Ei täältä löydä mitään vanhoja niin aloitetaan uutta.
Edesmenneen Charlie Mungerin viisauksia tuossa kertasin. Kyseessä siis semmoisia perustyökaluja ajattelun avuksi. Esim. se että hyvään lopputulokseen pääsee kunhan välttää suurimmat typeryydet. Ei tarvitse keksiä ruutia tms.
Niin miten näitä voi soveltaa esim. parisuhteeseen ja deittailuun?
Päinvastoin kääntäminen yms.
6
241
Vastaukset
“The big money is not in the buying and the selling, but in the waiting.”
- Charlie Munger
Niinku tota että, ei kannata sählätä naisten kanssa, vaan pitää jäädä odottamaan sitä oikeaa.
Kumma neuvo.- Anonyymi
Ei, ei, tietystikään,
vaan sinä odotutat niitä naisia.
Sillä tavalla big money lähestyy.
-keinovaginamies- Anonyymi kirjoitti:
Ei, ei, tietystikään,
vaan sinä odotutat niitä naisia.
Sillä tavalla big money lähestyy.
-keinovaginamies-Jaa,
tämä Charlie Munger taitaa olla joku taloustieteen Jeesus.
Jeesuksella oli myös kryptisiä heittoja, joita vieläkin tulkitaan milloin missäkin tarkoituksessa.Gattino kirjoitti:
Jaa,
tämä Charlie Munger taitaa olla joku taloustieteen Jeesus.
Jeesuksella oli myös kryptisiä heittoja, joita vieläkin tulkitaan milloin missäkin tarkoituksessa.Kyllä ja ei. Varmaan hän tunsi taloustieteen hyvin, mutta ei itse tieteillyt vaan sovelsi. Ja olisi varmaan menestynyt monella muullakin alalla vaan soveltamalla samoja periaatteita.
Tietyn alan asiantuntijat usein ovat melko huonoja arvioimaan kokonaisuuksia, koska ymmärtävät melkein kaiken omasta alastaan ja keskittyvät sitten siihen. Ja samalla unohtavat arvioida miten kokonaisuus näkee sen heidän spesialiteettensa.
Esim. se Jeesus. Hän oli varmaan lukenut tai kuullut vanhan testamentin, mutta olisiko päätynyt parempaan lopputulokseen, jos olisi tiennyt myös sen mitä idän ja muidenkin ilmansuuntien viisaat jo olivat valmiiksi miettineet.Waiting tuossa yhteydessä viitannee lähinnä salkun päällä istumiseen vastakohtana ränkkäämiselle.
Naisten kanssa sovellus voisi olla myös jonkinlainen sitoutuminen. Eli jos suhde "tuottaa hyvin" niin pidä siitä kiinni ja "sijoita" siihen vaikka lisääkin niin se voi palkita yhä paremmin.
- Anonyymi
Tunsin erään yomerkonomin. Siis jonkinlainen esimies oli yksikössään.
Ja siellä työntekijä. Nainen. Blondi. Tunsin hänetkin.
Merkonomi tuumasi kerran minulle kahvipöydässä:"Jos *****n olisi pitänyt keksiä ruuti, niin vieläkin kivitettäisiin toisiamme!"
Olisiko tässä sovellettu aloituksen aihetta. Kun tämä "pari" tapaili toisiaan myös työajan ja -paikan ulkopuolella.
Mies 65
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943166HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732445Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k611435Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901402Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.13926Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184905Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N311872Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10817- 49795
Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142768