessa. Islamin julmuudella ei näytä olevan rajoja, siitä todisteena terroristit ja Afganistan. Islam on kuin saastainen, pimeä likasanko.
- Anonyymi
oho
- Anonyymi
Alistaminen ok
- Anonyymi
Bacha bazi
Siitä tykkäsi valuuttakauppanazi
- Anonyymi
niin kysytään
- Anonyymi
Kaulaan viilto ja påsk tulkoon
Lammasliha - Anonyymi
D
Y
S
F
A
S
I
A
Keharimoktaari.😆 - Anonyymi
kkk88
- Anonyymi
aiheet
- Anonyymi
kurkun leikkuuta...salaattia
- Anonyymi
Kurkkua leikataan salaattiin
- Anonyymi
Aiheesta on kirjoitettu satoja kirjoja ympäri maailman. Suomennettuja löytyy lukuisia esim kirjastoista. Jokaisen teinitytön, ja vähän vanhemmankin neidon olisi hyvä lukea edes yksi kyseistä aihetta käsittelevä opus. Jos naisilta halutaan silpoa sukuelimet, kielletään opiskelu ja vapaa liikkuminen, peitetään kaapuihin ym ym ym niin senkin pitäisi jo kertoa jotain kyseisen "uskonnon" edustajista. Suojele lapsiasi, käy kirjastossa!
- Anonyymi
Onni on häilyvä ja vaikeasti selitettävä asia.
Nainen on taatusti onnellinen. On vallankin järjen köyhyyttä selitellä muuta.
"Terveisin, Jamal" - Anonyymi
"Avioliiton solmiminen
Muslimimiehen ja kristityn naisen avioliitossa kaksi ihmistä kohtaa, mutta se ei aina onnistu. Silloin syynä voi olla kulttuurien yhteentörmäys. Monet liitot onnistuvat ja niissä vallitsee silloin molemminpuolinen kunnioitus. Esiin nousevat ongelmat voivat olla esimerkiksi seuraavanlaisia: pari ei ehkä ole ehtinyt harkita, sopivatko he todella yhteen. Vaimo haluaa säilyttää elintapansa ja harrastuksensa, joita aviomiehen voi olla vaikea hyväksyä. Vaimon sianlihan syönti ja alkoholin nauttiminen voivat olla ongelma miehelle. Vaimon aikaisemmat seurustelusuhteet voivat myös nousta ongelmaksi, sillä islamissa esiaviolliset suhteet ovat kiellettyjä sekä miehelle että naiselle. Myös tiedon puute toisen kulttuurista voi mutkistaa liittoa.
Avioliittoon aikovien on yhdessä pyydettävä avioliiton esteiden tutkintaa siltä väestörekisterin pitäjältä, jonka rekisteriin jompikumpi heistä on merkitty. Evankelis-luterilaiseen ja ortodoksiseen kirkkoon kuuluvalla se on oman seurakunnan kirkkoherra, muuhun uskontokuntaan kuuluvilla maistraatti. Avioliitto solmitaan joko kirkollisena tai siviilivihkimisenä. Evankelis-luterilainen kirkko ei toimita kristityn ja muslimin kirkollista vihkimistä, mutta se voi siunata solmitun avioliiton. Lapsen uskonto määräytyy äidin mukaan, ellei toisin ole sovittu, ja jos äiti on suomalainen, lapsi saa äidin kansalaisuuden syntyipä hän missä tahansa.
Olin SEN:in kansainvälisten asioiden jaoston jäsenenä etuoikeutettu ja tunnen kiitollisuutta, että sain osallistua tämän kaukonäköisen ja tärkeän vihkon laatimiseen. Tuon ajan jälkeen kristityn ja muslimin välisiä liittoja on solmittu todennäköisesti enemmän. Pentti Laukaman asiantunteva ja luonteva toiminta kokouksissa sekä Suomen Islamilaisen yhdyskunnan imaami Khodr Chehabin ja opettaja/tiedottaja Isra Lehtisen tapaaminen jäivät unohtumattomina mieleen.
Elina Grönlund, Obl. OSSS"
Onni on taattu. - Anonyymi
He voivat valistaa muutoin kuin suomalaisen naisen näkökulmasta, muutenkin vaikkapa vain asian tiimoilta?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ayaan_Hirsi_Ali
https://cbn.com/news/world/ex-muslim-koran-revealed-religion-i-did-not
https://en.wikipedia.org/wiki/Hege_Storhaug - Anonyymi
Eikös Seida Sohrabi osaisi kertoa??
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 775943
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2895410Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984101- 522870
- 232575
- 1192060
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472020Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991747- 721281
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1581133