mikä haitari?

jope

Osaako joku sanoa mikä haitari ja minkä arvoinen on "akkopa"? Tai jotain sinnepäin...nimestä on vaikea saada selvää. Voi olla myös venäläinen "axxopa". Olen saanut perinnöksi tuollaisen, enkä itse soita, joten ajattelin myydä sen. Olisi kiva tietää saako siitä mitään vai pitääkö tässä ruveta itse humppia harjoittelemaan!

9

2996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monenlaista

      hanuariasi ensin haista

      hinta ei oo pääasia
      repimällä raikuu rasia

      myytkö suoraan käykö pantti
      voittoa vain ehkä lantti

    • sirmakkamiäs

      annapa hiukan lisää tietoja siitä pelistäsi. Onko piano- ja näppäinhaitari? Jos näppäin, monta riviä nämiköitä plöytyy?

      nimi oli outo, mut jos venäläinen - "axxopa", ne olis siis kyrilisiä aakkosia, joten meitin kirjaimilla nimi ois sitten "ahhora". Venäläisyys on helppo todeta näppäinhaitarista siten, että nappulat "valuvat" viistosti ulkoa sisäänpäin toisin kuin eurooppalaisissa ne menevät päinävastoin, eli juoksevat kaikukopasta ulospäin, jos tajusit mitä tarkoitan. Vili Vesterinen käytti juuri tuollaista venäläistä sormitusta läpi elämänsä - koska isäpappa aikoinaan toi sellaisen Leningradista pojalleen.

      hinnasta en osaa sanoa muuta kuin, että eipä nuista venäläisistä (etenkään kovin vanhoista) paljoa makseta, ellei sitten ole ennen sotia ajoilta.

      Ei muuta mettäkukkia repimään - juurineen, niin kuin sanotaan!

    • raspbutin

      Möin juuri vihreän axxopan 3000 eurolla, halvalla meni mut menköön!

      • Hanurilan Erkki

        Vain 3000€, halvallapa luovuit hanuristasi.


      • hullu hanuri

      • Axxopa80

        Minne myit? Mulla tuolla vastaava venäläinen 'ahhora'.. pitäs myydä pois koska en ole soitellut vuosiin enää. Nyt etin vain sille oikeaa paikkaa myydä..


    • kurtun natkuttaja

      Vain sait 3000 ja vielä vihreästä hanurista. Olisit odottanut edes että kypsyy punaiseksi jolloin saa helposti yli 10.000...

    • Hirvolainen

      Tuollaisesta akkopasta voi hyvällä lykyllä saada 50€ jos oikeasti hyväkuntoinen, itse myin nimittäin hetki sitten samanlaista 70-luvun haitaria, joka oli tosissaan uudenveroinen. vasta kun hinnan tiputti 50euroon ihmiset alkoivat kiinnostua. Nuo venäjän tuliais-hanurit ei ainakaan vielä ole arvossaan.

    • Kysessä on Neuvosto aikainen harmonikka ei vaikuta hintaan oliko näppäin vai kosketin mallinen. Jos on pitkään ollut soittamatta voi olla nahat ovat kuivuneet eikä joka kieli soi? Voi vetryä soittamalla . . . . tuon rahallinen arvo on 50 - 100 € ei sen kallimpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      109
      9860
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      4830
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2051
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1996
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1690
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1481
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      40
      1349
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      947
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      933
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      922
    Aihe