Päinvastoin kääntäminen yms.

Ei täältä löydä mitään vanhoja niin aloitetaan uutta.

Edesmenneen Charlie Mungerin viisauksia tuossa kertasin. Kyseessä siis semmoisia perustyökaluja ajattelun avuksi. Esim. se että hyvään lopputulokseen pääsee kunhan välttää suurimmat typeryydet. Ei tarvitse keksiä ruutia tms.

Niin miten näitä voi soveltaa esim. parisuhteeseen ja deittailuun?

6

270

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • “The big money is not in the buying and the selling, but in the waiting.”
      - Charlie Munger

      Niinku tota että, ei kannata sählätä naisten kanssa, vaan pitää jäädä odottamaan sitä oikeaa.

      Kumma neuvo.

      • Anonyymi

        Ei, ei, tietystikään,
        vaan sinä odotutat niitä naisia.

        Sillä tavalla big money lähestyy.

        -keinovaginamies-


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei, ei, tietystikään,
        vaan sinä odotutat niitä naisia.

        Sillä tavalla big money lähestyy.

        -keinovaginamies-

        Jaa,
        tämä Charlie Munger taitaa olla joku taloustieteen Jeesus.

        Jeesuksella oli myös kryptisiä heittoja, joita vieläkin tulkitaan milloin missäkin tarkoituksessa.


      • Gattino kirjoitti:

        Jaa,
        tämä Charlie Munger taitaa olla joku taloustieteen Jeesus.

        Jeesuksella oli myös kryptisiä heittoja, joita vieläkin tulkitaan milloin missäkin tarkoituksessa.

        Kyllä ja ei. Varmaan hän tunsi taloustieteen hyvin, mutta ei itse tieteillyt vaan sovelsi. Ja olisi varmaan menestynyt monella muullakin alalla vaan soveltamalla samoja periaatteita.

        Tietyn alan asiantuntijat usein ovat melko huonoja arvioimaan kokonaisuuksia, koska ymmärtävät melkein kaiken omasta alastaan ja keskittyvät sitten siihen. Ja samalla unohtavat arvioida miten kokonaisuus näkee sen heidän spesialiteettensa.

        Esim. se Jeesus. Hän oli varmaan lukenut tai kuullut vanhan testamentin, mutta olisiko päätynyt parempaan lopputulokseen, jos olisi tiennyt myös sen mitä idän ja muidenkin ilmansuuntien viisaat jo olivat valmiiksi miettineet.


      • Waiting tuossa yhteydessä viitannee lähinnä salkun päällä istumiseen vastakohtana ränkkäämiselle.

        Naisten kanssa sovellus voisi olla myös jonkinlainen sitoutuminen. Eli jos suhde "tuottaa hyvin" niin pidä siitä kiinni ja "sijoita" siihen vaikka lisääkin niin se voi palkita yhä paremmin.


    • Anonyymi

      Tunsin erään yomerkonomin. Siis jonkinlainen esimies oli yksikössään.
      Ja siellä työntekijä. Nainen. Blondi. Tunsin hänetkin.
      Merkonomi tuumasi kerran minulle kahvipöydässä:"Jos *****n olisi pitänyt keksiä ruuti, niin vieläkin kivitettäisiin toisiamme!"
      Olisiko tässä sovellettu aloituksen aihetta. Kun tämä "pari" tapaili toisiaan myös työajan ja -paikan ulkopuolella.

      Mies 65

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      26
      4266
    2. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      14
      4084
    3. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      243
      3858
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      64
      2369
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      42
      1796
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      71
      1680
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      1
      1498
    8. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1407
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1301
    10. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1265
    Aihe